21. týždeň tehotenstva

21 týždeň tehotenstva

Gratulujeme, už ste za polovicou svojho tehotenstva! A ako sme sľúbili, od tohto bodu budeme merať váš plod už nie od hlavičky po koniec trupu, ale tradičným spôsobom od hlavičky po päty. Keď zohľadníme túto novú okolnosť, vaša ratolesť má teraz zhruba 20 centimetrov a 350 gramov. To už je niečo, čo si človek dokáže predstaviť. Obzvlášť keď uvážime, že už má končatiny i hlavičku proporčné voči ostatným častiam tela.

Ako sa vyvíja váš plod?

Placenta ešte stále slúži ako primárny zdroj výživy pre vášho drobca, avšak v tomto týždni sa vaše bábo učí prehĺtať, takže bude v malinkých množstvách prijímať plodovú vodu. Okrem toho jeho či jej pečeň a slezina aktívne produkujú biele krvinky, ale v tomto týždni sa pridá i kostná dreň, aby s produkciou vypomohla. A v prípade, že čakáte dievčatko, v 21. týždni sa jej plne vyvinie vagína.

V tomto bode tehotenstva má vaše bábo v maternici ešte stále dosť veľa priestoru. Preto zrejme čoraz častejšie cítite, ako si precvičuje končatiny, mrví sa, otáča sa a naťahuje sa. Mohlo by sa preto zdať, že drobec ani nespí pri toľkej aktivite, ale samozrejme, opak je pravdou. V skutočnosti plod spí zhruba toľko čo novorodenec – zhruba 12-14 hodín denne. Keby sa ešte vám podarilo trochu vyspať, pravda?

Späť ale ku zdrojom výživy vášho drobca. Ako sme spomenuli vyššie, od tohto týždňa sa malé začne učiť prehĺtať, na čo využije malé množstvá plodovej vody. A plodová voda a jej chuť je ovplyvnená tým, čo vy zjete. Z toho vyplýva, že ak trebárs zjete banán, je tu veľká šanca, že plod okúsi jeho chuť tiež. V súvislosti s týmto teda doporučujeme dávať si pozor na to, čo jete, keďže už s tým priamo kŕmite i plod. Čo znamená, že by ste mali obmedziť minimálne ostré jedlá. To ale nie je všetko. Výskumy preukázali, že plody, ktoré boli počas pobytu v bruchu cez plodovú vodu vystavené nejakým potravinám, na tie isté potraviny potom po narodení reagovali lepšie ako na tie, s ktorými neprišli počas tehotenstva do kontaktu.

Čo sa deje s vaším telom?

V 21. týždni začne na vás plod zachovávať viditeľné stopy v podobe strií. Sú to niečo ako jazvy objavujúce sa na koži po tom, ako došlo ku relatívne rýchlemu nárastu hmotnosti a koža nestíha tak rýchlo rásť a niektoré tkanivá sa pretrhnú. Sú to ružové, pár centimetrov dlhé čiarky a objavujú sa najmä tam, kde dochádza ku najväčšiemu pribratiu. To je v oblasti bokov, zadku, stehien, brucha a prsníkov.

Tento problém sa zväčša týka polovice očakávajúcich mamičiek a nie je to čisto náhodné koho sa to týka, a koho nie. Ženy s tmavšou pokožkou sú menej náchylné na to, aby sa u nich objavili strie. A aj keď sa objavia, na tmavšej pokožke sú menej viditeľné. Okrem toho, ak mala vaša mama počas tehotenstva strie, máte väčšiu šancu na to, aby ste si ich našli aj vy. No a v neposlednej rade, čím rapídnejšie priberiete, tým máte väčšiu šancu si ich taktiež nájsť.

Je možno striám zabrániť?

Zrejme sa teda pýtate, či existuje nejaký spôsob ako zabrániť ich tvorbe, respektíve ako ich odstrániť keď už sa objavia. Bohužiaľ, osvedčený prostriedok sa ešte nenašiel. Odporúčame ale aplikovať telové mlieko či maslo. Keď už nič iné, aspoň odstránia nepríjemné sprievodné znaky strií, svrbenie a zoschnutie kože. Jedinou pomerne pozitívnou správou je fakt, že po pôrode strie vyblednú a namiesto ružovej farby budú sfarbené do siva a budú menej viditeľné.

Ako tehotenstvo postupuje a vy si začnete čoraz viac všímať vystupujúce bruško, je veľmi pravdepodobné, že začnete mať zmiešané pocity a budete pociťovať strach z prichádzajúcej role matky. Nie je to nič neobvyklé a je to veľmi prirodzené. Nebojte sa o tom hovoriť s partnerom, zverte sa jeden druhému. Tiež sa porozprávajte so ženami, ktoré si tehotenstvom prešli. Tie vás určite ubezpečia, že sa nemáte čoho obávať.