Ak patríte medzi skupinku žien, v ktorých rastie malá ratolesť, určite už máte skúsenosti so závratmi. Táto nie celkom príjemná záležitosť okrem zlého pocitu prináša aj riziká, pretože sa môže stať, že závrat bude natoľko silný, až sa neudržíte a spadnete.

V dnešnom článku sa Vám pokúsime objasniť problematiku závratov v tehotenstve, čo za ne môže, a prezradíme Vám jednoduché kroky, vďaka ktorým sa už nebudete musieť báť.

Čo spôsobuje závraty v tehotenstve?

Ľudský organizmus je perfektný stroj. Dokáže riadiť mnoho vecí, aj takých, o ktorých ani nemáme tušenia. Vo Vašom brušku dokáže vzniknúť nový život. Aby sa tak však stalo, predchádza tomu mnoho akcií, ktoré telo musí vykonať, aby zabezpečilo správne podmienky pre rast dieťaťa. Jednou z nich je aj zvýšená krvotvorba, ktorá je nevyhnutná pre Váš plod. Na začiatkoch tehotenstva však môžete pocítiť mierne točenie hlavy. Príčina je jednoduchá. Vaše telo ešte zatiaľ nevytvára dostatočne veľa krvi, aby vyplnilo veľmi rýchlo sa rozrastajúci cirkulačný systém. Dobrou správou však je, že všetko funguje ako má a telo sa pripravuje na splnenie potrieb dvoch tiel namiesto jedného.

Hlavnou príčinou je teda nízky krvný tlak. Spôsobov ako vzniká nízky krvný tlak je viacero. Okolo 12. týždňa môže Vaša stále rastúca maternica vytvárať tlak na krvné cievy, najmä vtedy, ak ležíte na chrbte. Vďaka vysokým hladinám progesterónu sa cievy uvoľnia a rozšíria, čím sa zvýši prietok krvi k bábätku, ale spomalí sa prietok krvi do Vášho tela. Vzniká nízky krvný tlak, ktorý je zodpovedný za nedostatočné dokrvenie mozgu a vuala, vzniká točenie hlavy a závrate. Závrate však môžete pocítiť ak Vám klesne hladina krvného cukru, alebo ste dehydratovaná.

Ešte jedna vec, vďaka ktorej sa môžete cítiť zoslabnutá, je, že kvôli rastúcemu bábätku vo Vašom brušku je Vaše telo teraz obrovský generátor tepla. A asi to cítite aj vy. Prílišné teplo môže veľmi ľahko spôsobiť závraty. Snažte sa preto vyhýbať zvýšeným teplotám vonku, alebo šatám ktoré sú Vám tesné.

Čo potrebujete vedieť

Závrate, točenie hlavy, nevoľnosti, to všetko patrí k tehotenstvu, avšak, ak to pretrváva (alebo ak už stratíte vedomie), jednoznačne zavolajte svojmu vyšetrujúcemu lekárovi, aby ste sa uistili, že všetko je v poriadku. Taktiež nezabúdajte na to, že by ste to nemali ignorovať a radšej sa vyhnúť aktivitám ako je šoférovanie, ťažké cvičenie, alebo robenie aktivít, ktoré by Vám mohli spôsobiť viac škody ako úžitku.

Čo môžete urobiť

Najjednoduchším a najefektívnejším krokom ako sa zbaviť nepríjemných pocitov točenia sa hlavy a závratov, je ľahnúť si na zem čo najskôr ako to len ide a vyložiť si nohy na vyššiu podložku. Jednak tým zabránite prípadnému spadnutiu, a jednak tým, že Vaše nohy vyložíte na niečo vyššie, zvýšite prietok krvi do Vášho mozgu.

Aby ste sa však vyhli závratiam, môžete sa inšpirovať aj nasledujúcimi bodmi:

  • Spomaľte. Ak sedíte alebo ležíte, pri vstávaní si dajte na čas a neponáhľajte sa. Rýchle vstávanie môže spôsobiť pokles krvného tlaku, v dôsledku čoho vznikajú závraty.
  • Jedálniček. Počas tehotenstva, ale aj v bežnom živote, by ste mali dbať na zdravú a vyváženú stravu, ktorá pozostáva z dostatočného príjmu bielkovín, zdravých tukov, ktoré sú pre Vás veľmi dôležité práve v tomto období, a komplexných sacharidov s nízkym glykemickým indexom, aby ste si zabezpečili stabilnú hladiny krvného cukru. Jedna rada: sacharidy sú dnes veľmi preceňované, snažte sa Váš kalorický príjem dopĺňať hlavne z bielkovín a zdravých tukov.
  • Spolu so stravou by ste mali dbať aj na dostatočný príjem tekutín, keďže závraty môžu byť spôsobené aj dehydratáciou. Snažte sa vypiť aspoň 3 litre vody denne.
  • Oblečenie. Ako sme si už aj v tomto článku povedali, prílišné teplo môže taktiež spôsobiť točenie hlavy. Volte teda príjemné a ľahké oblečenie, ktoré Vám nebude tesné.
  • Neležte na chrbte. Snažte sa už po 6. mesiaci príliš neležať na chrbte, keďže Vaša rastúca maternica tlačí na dolnú dutú žilu (lat. vena cava inferior), čo je hlavná žila pre odvod odkysličenej krvi z dolnej časti tela.
  • Čerstvý vzduch. Azda všetci dobre poznáme preplnenú MHD v letných dňoch. Už vtedy je nám celkom zle, a to mnohý z nás nie sú ani tehotní a nedýchajú za dvoch. Prívod kyslíka do tela je v tomto období nutnosť. Zavolajte teda svojho muža, priateľky alebo známych a strávte s nimi čas na prechádzke po čerstvom vzduchu. Okrem príjemne stráveného času Vám to pomôže bojovať aj s inými tehotenskými príznakmi, ako je zápcha alebo opuch chodidiel.