Čo jesť a čo nejesť v tehotenstve

Existuje mnoho vecí, ktorými by ste sa mala zaoberať, keď ste tehotná, jedlo by však nemalo byť jedným zo zdrojov vašich starostí. Bohužiaľ, rady ohľadne stravovania, ktoré dostávate od vašich príbuzných alebo aj cudzích ľudí, môžu byť dostatočne mätúce.

Existuje mnoho „ľudových receptov starej matere“ a človek občas nevie čomu veriť a čomu nie. Ak sa pýtate sama seba čo je vhodné jesť v tehotenstve a či sa musíte vzdať svojich obľúbených jedál počas nasledujúcich 9 mesiacov, prečítajte si nasledujúci článok.

Ktoré jedlá v tehotenstve rozhodne nejesť?

Prečo sú niektoré jedlá nebezpečné, keď ste tehotná, a inak nie? Po prvé, počas tehotenstva prechádza váš organizmus mnohými zmenami a váš imunitný systém je oslabený. V dôsledku toho ste náchylnejšia na choroby spojené s jedlom, ako napr. žalúdočné nevoľnosti, ale aj vážnejšie komplikácie, cez dehydratáciu až po potrat.

Preto by ste pre istou mali vynechať niektoré jedlá, konkrétne tie, ktoré spôsobujú najčastejšie problémy.

Vajcia

Pretože surové vajcia môžu byť nakazené salmonelou, baktériou, ktorá spôsobuje zvracanie, zvýšenú teplotu, hnačku atď., buďte opatrná hlavne v reštauráciách. Nebezpečný môže byť napr. dresing na Caesar šalát, domáci vaječný likér, surové cesto na keksíky, miešané vajíčka – skrátka hocijaké jedlo, ktoré obsahuje nedostatočne uvarené vajíčka (bielok aj žĺtok). Vajíčok sa nemusíte báť, pokiaľ sú poriadne pripravené a prevarené. Mali by ste si ich preto pripravovať hlavne vy sama.

Sushi

S výnimkou California rolls a iných varených druhov, sushi nie je vhodné ani bezpečné v tehotenstve. Môže totižto obsahovať škodlivé baktérie a parazity.

Nepasterizované džúsy

Držte sa ďalej od farmárskych džúsov a stánkov s džúsmi. Ich produkty, totižto nemuseli prejsť pasterizáciou (procesom, ktorý zabíja baktérie a toxíny). Hoci dnes už väčšina džúsov v supermarketoch prešla pasterizáciou, stále existujú aj značky, ktoré pasterizáciu nevykonávajú, preto: Vždy čítajte etikety!!!

Ďalej môžeme nájsť jedlá, ktoré síce neškodia vám, ale škodia vášmu dieťatku. Sú to napríklad tieto:

Niektoré druhy rýb

Ryby, ktoré obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, pomáhajú vývoju mozgu dieťatka, a preto sú v tomto čase naozaj dobrou voľbou. Treba si však dať pozor na niektoré druhy rýb, a to kvôli vysokému obsahu ortuti. Tá môže nepriaznivo ovplyvniť nervový systém bábätka. Medzi tieto ryby patrí napr. mečúň, žralok a iné morské ryby. Tieto ryby by ste mali obmedziť počas celého tehotenstva.

V skutočnosti väčšina rýb obsahuje ortuť, preto by ste mali znížiť ich konzumáciu vo všeobecnosti, čo sa týka aj bezpečnejších rýb. Podľa najnovších štúdií by ste mali zjesť maximálne 350g(približne 2 porcie) menej nebezpečných rýb za týždeň (losos, sumec, krevety alebo tuniak v konzerve. Z týchto 350g by malo maximálne 175g pochádzať z konzervovaného tuniaka. Ak si pochutnávate na sumcovi z lokálnych vôd, uistite sa na internete alebo priamo u dodávateľa o obsahu ortuti v jeho mäse. (V prípade, že nemôžete nájsť dostatočné informácie, obmädzte jeho konzumáciu na 175g za týždeň).

Jedlá vhodné v menších množstvách

Niektoré jedlá síce nie sú vhodné často a vo veľkých množstvách, no v malých porciách raz za čas však môžu ozvláštniť váš jedálniček bez toho, že by napáchali výraznejšiu škodu.

