Upchatý nos a krvácanie z nosa v tehotenstve

Tehotenská nádcha, tak sa niekedy hovorí stavu, kedy býva počas tehotenstva upchatý nos, prípadne z neho tečie krv. Tak, ako mnoho iných problémov, aj v tomto prípade má daný stav na svedomí hormonálna nerovnováha, najmä ak ide o estrogény a progesterón.

Ich zvýšenie totiž zväčšujú prietok krvi v nosovej sliznice, výsledkom čoho je jej zdurenie. Nejde síce o úplne typický príznak tehotenstva, na druhú stranu, u veľa žien sa objaví a nemusí ísť pritom o žiadnu alergiu. Ak sa pýtate, čo pomáha, ak mi tečie krv z nosa, alebo ak chcete vedieť, čo vplýva na spustenie krvi a ako tomu zabrániť, čítajte ďalej.

upchatý nos a krvácanie z nosa v tehotenstve

Čo je upchatý nos a krvácanie z nosa v tehotenstve a kedy sa objavujú

Upchatý nos býva v tehotenstve pomerne častým problémom, či už v dôsledku klasickej nádchy a prechladnutia, ale aj ako následok opuchnutia nosovej sliznici. Tento problém sa objavuje obvykle v prvom trimestri, najčastejšie sa začína okolo 16. týždňa.

V prvom trimestri býva nosová sliznica postihnutá najviac, potom sa problém obvykle o niečo zmierni a do konca tehotenstva je menej viditeľný. Štandardne trvá tehotenská nádcha vo viac viditeľnej podobe okolo 6 týždňov a sprevádzajú ju aj ťažkosti s dýchaním počas spánku. Ku krvácaniu v nose dochádza pri intenzívnejšom podráždení a zdurení sliznice.

Čo sa týka ďalších dôležitých faktorov a priebehu nádchy:

  • prvotnou príčinou upchatia nosa v tehotenstve je zvýšenie estrogénu a progesterónu, ktoré so sebou prinášajú aj iné prejavy typické pre obdobie tehotenstva
  • v niektorých prípadoch môže intenzívnejšia nádcha pretrvať aj viac mesiacov, býva sprevádzaná začervenaním, bolesťou a podráždením sliznice nosa
  • klasická tehotenská nádcha nie je pre bábätko ani priebeh tehotenstva riziková a spomedzi ostatných problémov je v tehotenstve skôr ojedinelá

Pochopiteľne, aj v tehotenstve treba uvažovať o tom, že vás môže postihnúť prechladnutie, bežná nádcha, upchatý nos a kašeľ z dôvodu infekcie dýchacích ciest. Tieto symptómy vás môžu trápiť cez deň aj v noci a nemusia mať súvis iba s tehotenstvom.

V tomto prípade platí, že na rozdiel od bežnej tehotenskej nádchy už môžu byť podobné prechladnutie alebo zápal problematické aj pre bábätko. Na rozoznanie tehotenskej nádchy spôsobenej zdurením sliznice vplyvom hormónov od vážnej infekcie je najlepšie pozorovať aj iné prejavy, hlavne ak ide o zvýšenú teplotu, horúčku a chrípkové príznaky.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny majú upchatý nos a krvácanie z nosa v tehotenstve

Tehotenská nádcha aj nádcha alebo upchatý nos všeobecne môžu mať v tehotenstve viacero príčin. Rovnako tak existuje niekoľko faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik alebo priebeh, to isté platí aj pre situácie, kedy nastáva krvácanie z nosa počas tehotenstva.

Tu sú najčastejšie príčiny a vplyvy, ktoré sú za plným nosom:

Hormóny

Hlavnou príčinou vzniku upchatého nosa a tehotenskej nádchy sú hormóny, konkrétne ide o zvýšenie hladiny estrogénu a progesterónu. Vďaka nim je sliznica v nosovej dutine oveľa prekrvenejšia, keďže sa zvýši prietok krvi, ale aj opuchnutejšia. To je živná pôda pre tvorbu hlienu a upchatie nosa z dôvodu vyššej aktivity žľazových buniek v ňom.

