upchaty-nos-v-tehotenstve

V dnešnom článku si dopodrobna rozoberieme tému, ktorá dokáže prekvapiť mnohé z Vás, avšak aj poriadne potrápiť počas Vášho tehotenstva. Reč je o upchatom nose a o jeho prípadnom krvácaní, ktoré ho často sprevádza.

Upchatý nos totižto môže spôsobiť aj iná príčina ako je nádcha alebo alergia. Jednou z nich je napríklad aj obdobie tehotenstva, presnejšie niekde okolo 16. týždňa tehotenstva, a zvyčajne Vás to bude sprevádzať až ku koncu, v respektíve k novému začiatku. Ako to ale mame vo zvyku, posnažíme sa Vám pomôcť a predstavíme Vám pár rád, vďaka ktorým by ste to mali hravo zvládnuť.

Čo spôsobuje upchatý nos a krvácanie z nosa?

Hormóny, hormóny a ešte raz tie neposedné hormóny. Ako keby ste už nemali dosť opúchania, teraz sa pridá do armády opuchnutých častí tela ešte aj nos. Tak teda, ako to vlastne vzniká? Počas tehotenstva, aby všetko prebiehalo tak ako má a bábätko sa cítilo ako v perinke, máte zvýšené hladiny hormónov estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny zvyšujú prietok krvi do všetkých membrán sliznice, vrátane nosa. K tomu všetkému sa môžu ešte pridať aj Vaše alergie, ktoré len všetko zhoršujú. O výsledku sa snáď  ani nemusíme baviť.

Membrány sliznice sa zväčšujú a zmäkčujú, čoho výsledkom je upchatý nos. Ako by to už nebolo všetkého dosť, ak sa budete snažiť často fúkať do vreckoviek, čo aj budete, hrozí Vám riziko častého krvácania z nosa. Taktiež Vám môže začať „kvapkať z nosa“, čo môže spôsobiť kašeľ alebo dusenie v noci.

Čo potrebujete vedieť

Pozrime sa na to bez ružových okuliarov. Upchatie nosa je nepríjemná vec. Nepríjemnejšie však je, že pravdepodobne sa s tým budete musieť vyrovnať a obstáť to, pretože upchatie nosa má tendenciu sa po čase zhoršovať a neopustí Vás, až dokým neprinesiete Vaše bábätko na svet.

Čo s tým môžete urobiť

  • Naučte sa správne fúkať. Hoci sa fúkanie nosa zdá byť ako jednoduchá a samozrejmá vec, mnoho z nás to robia nesprávnym spôsobom. Aby ste si vyčistili dýchacie cesty bez väčšieho poškodenia sliznice nosa, použite správnu techniku. Ako pomôcka Vám poslúži Váš palec, ktorým si zakryte jednu nozdru a jemne vyfúknite cez tu druhú. Postup zopakujte aj na druhú stranu, až dokým sa dýchanie neuvoľní.
  • Opýtajte sa doktora na odporúčanú liečbu. Antihistaminiká a nosové spreje sú pravdepodobne tabu, tak sa skúste opýtať Vášho vyšetrujúceho lekára, či Vám nemôže odporučiť niečo iné namiesto týchto liečiv. Bezpečné pre Vás i Vaše dieťa sú napríklad rôzne soľné spreje alebo nosové prúžky.
  • Zvlhčite vzduch. Vyskúšajte položiť zvlhčovač vzduchu (mala by to byť ale teplá para), na vypustenie upokojujúceho zvlhčenia pre Váš nos. Nenechajte ho však zapnutý po celý čas.
  • Zvlhčite si nos. Keďže je Váš nos vo vnútri suchý, vyskúšajte si aplikovať kúsoček vazelíny do každej nozdry použitím vatovej tyčinky.
  • Vitamín C. Asi najznámejší vitamín pri boji s oslabenou imunitou. Vitamín C má okrem iných blahodarných účinkov na ľudský organizmus aj schopnosť posilniť Vaše krvné kapiláry, čo zníži riziko nepríjemného krvácania z nosa. Pre jeho dostatok sa snažte v prvom rade dodržiavať správny jedálniček, poprípade pouvažujte nad suplementáciou tohto vitamínu.
  • Naučte sa čo robiť v prípade krvácania. Stará škola mala na to iný pohľad a rada pri zastavení krvácania z nosa sa týkala len záklonu hlavy dozadu. Je to však zlé, pretože takto Vám krv steká dole, namiesto toho aby nestekala vôbec, v resp. aby odtekala von. Preto si radšej pritlačte ukazovák na krvácajúcu nozdru a nakloňte hlavu mierne dopredu. Vydržte v tejto polohe aspoň pár minút a krvácanie by malo prestať. V prípade, ak krvácanie bude ďalej pokračovať a bude takmer nemožné ho zastaviť, požiadať o pomoc je v tomto prípade na mieste. Ak sa krvácanie bude opakovať častejšie, konzultujte to s Vašim lekárom.