26. týždeň tehotenstva

26 týždeň tehotenstva

Ako to tento týždeň vyzerá s vašim drobcom? Už sa blíži ku magickej hranici jedného kila, verte či nie. Čoskoro sa teda už bude v maternici cítiť trochu tesne, i keď priestoru na život bude mať stále dosť, akurát už nebude môcť predvádzať také krkolomné gymnastické cviky.

Vývoj plodu

Vaše bábo tento týždeň otvára oči! Je to tak, doteraz boli pevne zatvorené aby sa poriadne vyvinuli, teraz už je vývoj ukončený a drobec sa môže začať obzerať naokolo. Aj keď je pravdou, že toho moc neuvidí okrem vnútra vášho brucha. Keby ste si chceli overiť či váš drobec už vidí, skúste priamo na brucho posvietiť baterkou – možno drobec začne kopať či hemžiť sa keď svetlo zaregistruje.

Keby ste sa ale teraz plodu pozreli do očí, tak uvidíte, že retina (časť oka, ktorá sa sfarbuje do iných farieb) ešte nemá farbu – ešte nemá dostatok pigmentu. A dokonca aj keď sa plod narodí, to čo uvidíte nemusí byť jeho konečné farba očí. Tá sa môže meniť ešte pol roka od narodenia.

Tento týždeň sa taktiež dejú nové veci s drobcovým mozgom. Aktivita mozgových vĺn sa rapídne zvyšuje. To v praxi znamená, že teraz keď na drobca budete hovoriť či svietiť, nielenže to zaregistruje, ale dokáže na to už reagovať, samozrejme nie slovne, ale trebárs kopnutím alebo nejakým iným pohybom.

Čo je nové s vaším telom?

Najprv nám dovoľte pogratulovať. Zvládli ste totiž už dve tretiny tehotenstva, a to je veľké víťazstvo! Teraz ale budú nasledovať komplikované týždne spojené s obrovským bruchom a problémami, ktoré to prináša. Jedným z vedľajších efektov je nespavosť. Kto by sa aj telu divil. Medzi aktívnym vyživovaním plodu, behaním na záchodbolesťami chrbta, brucha či nôh, je ťažké sa upokojiť natoľko, aby ste si užili zdravý osemhodinový spánok. Nie ste ale sama. Také isté problémy má väčšina očakávajúcich žien. Je ale veľa spôsobov, ako by ste mohli svoje zaspávanie spraviť jednoduchším.

  • Cvičenie počas dňa
  • Prechádzka po čerstvom vzduchu
  • Zdravá ľahká strava
  • Obmedzenie tekutín pred spaním

V tomto pokročilom štádiu môžete mať občas dojem, že máte vo svojom bruchu dieťa s extrémnou silou. Niektoré kopy či päste totiž môžu byť nepríjemné, či dokonca bolieť. Plod to robí kvôli tomu, že sa pripravuje na život po pôrode a učí sa používať svoje končatiny. To ale nič nemení na fakte, že niekedy to skutočne nie je príjemné. Keď sa tak stane, môžete skúsiť hneď niekoľko vecí.

Napríklad, keď pocítite, že sa vaše bábo naťahuje, skúste si pár naťahovacích cvikov dať aj vy. Najprv ale skúste len zmeniť svoju polohu. Ak teda sedíte, skúste si napríklad ľahnúť a chvíľu počkať. Alebo skúste tú nožičku či ručičku jemne zatlačiť nazad smerom do brucha. Teraz to znie možno trochu prehnane, ale verte, že keď vám drobec uštedrí maličký kopanec medzi rebrá, nebude to nič príjemné.

Užitočné tipy

Možno sa vám to nezdá, ale čo nevidieť príde na svet vaše bábo, nehovoriac o tom, že sa môže narodiť aj predčasne. Nechceme nič privolávať, ale aj s touto možnosťou by ste mali aspoň trochu rátať. Preto je toto obdobie skvelé na to, aby ste s vašim partnerom začali pripravovať detskú izbu, ako aj zoznam vecí, ktoré budete pre drobca potrebovať. Zatiaľ vám prichádzajú na um zrejme len základné položky ale verte, že je toho oveľa viac.

Hlavne pri zariaďovaní dbajte na bezpečnosť dieťatka. Ubezpečte sa, že tam nebudú žiadne ostré hrany ani malé častice, ktoré by mohlo zjesť. No a určite odporúčame spojiť sa s kamarátkou či sestrou, ktorá už si materstvom prešla, aby vám dala užitočné rady a hlavne vám poradila ohľadom výbavičky pre dieťa. Na mnoho vecí zrejme bez toho zabudnete a naopak vám možno poradí, že niektoré veci v praxi vôbec nevyužijete.