Infekcia dýchacích ciest

Tak, ako v bežnom živote, aj v tehotenstve sa môžu objaviť rôzne zápaly a infekcie dýchacích ciest, hlavne tých horných. Štandardne ide o vírusovú alebo bakteriálny zápal, ktorý so sebou prináša aj zvýšenie teploty, suchý alebo dráždivý kašeľ a najmä výtok z nosa so zafarbenými hlienmi. Takáto nádcha má obvykle rýchly nástup a krátkodobejší priebeh.

Alergické vplyvy

Tretím častým dôvodom pre upchatie nosa bývajú niektoré alergie, hlavne sezónneho typu na jar, počas leta a na jeseň. Najviac sa objavujú alergie na trávy, peľ stromov alebo peľ kvetín. To, že sa jedná o alergiu a nie o tehotenskú nádchu alebo bežnú nádchu, zistíte podľa toho, že vám budú vo zvýšenej miere slziť oči a najmä tým, že budete viac kýchať.

Suchý vzduch

Rizikovým vplyvom pre vznik tehotenskej nádchy je suchý vzduch, ktorý následne vysušuje aj sliznicu nosa. Proti tomu môžete využiť častejšie vetranie v zime a zvlhčovanie vzduchu buď naparovaním alebo s pomocou zvlhčovača. To, že je vzduch v miestnosti príliš suchý, zistíte aj vlhkomermi a teplomermi. Hodnota by nemala klesnúť pod 60 %.

Nesprávne fúkanie nosa

Zhoršiť priebeh tehotenskej nádchy môžete aj tým, že si budete upchatý alebo plný nos nesprávne fúkať. Veľa žien si „fúka“ nos naraz, bez zakrytia jednej nozdry, prípadne príliš často a aj vtedy, keď to nie je potrebné, čím ešte viac dráždia sliznicu. Problémom je aj to, ak si nos smrkáte príliš intenzívne, vtedy hrozí pretrhnutie cievy a krvácanie.

Zhoršenie krvného obehu a ciev

Rizikovým faktorom pre krvácanie z nosa môže byť aj zhoršenie krvného obehu a stavu ciev. Ide hlavne o kombináciu s nadmerným zdurením a podráždením sliznice v nose, pričom ak príde k zhoršeniu priepustnosti krvi a oslabeniu cievnej steny, dochádza k jej pretrhnutiu a krvácaniu. Takýto jav sa môže opakovať viac krát počas tehotenstva.

príčiny tehotenskej nádchy

Prevencia upchatého nosa a krvácania z nosa

Ak chcete problémom s upchatým nosom a krvácaním z neho počas tehotenstva predísť, mali by ste sa zamerať na dva typy preventívnych opatrení. Prvým sú tie, ktoré sú využiteľné aj v bežnom živote, druhým tie, ktoré sú špeciálne pre ženy počas tehotenstva.

Pokiaľ ide o prvú kategóriu, tu je najlepšie piť veľa tekutín a vody, zároveň treba upraviť pitný režim tak, že sa vyhnete kofeínovým nápojom. Snažte sa tiež zabrániť nadmernému vysušeniu sliznice, ideálne s využitím domáceho zvlhčovača vzduchu. Použiť môžete aj niektoré rastlinné kvapky a spreje, znižujú opuch aj riziko krvácania z nosa.

Pozor si dajte na ich kontraindikácie, nie všetky sú vhodné v tehotenstve. Ako alternatívu k nim možno využiť aj prípravky s morskou soľou na zmiernenie opuchu.

