11. týždeň tehotenstva

11 týždeň tehotenstva

Čo sa deje s plodom?

Tohto týždňová agenda pre plod vo vašom brušku je veľa rásť a čoraz viac sa podobať na miniatúrneho človiečika. V jedenástom týždni totiž dosiahne dĺžku zhruba 5 centimetrov! Tak sa poďme pozrieť bližšie na to, čo tento týždeň porastie.

Aj keď v tomto štádiu ešte nie je možné určiť pohlavie dieťatka, v jedenástom týždni za začína tvoriť pohlavné ústrojenstvo – semenníky u chlapcov a vaječníky u dievčat. Plod tiež naberá o čosi ľudskejšiu podobu: ruky a nohy sú pred telom, uši majú už takmer finálnu podobu, tvoria sa nosné dierky, jazyk, a sú viditeľné bradavky. Hlava je ešte stále disproporčná voči telu, ale žiaden strach, tak to má v tomto štádiu byť. Ruky a nohy už majú individuálne prsty, žiadne blany, ktoré by pripomínali skôr žabu. Tento týždeň sa tiež vytvárajú základy pre nechty, aby tie samotné mohli budúci týždeň začať rásť. Plod sa taktiež trochu vystiera a predlžuje sa mu trup.

Vaše telo v jedenástom týždni

Môžete sa tešiť na to, že budete pociťovať hlad a vaše ranné nevoľnosti ustúpia. Vaše telo vám týmto naznačuje, že už si na prítomnosť plodu zvyklo, vytvorilo mu dobré podmienky a teraz chce, aby ste zabezpečili správnu výživu pre svoje telo i plod. Neodtrhnite sa ale z reťaze len pre to, že teraz jete za dvoch. Snažte sa vyberať si nutrične vyvážené jedlá a vyvarovať sa nezdravým pochutinám. Tak najlepšie zabezpečíte vám obom správne výživu. Opäť sa vám tiež zväčší bruško, ale ešte to moc nebude pôsobiť ako tehotenské bruško. Skôr sa bude zdať, že to preháňate so sladkosťami.

Príznaky v jedenástom týždni tehotenstva

Akokoľvek by ste si to priali, bohužiaľ ani v tomto týždni vás neminú nepríjemné sprievodné znaky tehotenstva. Aspoň jednou dobrou správou ale je, že vracanie by už nemalo byť tak časté. Čo ale rozhodne nekončí, skôr len začína, je nafukovanie a grganie. Ako inak, aj za toto môže tehotenský hormón progesterón. Vlastne ho môžete viniť za všetky veci súvisiace s vašim tehotenstvom. Treba ale povedať, že progesterón je kľúčový pre zdravé tehotenstvo, preto ho netreba zbytočne haniť. A upokojujúce je aspoň to, že progesterón sa o bábätko stará príkladne a váš drobec nepociťuje nič z problémov, ktoré zažívate vy.

Čo sa týka problémov s trávením, nafukovania, grgania a podobných neradostných vecí, dejú sa kvôli tomu, že progesterón spomaľuje vaše trávenie a uvoľňuje svaly tráviaceho traktu, aby zabezpečil viac času na to, aby sa nutrienty vstrebali do vášho tela a neskončili ako odpad. Takže v skutočnosti robí veľmi pozitívnu vec, aj keď plne rozumieme, ak z toho v tejto situácii nie ste moc nadšená. A zrejme vás nepotešíme ani so správou, že tieto príznaky sa budú ešte zhoršovať, pretože so zväčšovaním maternice a plodu bude väčší tlak na žalúdok, ktorému sa bude komplikovať jeho práca.

Dlhodobé príznaky zmiznúť nemusia

Okrem tohto stále musíte počítať s dlhodobými príznakmi tehotenstva. Jednou zo stálic je častá únava, predsa len, vaše telo teraz pilne pracuje. Zmiernite ju častými malými porciami jedla, napr. orieškami či sušeným ovocím, aby ste si udržali stálu hladinu cukru. Tiež sa odporúča nenáročné cvičenie ako joga a podobne. Okrem pomoci s únavou má joga aj blahodárne účinky na depresiu či stres, odporúča sa aj ako preventívny prostriedok na popôrodné psychické problémy, ktoré môžu u mamičiek nastať. Stačí, keď jogu vyskúšate raz týždenne, už to by malo signifikantne pomôcť.

Buďte tiež pripravené na stále časté močenie a vyvarujte sa nápojom, ktoré sú močopudné. Hlavne sú to nápoje obsahujúce kofeín. Ešte stále môžete často vracať či cítiť nevoľnosť, tie môžu byť prítomné až do 14. týždňa. Nezabudnite ani na nepríjemné citlivé či boľavé prsia, nadmernú produkciu slín či zvláštne chute čo sa týka konkrétnych potravín. Nebude to už ale trvať dlho, pretože v druhom trimestri by mali tieto nepríjemné príznaky ustúpiť, alebo sa aspoň zmierniť.