Popôrodná depresia

popôrodna depresia

Vydržali ste posledných 9 mesiacov, potrápili ste sa s mnohými nástrahami tehotenstva, Vás partner s Vami preskákal dni, kedy ste potrebovali cítiť oporu. Konečne prišiel deň D. Deň, kedy oslavujete príchod nového člena rodiny, Vášho malého nezbedníka.

Tá láska a radosť, keď držíte po prvý krát svoje vlastné dieťa v náručí je neopísateľná. Možno vyjde aj slza šťastia a vy si v tej chvíli uvedomíte, že všetko čím ste si počas tehotenstva prešli stálo skutočne za to. Nechceme Vám brať eufóriu a Vaše nadšenie, no pravda je taká, že po pôrode, kedy sa väčšina ľudí raduje z príchodu bábätka na svet, sa môže ľahko stať, že upadnete do smútku. A čo by len smútok..príde strach, úzkosť, zlá nálada, nechuť do ničoho a niektoré ženy zažívajú aj vec nevídanú. Necítia lásku k dieťaťu.

Akokoľvek hrôzostrašne to znie, ide o pomerne bežný stav, ktorý po pôrode postihuje mnoho žien. Dnešný článok je určený pre všetky tie, ktoré nemajú potuchy o tom, čo sa to s nimi deje.

Prečo cítim smútok a mám depresiu?

Pocity smútku a depresie sú po pôrode o dosť častejšou záležitosťou, než si mnohí ľudia môžu myslieť. Pre správne pochopenie situácie je potrebné, aby sme si vysvetlili o čo sa konkrétne jedná a prečo sa majú veci tak, ako sa majú. Náladové výkyvy po pôrode, zväčša stres, smútok, pocity osamelosti a úzkosti môžu mať korene v troch rôznych príčinách. Môže sa jednať o takzvané „baby blues“, o popôrodnú depresiu alebo o popôrodnú psychózu. Skupina týchto stavov je nižšie zoradená a vysvetlená podľa ich závažnosti.

Baby blues

Najľahšia forma zo spomínaných troch diagnóz, pričom symptómy sú takmer rovnaké pre všetky. Baby blues zažíva približne až 80% žien, číže tento stav je celkom častý. Jedná sa však ale len o pár dňové citové prepätie, ktoré začína pár dní po pôrode. Charakteristické pre baby blues sú zmeny nálad. V jednu chvíľu môže byť mamička šťastná, s úsmevom od ucha k uchu, a v druhú minútu sa zmení na hysterickú ženu, ktorá je smutná, plače, cíti strach a rôzne iné pocity. Tento stav si bude vyžadovať vysoké pochopene od partnera, našťastie to bude trvať len pár dní.

Prečo sa to deje?

Tieto citové výkyvy sú len vedľajším efektom vyrovnávania hladín hormónov. Počas tehotenstva sú zvýšené hormóny estrogén a progesterón, ktorých hladina po pôrode náhle klesá. Práve tento proces je zodpovedný za nevyspytateľné zmeny nálad. Hladina hormónov by sa mala ustáliť do jedného týždňa, a s ňou aj výkyvy nálad.

Popôrodná depresia

Príznaky ostávajú tie isté. Plač, smútok, zúfalstvo, pocit beznádeje, zarmútenie a aj hnev. Popôrodná depresia je v podstate len dlhšie trvajúca diagnóza baby blues. Stav sa pri popôrodnej depresii zhoršuje. Zaujímavosťou však je, že baby blues nemusí byť nevyhnutne prekurzorom popôrodnej depresie. Znamená to, že popôrodná depresia môže začať nezávisle od predchádzajúcich stavoch aj dva týždne po narodení dieťaťa. Medzi ďalšie symptómy popôrodnej depresie patrí:

  • strata chute do jedla
  • strata lásky k dieťaťu, strata spojenia s dieťaťom
  • beznádejnosť návratu tejto situácie
  • strata koncentrácie na bežné denné úkony

Zažívať takéto stavy je pre matku bolestivé. Hlavne ak zoberieme do úvahy, že toto obdobie by malo byť preplnené šťastím a láskou.

Prečo sa to deje?

Popôrodná depresia nie je tak častá ako baby blues. Z radikálnych 80% klesá percento výskytu na úroveň 10%. Niektoré ženy však majú väčšiu tendenciu trpieť popôrodnou depresiou. Vychádza to z genetickej predispozície, alebo z jej anamnézy, kedy boli stavy depresie prítomné už v minulosti. Príčina popôrodnej depresie sa opäť raz pripisuje k hladine kolísavých hormónov. Avšak teraz sa k poklesu hladiny estrogénu a progesterónu môže pripísať aj pokles hladiny hormónov štítnej žľazy. Práve táto zmena hormónov má vplyv na biochemické procesy, a to hlavne v mozgu, kde ich vplyvom ľahko dochádza k zmene nálad.

Popôrodná psychóza

Najzávažnejšia forma popôrodnej depresie je popôrodná psychóza. Percento výskytu u žien tu opäť klesá, pretože popôrodná psychóza potrápi iba 1% žien. Tento stav je však veľmi vážny a vyžaduje si odbornú lekársku pomoc. Ak sa pýtate prečo, tak Vám radi odpovieme. Ženy počas popôrodnej psychóze si totižto zažijú halucinácie, počutie rôznych hlasov alebo videnie rôznych obrazov, ktoré v skutočnosti neexistujú.

Prečo sa to deje?

Popôrodná depresia postihuje iba ženy, ktoré už pred tým trpeli inými diagnózami, ako napríklad bipolárnou poruchou (známou tiež pod názvom manio-depresívnou psychózou) alebo schizoafektívnou poruchou. Popôrodná psychóza si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť a hospitalizáciu.

Čo môžem urobiť?

Ak budete mať príznaky podobné popôrodnej depresie alebo baby blues, môžete sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi, ktoré Vám zaiste pomôžu.

  • Skúste vyhľadať pomoc detskej opatrovateľky. Príchod bábätka do domácnosti môže byť celkom stresujúce. Ak máte partnera, ktorý je v práci, a vy sa musíte starať o celú domácnosť + ešte aj dieťatko, zo začiatku to môže byť ťažký oriešok.
  • Buďte spoločenská. Skúste si zorganizovať čas tak, aby ste ho mali dostatok a mohli tak stráviť dobré chvíle pri svojej rodine, blízkych alebo priateľmi. Privedie Vás to k iným myšlienkam a Vy aspoň na čas opustíte dennú rutinu.
  • Tento bod je obzvlášť dôležitý. Mnoho matiek sa snaží spraviť všetko perfektne a neustále nad všetkým rozmýšľajú. Vedzte, že nepokoj v hlave Vás vyčerpáva veľmi rýchlo. Vypnite, vyložte si nohy na gauč a oddýchnite si.
  • Cvičenie vyplavuje do tela chemické látky s názvom endorfíny, ktoré sú spojené s pocitmi šťastia. Urobte tak pre seba niečo dobré a skúste si vyjsť na prechádzku alebo postupne začnite zaťažovať svoje telo ľahkými cvikmi s vlastnou váhou.