zlty vytok v tehotenstve

Je veľmi neobvyklé, že by sa u vás prejavil žltý výtok v prvom alebo treťom trimestri vášho tehotenstva. Žltý výtok, ktorý je zväčša úplne bez zápachu alebo len s veľmi jemným zápachom sa považuje za úplne normálny v treťom trimestri a jeho množstvo sa zvyšuje s pribúdajúcimi dňami, až po pôrod.

Pomoc lekára by ste mali vyhľadať, ak sa farba vášho výtoku pohybuje medzi bielo-žltou, tmavo žltou až hnedo-žltou a je doprevádzaná silným rybacím zápachom, má hrudkovitú konzistenciu, alebo ak ste žltý výtok spozorovala už v prvom trimestri tehotenstva.

Čo spôsobuje žltý výtok v tehotenstve?

Žltý výtok môže byť počas tehotenstva výstražným znamením, preto je veľmi dôležité zistiť jeho pravú príčinu.

Medzi najbežnejšie príčiny žltého výtoku patria:

Zvýšená hladina estrogénu

Estrogén je prirodzeným ženským hormónom, ktorý sa vytvára vo vaječníkoch, nadobličkách alebo tukových bunkách. Tento hormón sa zasluhuje o zdravý vývoj a udržiavanie prevažujúcich ženských telesných charakteristík. Privysoká hladina estrogénu však môže spôsobiť nežiadúce vedľajšie účinky ako napr. práve žltkastý vaginálny výtok. Hormonálna nerovnováha, príliš veľa tuku, strava chudobná na vlákninu, stres, atď. môžu zvýšiť množstvo estrogénu vo vašom tele.

Práve estrogénová dominancia spôsobuje nadmerný výtok, čo však môžeme účinne liečiť po porade s naším lekárom.

Kvasinková infekcia

Kvasinková infekcia je spôsobená druhom kvasinky nazývaným „candica albicans“. Príznaky tohto ochorenia sú zväčša nasledovné: biely hustý výtok nepríjemného zápachu, vaginálne svrbenie, začervenanie, opuchy pošvy a iné. Kvasinková infekcia sa vie zvyčajne objaviť počas druhého trimestra. Nie je škodlivá pre vaše bábätko, ak sa lieči pod dohľadom lekára a ním predpísanými liekmi.

Mohlo by vás zaujímať:

Bakteriálna vaginóza

Môže nastať, ak je zdravá rovnováha medzi prospešnými a škodlivými baktériami existujúcimi vo vagíne narušená. Hlavnými príčinami tohto ochorenia sú: prílišné striedanie sexuálnych partnerov, používanie nekvalitnej kozmetiky a iné.

Medzi symptómy tohto ochorenia radíme vylučovanie žlto-zeleného výtoku hustej konzistencie s nepríjemným zápachom, ktorý je odlišný od bežného vaginálneho výtoku.

Zvykneme ho liečiť užitím antibiotík alebo liečivými krémami.

Mohlo by vás zaujímať:

Pohlavne prenosné ochorenia

Pohlavne prenosné choroby vám môžu spôsobovať veľké nepohodlie (svrbenie, pálenie atď.), ale môžu taktiež ublížiť vášmu bábätku. Na to aby ste určili pôvod pohlavne prenosnej choroby je potrebné vyšetrenie lekára.

Trichomoniáza

Vaginálna trichomoniáza sa prenáša hlavne pri nechránenom pohlavnom styku a spôsobuje veľké nepohodlie pacientky. Badateľnými symptómami sú napr. silný zelený výtok, ktorý je sprevádzaný nepríjemným zápachom, svrbením, bolestivým močením, opuchmi pošvy a jemnými bolesťami v podbrušku. Ženy postihnuté Trichomoniázou by mali dostať lekársku pomoc čím skôr, aby sa predišlo poškodeniu ochranných membrán bábätka. Tie, ktoré už boli v minulosti tehotné a trpia Trichomoniázou, sú viac náchylné na HIV výrus.

