13. týždeň tehotenstva

13 týždeň tehotenstva

Na pomedzí medzi prvým a druhým trimestrom má plod zhruba veľkosť broskyne. Ešte stále si ale zachováva zvláštny pomer veľkosti hlavy ku zostatku tela: zhruba 1:1. Ale to je pre toto štádium vývoja úplne bežné a môžeme vám sľúbiť, že pri pôrode už bude hlava bábätka len štvrtinou dĺžky drobca. Od tohto týždňa zároveň drobci začínajú rásť odlišnou rýchlosťou: niektoré zaznamenajú markantný nárast dĺžky a hmotnosti ihneď, niektoré až v neskorších mesiacoch. Preto sa nemusíte ľakať pri porovnávaní sa s kamarátkou, ktorá otehotnela zhruba keď vy. Žiaden strach, kým nastane čas pôrodu, dieťatko už bude plne vyvinuté.

Sme radi, že vám môžeme zdeliť, že v rukách a nohách vášho drobca začínajú tvoriť kosti. V tomto bode si plod dokáže dať prst do úst, čo je veľmi dobré, pretože ho to upokojuje. Tento zvyk sa potom osvedčí aj po pôrode. Okrem toho jeho črevá nadobudnú trvalú adresu: doteraz totiž sídlili v pupočnej šnúre, odteraz už ale budú bývať tam kde majú byť – v brušku vášho plodu.

Aby toho nebolo málo, aj placenta rýchlo rastie – musí totiž udržať krok s rastom bábätka, aby ho zabezpečovala a dodávala mu živiny. To ale znamená, že s narastaním placenty vám pribúdajú tehotenské kilá, takže ju môžete pokojne viniť. No a posledná vec, ktorá sa aktívne v tomto týždni vyvíja, sú hlasivky vášho drobca. Z brucha sa ku vám ale zvuk neprenáša, preto ešte nebudete nič počuť, ale určite drobcove hlasivky budete počuť viac ako dosť prvé mesiace po narodení. Takže sa nemusíte báť, že by ste si ich neužili.

Čo sa deje v trinástom týždni s vaším telom?

Ako už spomíname v predchádzajúcich článkoch, na pomedzí prvého a druhého trimestra sa zvykne väčšina tehotenských symptómov zmierniť či dokonca vytratiť. No a keďže toto je posledný týždeň prvého trimestra vášho tehotenstva, môžete sa tešiť na zlepšenie. Pre väčšinu žien platí, že postupom týždňov sa symptómy stratia a druhý trimester je značne pokojnejší bez väčších výkyvov. Sú ale ženy, ktoré pociťujú niektoré z príznakov až do 4. či 5. mesiaca tehotenstva. Sú to hlavne únava a nevoľnosť, ktoré zvyknú pretrvávať, rozhodne už ale budú slabšieho rázu. A zrejme vás moc nepotešíme, ale sú aj ženy, u ktorých pretrvávajú aj všetky ostatné symptómy ako bolesti hlavy, nafukovanie, zápcha, bolesti prsníkov či závrate. Ale zhruba v polovici vášho tehotenstva už by mali aj tieto skutočne ustúpiť, takže len zotrvajte.

Čo sa ale tak rýchlo nestratí je vaginálny výtok. Väčšinou je slabo sfarbený do biela a má mierny či žiadny zápach. Nie je známkou žiadnych problémov, ba naopak – udržiava vašu vagínu ako budúce dejisko pôrodu v bezpečí a bez infekcií. Je ale samozrejmé, že tento výtok je pre vás nepríjemný, preto pokojne siahnite po intímkach, ale rozhodne nie tampónoch, pretože tým si spôsobíte problémy v podobe vysušenej sliznice vagíny.

Užitočné tipy

Ak počas tehotenstva nemáte chuť na sex, neľakajte sa. So všetkým, čím si prechádzate, je to pochopiteľné. Pre väčšinu žien ale platí, že v druhom trimestri sa im chuť na sex vráti. Niekedy ale môže mať nechuť na sex váš partner, a to je tiež pochopiteľné. Nesiľte to, takéto zmeny sú bežné a očakávateľné. Hlavne sa ubezpečte, že s partnerom jeden druhému rozumiete, a že toto spolu bez problémov prekonáte.

Taktiež je čas sa zamyslieť nad tým, či nečakáte dvojičky. Možno sa pozeráte na svoje rýchlo rastúce brucho a máte dojem, že tam musia byť dve bábätká. Možno máte pravdu, ale možno sú tu aj iné príčiny, ktoré rýchly nárast bruška spôsobili. Často je to nafukovaním a zadržiavaním plynov. Alebo to môže byť tým, že ste svoju úlohu – jesť za dvoch – vzali dosť vážne a toľko jedla sa na vás prejavuje. Alebo teda skutočne čakáte dvojičky. Vyskytuje sa niečo takéto u vás v rodine? Každopádne, ak máte takéto podozrenie, pri najbližšej návšteve lekára sa mu zverte a pri ultrazvuku bude pravda odhalená.