Špeciálne pre tehotné ženy sa odporúča pridať si pod hlavu jeden vankúš navyše, dokážete tak zmierniť hromadenie hlienov v nose. Snažte sa tiež častejšou chôdzou zintenzívniť cirkuláciu krvi celkovo. Tehotným sa odporúča užívať vo vyššej miere vitamín C.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane upchatý nos a krvácanie z nosa a kedy ísť za lekárom

V prípade, že sa u vás vyskytne klasická nádcha s prechladnutím, mali by ste siahnuť po symptomatickej liečbe. Tá pozostáva z používania kvapiek a sprejov do nosa na zmiernenie opuchu sliznice a uvoľnenie priechodnosti, ideálne sú tie zvlhčujúce nos.

Ak ide o tzv. tehotenskú nádchu, ktorá nemá príčinu v nejakej infekcii či zápale, vo väčšine prípadov nie je nevyhnutné ísť za lekárom. Pomôžu preventívne opatrenia v kombinácii s častejším fúkaním nosa, môžete tiež skúsiť jeho zvlhčovanie naparovaním s eukalyptom a inými bylinkami. Môžete používať aj kvapky s morskou vodou.

Lekára treba osloviť najmä v týchto prípadoch a príznakoch:

  • v prípade, ak sa okrem bežného upchatia z nosa objavuje aj výtok hlienu, ktorý je zafarbený do žlta alebo zelena, prípadne sa objavuje zvýšená teplota
  • ak dochádza k opakovanému krvácaniu z nosa, ktoré sa cyklicky vracia, tu už ide často aj o problém týkajúci sa oslabenia steny cievy a krvného obehu
  • v prípade, ak máte vážnejšie dýchacie problémy a potrebujete použiť do nosa nejaké kvapky alebo sprej, vtedy treba konzultovať ich použitie s lekárom

Čo sa týka častejšieho krvácania z nosa, tu viete spraviť dve veci. Prvou je posilnenie ciev cez doplnky výživy a vitamín C. Druhou je rýchle zastavenie, kde to veľa ľudí robí nesprávne. Ukazovák treba pritlačiť na krvácajúcu nozdru a hlavu nakloniť dopredu.

liečba tehotenskej nádchy

Najčastejšie otázky súvisiace s upchatým nosom a krvácaním z nosa

Môžu sa použiť v tehotenstve kvapky do nosa? Ako dlho môže tehotenská nádcha trvať? Tieto, ale aj iné podobné otázky, sú dosť časté a ženy sa o tému súvisiacu s upchatým nosom alebo krvácaním z neho pomerne živo na fórach a v diskusiách zaujímajú.

Medzi najčastejšie témy, otázky a dotazy patria nasledovné:

Čo pomáha na upchatý nos v tehotenstve a pomôžu aj kvapky?

Najlepšie je využiť režimové opatrenia typu zvlhčenie vzduchu, častejšie smrkanie nosa, posilnenie imunity a ciev vitamínom C a využitie prípravkov do nosa. Môže ísť o kvapky s obsahom morskej vody, prípadne o rastlinné kvapky a spreje. V tehotenstve sú dobre využiteľné tie, ktoré obsahujú eukalyptus, aloe vera alebo escín.

Ako dlho obvykle tehotenská nádcha trvá?

Štandardne platí, že vo väčšine prípadov sa upchatý nos prejavuje viditeľne od 6 týždňov do 3 mesiacov. Čím dlhšie tehotenská nádcha trvá, tým miernejšie sú prejavy. Vo veľmi miernej podobe to môže byť aj viac mesiacov. Ku krvácaniu nosa dochádza len sporadicky a to intenzívnym podráždením, zhoršením krvného obehu či narušením ciev.

Aké sú typické príznaky a symptómy pre tehotenskú nádchu?

Štandardne ide o zdurenie nosovej sliznice, pocity ťažšieho dýchania, plný nos alebo výtok z neho, celkové podráždenie, začervenanie a bolestivosť nosa a produkciu väčšieho množstva hlienu. Ten býva bezfarebný, niekedy je hustejší a inokedy zas viac riedky, nebýva však sfarbený, čo je najväčší rozdiel oproti infekčnej nádche a prechladnutiu.

Súvisiace články: