Počas celej dĺžky trvania tehotenstva si môžete u vás všimnúť vaginálny výtok rôznej farby, hustoty či množstva. Je potrebné vedieť, ktoré typy sú bežné a nemáte sa pri nich čoho báť. Na druhej strane je tiež potrebné byť informovaná o typoch výtokov, ktoré je potrebné ihneď ohlásiť svojmu lekárovi. Tie totiž môžu byť príznakom zápalu či tehotenských komplikácií a môžu viesť až ku predčasnému pôrodu.

Bežné typy výtokov

Možno sa vám to nezdá, ale výtok počas tehotenstva je bežný a veľmi častý. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele ženy, ako aj väčším prúdom krvi kolujúcim v oblasti vagíny. Niektoré také výtoky sú ale príznakom problémov. Nasledujúca časť článku sa ale venuje výtokom, ktoré sú v tehotenstve úplne bežné a neškodné.

Leukorea

Leukorea je typ výtoku, ktorý ste si už možno všimli aj pred tým, ako ste otehotneli. Zväčša nezapácha, alebo len minimálne. Čo sa týka farby, je priesvitný až jemne biely. Je to jednoducho hlien podobný tomu, ktorý vysmrkáte počas nádchy. Vytvára sa zmiešaním výtokov z krčka a vagíny, odumretých buniek zo steny vagíny a bežných vaginálnych baktérií. To, že sa u vás vôbec vyskytuje, spôsobuje hormón estrogén a jeho zvýšená produkcia.

Je veľmi pravdepodobné, že s blížiacim sa termínom pôrodu budete pozorovať zvýšené množstvo vaginálneho výtoku. Mal by to byť avšak výtok o čosi iný, než ten, na ktorý ste doteraz boli zvyknutá. Avšak, ako aj v predchádzajúcom prípade, aj tu stále platí, že je to výtok neškodný, ba až prospešný. Preto sa v tomto prípade nemusíte ľakať.

Cervikálny hlien

Ďalší typ vaginálneho výtoku, ktorý môžete počas tehotenstva zaznamenať, je cervikálny hlien, a teda výtok z krčka maternice. Utvoril sa ešte na začiatku tehotenstva, kedy sa prebytočný výtok nahromadil v cervikálnej oblasti, aby vytvoril čosi ako ochrannú bariéru. Má totiž chrániť bábätko od rôznych infekcií či iných nebezpečenstiev, ktoré by s ku nemu mohli dostať cez vagínu matky.

Vytekanie cervikálneho hlienu

Tento výtok teda ku koncu tehotenstva začne vytekať. Tým, že sa krčok stenší a rozšíri, tekutina začne unikať samovoľne. Je to hustejší, biely typ hlienu, ktorý by taktiež nemal zapáchať. Môžete v ňom ale badať stopy krvi. Dôležité je vedieť, že tento výtok sa môže dostávať von dvomi spôsobmi. Buď postupne, v pomerne malých množstvách, alebo naraz. Preto sa treba na túto možnosť pripraviť. Mohlo by vás to totiž celkom zaskočiť.

Je ale tiež dôležité vedieť, že pokiaľ je tohto hlienu veľa, niekedy si ho môžete pomýliť s odtokom plodovej vody. Ak teda máte veľké množstvo výtoku, mali by ste pre istotu kontaktovať svojho lekára. Ak by to totiž bola náhodou plodová voda a nie výtok, zrejme predčasne rodíte.

Kedy by ste mali kontaktovať lekára

Doposiaľ sme sa bavili o typoch výtokov, ktoré sú v tehotenstve bežné a neohrozujú vás ani vaše dieťatko. V tejto časti si ale povieme o typoch výtokov, ktoré rozhodne nie sú bežné a môžu byť príznakom zápalov, chorôb či rôznych komplikácií. Preto je dôležité v každom z nasledujúcich prípadov ihneď kontaktovať svojho lekára.

Neodkladne kontaktujte svojho lekára:

 • Ak ste ešte nedosiahli 37. týždeň tehotenstva a všimnete si, že množstvo výtoku sa zvýšilo, alebo sa výtok zmenil. Toto totiž môže byť znakom predčasného pôrodu.
 • Ak ste si všimli belasý výtok bez zápachu, ktorý vám ale spôsobuje nepríjemné pocity. Ide hlavne o bolesť pri močení či pohlavnom styku, svrbenie alebo pálenie. Taktiež, ak vaša vagína pôsobí zapálene. Všetky tieto príznaky by mohli znamenať, že máte kvasinkovú infekciu, ktorú treba ihneď odborne liečiť.
 • Ak si všimnete hustý sivý či biely výtok po pohlavnom styku, ktorý zväčša zapácha rybacinou. Aj toto je s najväčšou pravdepodobnosťou známkou infekcie, ale iného typu.
 • Ak si u seba všimnete žltý či zelený výtok, ktorý má nepríjemný zápach. Takýto výtok je často príznakom pohlavnej choroby. Ďalšie príznaky sú začervenané, podráždené okolie pošvy a nepríjemné pocity pri močení či pohlavnom styku.
 • Ak máte veľmi nepríjemne zapáchajúci žltý, zelený či sivý výtok. Ten môže byť príznakom celej rady rôznych iných sexuálne prenosných chorôb či infekcií. Tie sa ani nemusia prejavovať svrbením či podráždením.

Užitočné rady pri výtoku v tehotenstve

Či už máte nejaký zo spomínaných výtokov alebo sa len chcete uistiť, že robíte všetko počas tehotenstva správne, nasledujte tieto rady. Je možné, že tak predídete rôznym infekciám, alebo bude aspoň situácia pre vás znesiteľnejšia kým váš problém vylieči lekár.

Čo nerobiť:

 • NIKDY sa nesnažte nejaký svoj problém ako infekciu riešiť sama. Okamžite sa obráťte na svojho lekára. V opačnom prípade by ste si mohli privolať predčasné tehotenstvo.
 • Nenoste nohavičky vyrobené z neprírodných materiálov.
 • Nenoste príliš tesné nohavičky.
 • NIKDY počas tehotenstva nenoste tampón.

Čo robiť:

 • Noste výhradne dostatočne voľné nohavičky.
 • Noste len bavlnené nohavičky.
 • Pri akýchkoľvek komplikáciách ihneď kontaktujte lekára a nesnažte sa ich vyliečiť svojpomocne.
 • Pri výtoku používajte výhradne vložky či intímky.