Chlamýdie

Chlamýdia trachomatis je ďalšou z pohlavne prenosných chorôb, ktoré sa prenášajú pri pohlavnom styku. Ide o najviac rozšírené ochorenie. Z celkového množstva žien, ktoré boli týmto ochorením nakazené, sa u mnohých neprejavujú žiadne viditeľné príznaky. Symptómy, ktoré môžeme pozorovať voľným okom zahŕňajú žltý výtok, ktorý časom stmavne a je sprevádzaný kyslým zápachom, vaginálnym svrbením a opuchmi pyskov.

Kvapavka

Toto ochorenie je taktiež prenosné hlavne počas sexuálnej aktivity a je spôsobené baktériou Neisseria Gonorrhoeae. Medzi najhlavnejšie príznaky patrí bolesť v oblasti panvy, žlto-hnedý alebo žlto-oranžový výtok, doplnený nepríjemným zápachom, špinením (hlavne po pohlavnom styku), pocitom pálenia počas močenia, opuchnutou pošvou, krvácaním medzi menštruáciami atď.

Je veľmi dôležité, aby budúca mamička začala riešiť toto ochorenie už v počiatočnom štádiu, a tak predišla mimomaternicovému tehotenstvu. Lekárska pomoc je nevyhnutná na diagnostikovanie problému a stanovenie vhodnej liečby tejto pohlavne prenosnej choroby.

Ako žltému výtoku predchádzať?

Existuje mnoho spôsobov prevencie, ako sa vyhnúť žltému výtoku v tehotenstve.

Najbežnejšie spôsoby prevencie:

  • Udržujte svoje pohlavné orgány v čistote a suchu.
  • Noste oblečenie, ktoré nedráždi vašu pokožku. Vyberajte si radšej voľnejšie kúsky než priliehavé a to hlavne čo sa týka nohavičiek.
  • Nevyplachujte sa.
  • Stravujte sa zdravo (zaraďte do vašej stravy jogurt).
  • Venujte sa uvoľňujúcim cvičeniam a meditácii alebo doktorom odporučeným cvičeniam.
  • Sledujte svoj príjem cukru a to hlavne v prípade, že ste diabetička.

Súvisiace články:

Iné druhy výtokov v tehotenstve

Je bežné, že ženy počas tehotenstva môžu zaznamenať viacero rôznych druhov výtokov, a to hlavne kvôli zvýšenému prietoku krvi, a kolísaniu hladiny hormónov. Okrem žltého výtoku si môžete v tehotenstve povšimnúť tieto druhy výtokov:

Ružový výtok

Je výsledkom zmiešania krvi s bežným vaginálnym výtokom. Výtok môže byť jemný, stredný, ale aj hustý. Zväčša nejde o nič závažné, ale aj v prípade tohto výtoku musíte byť opatrná, pretože v ojedinelých prípadoch môže spôsobiť vážne komplikácie.

Oranžový výtok

Príčina oranžového výtoku je odvodená od jeho farby. Žlto-oranžový výtok je zvyčajne normálny, neónovo oranžový môže signalizovať infekciu. Žltý výtok nejednotnej farby alebo jemne ružovkastý môže byť spôsobený ľahkým špinením v dôsledku traumy krčka maternice. Hoci by nemalo ísť o vážnejší problém, mala by ste pre istotu vyhľadať lekársku pomoc.

Biely výtok

Hormonálne zmeny počas tehotenstva sú veľmi známe a bežné, a práve tieto sú príčinou bieleho výtoku. Biely výtok, ktorý je vylučovaný počas tehotenstva, môže byť hustejší, ale pokiaľ nie je doprevádzaný nepríjemným zápachom, môžeme ho považovať za úplne normálny a neškodný.

Zelený výtok

Tento druh výtoku je naozaj nebezpečný a je dôvodom na znepokojenie. Mohlo by totižto ísť o signál infekcie, ktorá môže vyvrcholiť až do predčasného pôrodu. Vyhľadajte lekársku pomoc hneď, ako si všimnete tento výtok na vašej spodnej bielizni.

Šedý výtok

Vaginálny výtok tejto farby nie je normálny, no nemusí byť dôvodom na znepokojenie. V horšom prípade môže ísť o indikátor bakteriálneho ochorenia vagíny. Nepríjemný zápach by ste v tomto prípade sledovala hlave po pohlavnom styku. Na jeho liečbu sa zväčša odporúčajú doktorom predpísané antibiotiká.