Práve čítate prvý z mnohých článkov, ktoré vás krok po kroku prevedú vaším tehotenstvom od úplného začiatku tehotenstva a odpovedia vám na otázky, ktoré si s veľkou pravdepodobnosťou budete klásť. Gratulovať vám ale ešte nebudeme, pretože prvý a druhý týždeň tehotenstva ešte v skutočnosti nie ste tehotná, ale k tomu sa hneď dostaneme. Okrem iného sa dočítate užitočné tipy o tom, čomu sa vyvarovať, čo zmeniť, alebo čo sa vlastne vo vašom tele práve deje.

Vypočítanie termínu pôrodu

Ako sme už naznačili, v prvom a druhom týždni tehotenstva ešte nie ste v skutočnosti tehotná. Začiatok tehotenstva a teda aj termín pôrodu sa počíta od konca vašej poslednej menštruácie. Je tomu tak preto, že často je zložité presne zistiť, kedy došlo ku počatiu a lekári sa snažili prísť na efektívnejší spôsob kalkulácie.

Takže vaše tehotenstvo by malo trvať zhruba 280 dní a počíta sa od konca poslednej menštruácie po samotný pôrod. Možno sa teraz pýtate, kedy začnete byť skutočne tehotná. Bežný menštruačný cyklus sa počíta od začiatku jednej menštruácie do začiatku druhej a je dlhý v priemere 28-34 dní. 11-21 dní po začiatku menštruácie máte plodné dni – tie sú ale veľmi individuálne. Ak teda máte otehotnieť, nastane to práce počas týchto dní.

Čo sa počas 1. a 2. týždňa tehotenstva deje vo vašom tele?

Prvý týždeň tehotenstva sa teda začína koncom poslednej menštruácie. Nasleduje ďalší bežný menštruačný cyklus. Vaša maternica sa znova začne vystielať a hrubnúť, pretože sa pripravuje na možné tehotenstvo.

Niekde okolo 14 dní po začiatku spomínanej menštruácie prichádzajú plodné dni, v ktorých máte šancu otehotnieť. Skutočná šanca otehotnieť trvá síce len maximálne 48 hodín, ale nezabúdajte, že spermie môžu vo vašom tele prežiť aj 72 hodín a počkať na príchod vajíčka. Tiež netreba zabúdať na to, že aj keď urobíte všetko ako máte a partnerove spermie prídu do vášho tela v správnom čase, šanca na otehotnenie je vždy okolo 25%, takže sa nespoliehajte na to, že na prvý raz sa to určite podarí.

Čo v tomto čase zmeniť?

Ak sa pýtate ako dopomôcť tomu aby ste počas plodných dní otehotneli, treba pamätať na to, že veľa má v rukách príroda. Je ale niekoľko vecí, ktoré môžete ovplyvniť vy a váš partner a aspoň o kus zvýšiť šance na počatie dieťaťa. Najlepšia cesta je správať sa tak, akoby ste už bola tehotná, aj keď nie ste. Pretože to, čo môže plodu ublížiť počas tehotenstva, je často aj to, čo môže znížiť vaše šanca na počatie.

V prvom rade je teraz správny čas vzdať sa nikotínu a alkoholu – obe látky majú na vás a vaše možné otehotnenie negatívne účinky. Ďalej radíme obmedziť príjem kofeínu, ten býva v štúdiách spojený s komplikáciami pri snahe o otehotnenie. To isté potom platí pre hladinu stresu – snažte sa vyriešiť svoje problémy tak, aby ste boli menej vystresovaná.

Čo sa pýta sexuálnej stránky, pokračujte s partnerom v bežnej sexuálnej aktivite. Nezáleží dokonca ani na polohách, ktoré zvolíte – tie nepomôžu počať. Avšak vyvarujte sa orálnemu uspokojeniu partnera tesne pred sexom – sliny totiž môžu zabíjať spermie. Ten istý efekt majú aj lubrikanty, s nimi teda taktiež preč.

O čom sa na začiatku tehotenstva ubezpečiť?

Toto je vhodný čas zistiť všetky možné anamnézy, ktoré sa v rodine nachádzajú. Možno ste to doteraz nemali dôvod riešiť, ale je možné, že nejaké genetické záležitosti vám skomplikujú počatie. S vašim lekárom by ste sa taktiež mali porozprávať o liekoch, ak nejaké beriete. Niektoré účinné látky v liekoch totiž môžu spôsobovať veci, ktoré by inak nevadili, ale ak sa snažíte počať, tak môžu byť problematické. No a samozrejme je teraz vhodný čas navštíviť svojho gynekológa a ubezpečiť sa, že vy a vaša maternica ste plne pripravené na tehotenstvo.

Teraz už viete všetko, čo ste potrebovali vedieť. Zostáva len trochu dúfať, a ak všetko prebehne ako má, čo nevidieť budete skutočne tehotná a môžete sa presunúť na ďalší článok venujúci sa tretiemu týždňu tehotenstva.