Čaj v tehotenstve

Od zeleného čaju k čiernemu, cez bylinkový po roiboos. Aké čaje v tehotenstve sú pre Vás vhodné? V nasledujúcom článku vám ponúkame krátkeho sprievodcu čajom a jeho účinkami v tehotenstve.

Rituál pitia čaju sa vykonáva už po tisícročia, a je na to dobrý dôvod. Čaj obsahuje polyfenoly, ktoré chránia vaše srdce, antioxidanty znižujúce riziko rakoviny a iné živiny zlepšujúce váš imunitný systém. V tehotenstve sú účinky čaju ešte lepšie. Príjemná šálka čaju pomôže zjemniť ranné nevoľnosti a v konečnom dôsledku dokonca napomôcť rýchlejšiemu a ľahšiemu pôrodu.

Napriek tomu, niektoré čaje nie sú úplne vhodné v tehotenstve a predstavujú potenciálnu hrozbu, preto by ste sa im mali vyhnúť.

Liečivé bylinné čaje

Bylinné čaje napomôžu hydratovať vaše telo, keď nechcete piť čistú vodu“, hovorí Amelia Hirolta, D.Ac, bylinkárka a akupunkturistka z Phoenix Fertility Center v East Greenwich, R.I. Plus. Niektoré bylinné čaje poskytujú dôležité živiny ako napr. vápnik, magnézium a železo.

Veľmi dobrou voľbou je napr. roiboos, a to vďaka antioxidantom, ktoré obsahuje. Naviac sa v ňom nenachádza žiadny kofeín. Iné bylinné čaje môžu zmierniť vaše ranné nevoľnosti (hlavne zázvorovýmätový), pomôžu vyhnúť sa nespavosti (harmanček) a podporujú efektívnejšie kontrakcie počas pôrodu (list červenej ríbezle). Mnohé pôrodné asistentky odporúčajú na uľahčenie pôrodu aj malinové listy.

Ďalšou dobrou voľbou je žihľavový list, ktorý bežne nájdete vo viacerých čajoch určených tehotným ženám a je taktiež odporúčaný tak bylinkármi, ako pôrodnými asistentmi. Žihľavový čaj je výborným zdrojom vitamínov a minerálov vrátane železa, vitamínov A, C a K a draslíka. Uistite sa však, že čaj, ktorý pijete, obsahuje len sušené listy a nie korene rastliny (zloženie nájdete vždy v poznámke na obale). Pozor! Nepite tohto čaju príliš veľa, hlavne nie v prvom trimestri. Žihľava má totižto stimulačný efekt na maternicu. Napriek tomu je vhodné piť ju počas druhého a tretieho trimestra. Čaj si pripravíte tak, že pridáte približne 11 žihľavových lístkov do litra vriacej vody.

Čaje ktorým sa vyhnúť

Čaje, ktoré by ste v tehotenstve nemala piť, zahŕňajú: čaj na uvoľnenie predmenštruačných kŕčov, dietny a čistiaci čaj, detoxikačný čaj, čaj z ploštičníka strapcovitého a iné. Taktiež vynechajte bylinné laxatíva (čítajte označenia na štítkoch!).

Niektoré prírodne sa vyskytujúce látky môžu vo veľkých dávkach spôsobiť zmeny v elektrolytoch. Elektrolyty ako chlorid, sodík a draslík sú dôležité pre normálnu funkciu buniek a vnútorných orgánov. Prírodné laxatíva môžu viezť k diuresis (zvýšené močenie) alebo hnačke, pričom oba tieto problémy sú spojené s dehydratáciou. Dehydratácii by ste sa mala vyhnúť, až pokým neporodíte a neskončíte s kojením, ale aj potom buďte opatrná.

A čo kofeín v čaji?

Na rozdiel od bylinných čajov, ktoré obsahujú okolo 0,4 miligramov kofeínu na šálku, nebylinné čaje (čierny, zelený a oolong) obsahujú od 40 do 50 miligramov v jednom hrnčeku. Ak pochlipkávate 4-5 šálok počas dňa, prijmete tak okolo 200 miligramov za deň, čo je maximálna odporúčaná dávka. Hoci nie je istý negatívny účinok kofeínu v tehotenstve, existujú štúdie, ktoré preukázali, že ženy, ktoré pili počas tehotenstva viac ako 200 miligramov kofeínu za deň, zvýšili dvojnásobne riziko potratu v porovnaní s mamičkami, ktoré sa tomuto stimulantu vyhýbali.

Bez uspokojujúcej odpovede na otázku, či je pitie kávy v tehotenstve rizikové alebo nie, väčšina expertov odporúča opatrnosť a obmedzenie pitia kávy na 200 miligramov kofeínu na deň. To, samozrejme, platí aj pri pití čaju. Káva naviac zaťažuje pečeň, ktorá má už aj tak množstvo práce so spracovávaním tehotenských hormónov.

Ako zbaviť môj čaj kofeínu?

Kofeín je prvou látkou ktorá sa vyplavuje pri lúhovaní. Jej uvoľňovanie prebieha počas prvých 25 sekúnd. Na to, aby ste svoj čaj zbavili kofeínu, zalejte čajové lístky alebo vrecúško na 30 sekúnd, potom vylejte vodu a opäť naplňte pohár horúcou vodou a pokračujte v lúhovaní. Väčšinu kofeínu tak odstránite.