Kofeín

Ak hovoríme o kofeíne, niektoré štúdie môžu pôsobiť zmätene a nejasne. Niektorí vedci potvrdili, že zvýšené množstvo kofeínu zvyšuje riziko ochorenia plodu, iné omnoho početnejšie výskumy naopak ukázali, že kofeín je neškodný v primeranom množstve. V súčasnosti sa odporúča maximálna dávka kofeínu na deň 300 miligramov (množstvo rovnajúce sa približne 2-3 šálkam kávy). Takže, pokiaľ ste milovníčka kávy v tomto prípade si môžete vydýchnuť. Svojej rannej kávičky sa vzdávať rozhodne nemusíte.

Potraviny bohaté na dusičnany

Dusičnany sú látky, ktoré bežne nachádzame v potravinách ako párky, údené mäso, slanina alebo klobása. Mnohí ľudia si myslia, že práve tieto látky by mohli byť spojené s tvorbou nádorov na mozgu alebo cukrovky. Hoci štúdie nie sú úplné, je rozumné, aby ste znížili skonzumované množstvo týchto potravín. Okrem toho taktiež nejde o potraviny, ktoré sú nutrične vyvážené, ani zdravé.

A čo vaše obľúbené light nápoje? Tie, hoci nie sú tým najlepším výberom z nutričného hľadiska, v menších množstvách môžeme považovať za neškodné, pričom neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by spôsobovali poškodenie nejakého druhu.

Pozor! Umelé sladidlá ako napr. saccharin, ktorý sa bežne nachádza v diétnych nápojoch, prechádza placentou. Umelo sladené nápoje sú taktiež veľmi málo výživné pre vaše telo, a preto buďte s nimi opatrná.

Ktoré jedlá sú v tehotenstve vhodné?

Tak a teraz konečne dobré správy! Áno, existujú jedlá, ktorými nemusíte vôbec šetriť. Ponúkneme vám najznámejších 6 jedál ktoré by ste nikdy nemala vynechávať.

Chudé mäso

Aminokyseliny obsiahnuté v mäse sú nevyhnutné pre tvorbu buniek vo vašom tele a v tele bábätka. Výhodou vysokoproteinových jedál je tiež, že zadržiavajú váš hlad tým, že stabilizujú krvný cukor. Z tohto dôvodu by ste im mali venovať denne 3 porcie po približne 75 gramov. Chudé mäso je tiež bohaté na železo, ktoré napomáha tvorbe červených krviniek v tele vášho bábätka.

Šošovica

Jedným z najdôležitejších vitamínov, ktoré potrebujete v tehotenstve, je vitamín B9 (nazývaný kyselina listová). Práve tento vitamín obsahuje v hojnom množstve šošovica. Je nevyhnutný pre rozvoj mozgu a nervového systému dieťatka.

Jogurt

Je výborným zdrojom vápnika pre rast kostí. Napomáha celkovej sile a vývoju svalov. Za deň by ste mala mať príjem približne 1,200 miligramov vápnika (asi 4 porcie).

Losos

Táto ryba obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, presnejšie typ DHA. Tieto dôležité látky si telo nedokáže vyrobiť samo. Ich funkciou je zlepšovanie vstrebávania vitamínov A a E, ktoré znižujú riziko vzniku prenatálnej depresie a sú veľmi dôležité pre vývoj očí a mozgu vášho dieťatka.

Avokádo

Keďže ide o potravinu plnú kyseliny listovej, draslíka, vitamínu C a B6 (ktorý napomáha rastu mozgu a zjemňuje rannú nevoľnosť), mali by ste ho rozhodne zaradiť do svojej výživy. Naviac, avokádo chutí výborne a môžete ho používať rozmixované a dochutené namiesto majonézy. Nezabúdajte ale, že avokádo je bohaté na tuk!

Ovsené vločky

Sú bohaté na vlákninu, vitamí B, železo a minerály. Okrem vlákniny, vďaka ktorej predídete zápche obsahujú tiež množstvo komplexných sacharidov. Môžete ich rozvariť na kašu, použiť do palaciniek, muffionov, keksíkov ale aj sekanej.