Káva v tehotenstve

Je káva v tehotenstve naozaj nebezpečná? Zistite, prečo je normálna a káva bez kofeínu stále v poriadku (v primeranom množstve, samozrejme).

Dni, keď ste si mohli naplno vychutnávať tequilu a tuniaka sashimi sú nenávratne preč – prinajmenšom počas najbližších deviatich mesiacov. Ale ublíži to lahodné dvojité espreso vášmu dieťatku? Krátka odpoveď: To vám nikto nepovie! Je veľmi náročné skúmať túto otázku podrobne na tehotných ženách, poznamenal David Elmer, M.D., gynekológ na Nantucket Cottage Hospital v Nantucket, Massechusetts.

Nie je totižto etické podať 1000 tehotným ženám nejakú látku a pozorovať, koľké z nich budú mať problémy a koľké nie. Preto väčšina výskumov pochádza z retrospektívnych štúdií. Väčšina retrospektívnych štúdií nezistila závažnejšie dôsledky pri pití kávy v tehotenstve.

Koľko kofeínu v tehotenstve môžem konzumovať?

V skutočnosti nie je úplne ľahké určiť, koľko kofeínu je ešte prijateľné pre konkrétnu ženu a koľko už nie. Jedným z extrémnych prípadov, ktoré môžeme spomenúť, je jedna mamička závislá na káve. Tá nepila nikdy menej než 6 šálok kávy za deň, niekedy dokonca až 24. Jej tehotenstvo bolo normálne bez problémov s vrodenými chorobami, rastom alebo vývojom dieťatka. Jediným problémom bol predčasný pôrod.

Je ťažké určiť, či bol príčinou práve nadmerný príjem kofeínu. Musíme brať do úvahy celkový životný štýl matky, ktorá je schopná vypiť až 24 šálok kávy za deň. Možno taktiež fajčila a pravdepodobne pracovala vo veľmi stresujúcom prostredí. Je možné, že užívala aj iné látky v prehnanom množstve.

Napriek tomu stále pretrvávajú pochybnosti. Na rozdiel od štúdií na ľuďoch, zvieracie výskumy potvrdili, že nadmerný príjem kofeínu viedol k poruchám plodnosti, vrodeným ochoreniam, zvýšil potratovosť a narodenie mláďat s príliš nízkou váhou.

A čo káva bez kofeínu?

Ako je to s kávou bez kofeínu? Káva bez kofeínu sa môže zdať ako dobrá alternatíva, ale pozor, aj tá obsahuje jeho stopy. Podľa štúdií Mayo Clinic, jedna šálka kávy bez kofeínu obsahuje okolo 2-12 miligramov tejto látky. Takže ak máte veľmi rada kávu a ste zvyknutá piť ju vo veľkom množstve, môžete vyskúšať práve tú bez kofeínu.

Je povolené vypiť oveľa väčšie množstvo tejto kávy, kým dosiahnete odporúčaných 200 miligramov kofeínu na deň. Zapamätajte si, je v poriadku piť kávu bez kofeínu aj počas vášho tehotenstva, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí.

Je čaj lepší ako káva?

Takže, mali by ste sa pokúsiť začať vyhýbať obľúbeným Starbucks zvykom hneď, ako zistíte, že je palička na tehotenskom teste modrá? Väčšina ľudí pociťuje silné bolesti hlavy, keď sa snažia razantne vysadiť kávu. Takže metóda „pomaly ďalej zájdeš“ je v tomto prípade vhodnejšia než násilné vyškrtnutie kávy z vášho denného príjmu, a to hlavne v prípade, že nejde veľký problém.

Niekto, kto pije 6 až 8 šálok za deň, môže toto množstvo pomaly znižovať na 5 a menej, aby sa tak dostal na približne 2 až 3 menšie šálky za deň (približné odporúčané množstvo). Skúste napr. pomaly znižovať porcie, nahradiť normálnu kávu kávou bez kofeínu, doplniť vašu kávu mliekom alebo smotanou, alebo čiastočne nahradiť kávu čajom, ktorý síce obsahuje kofeín ale v oveľa menšom množstve.

Ako sme už spomínali, odporúčaný limit množstva kofeínu, ktorý by ste mali za deň prijať, sa pohybuje okolo 200 miligramov za deň, čo sa rovná množstvu v jednom 250 ml hrnčeku. (Pozor! Aj najmenšia super-kofeínová káva v Starbucks obsahuje nad 200 miligramov kofeínu, dokonca aj „tall“ veľosť.

Hoci nie je pitie kávy úplne závažným prehreškom, je dobré mať na pamäti, že by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť všetkému, čo by mohlo potenciálne uškodiť vyvíjajúcemu sa plodu. Žiadne strachy, aj v prípade, že by ste sa rozhodla vynechať kávu počas tehotenstva úplne, ešte si jej naplno užijete počas dlhých nocí, keď sa dieťatko narodí a nenechá vás zažmúriť oko.