tvrdnutie-brucha-v-tehotenstve

Ste tehotná a s každým ubúdajúcim dňom je Vaše bruško tvrdšie a tvrdšie? Alebo sa cítite tak, že sa Vaše brucho premenilo na pevný a tvrdý balón? Je to len z ďalších „bezplatných“ darčekov, ktoré získavate počas tehotenstva. Tvrdé bruško počas tehotenstva je veľmi časté a stretáva sa s ním takmer každá, ktorá čaká bábätko.

Po 6. mesiaci tehotenstva sa maternica dostala už na pol cesty a nachádza sa práve niekde medzi pupkom a panvou. S najväčšou pravdepodobnosťou ešte dôjde k zväčšeniu maternice, ktorá nakoniec začne tlačiť proti stenám bruška, čím vzniká pocit tvrdého brucha. S každým ďalším dňom sa však tvrdosť bruška stáva normálnou. Ako sme si už povedali, tvrdé bruško zažíva mnoho tehotných žien a niet sa čoho báť. Je to bežný jav, ktorý je úplne normálny počas tehotenstva.

Tvrdé brucho vzniká v dôsledku rastúcej maternice. U niektorých ženách to môže začať už po 12. týždni tehotenstva, pričom tento stav závisí od stavby tela danej osoby. Mať tvrdé bruško je niečo nezvyčajné a väčšinou to trvá pár dní, kým si na to žena zvykne. Niekedy však príliš tvrdé bruško môže spôsobiť nepotrebnú mentálnu nepohodu, alebo sa môžete cítiť náladová. Taktiež je často známa aj neschopnosť sa koncentrovať.

S týmito pocitmi však musíte jednoducho rátať, a to nielen vy ale hlavne aj Váš partner, ktorý by mal byť Vašou oporou. Ak Vás však tvrdé brucho veľmi znepokojuje a nie je Vám to pohodlné, vyhľadajte pomoc vyšetrujúcich lekárov. Existujú príčiny, prečo tehotné ženy mávajú tvrdé bruško už počas 6. mesiaca.

Príčiny tvrdnutia brucha v tehotenstve

Maternica

Zázračné miesto stvorenia nového života sa ukrýva v maternici. Tá sa nachádza v dutine panvy medzi močovým mechúrom a a konečníkom. Ako začne bábätko rásť, rastie s ním samozrejme aj maternica, čím sa zväčší obvod pásu. Hlavným dôvodom, ktorý je zodpovedný za tvrdé bruško počas tehotenstva je teda vyvíjajúci sa tlak na brucho spôsobený rastúcou maternicou. Navyše sa zvyšuje objem vody v bruchu s rastúcim bábätkom. Všetko toto prispieva k tvrdému brušku.

Vyvíjajúce sa kosti dieťaťa

K ďalším dôvodom patrí aj napríklad vyvíjajúca sa kostra dieťaťa procesom osifikácie (tvorba kostí). Tento proces začína niekedy v období po 6. mesiaci tehotenstva. Vaše brucho začína byť tvrdšie aj kvôli tomu, že Vášmu dieťatku sa vyvíjajú kosti a dostávajú svoj tvar. Na konci obdobia Vášho tehotenstva je brucho tehotnej matky najtvrdšie.

Rozdielna stavba tela

Tvrdosť Vášho brucha závisí aj od Vašej telesnej stavby. Zatiaľ čo chudé ženy majú skúsenosti s tvrdým bruchom už v prvých dňoch tehotenstva, silnejšie ženy to pocítia o dosť neskôr, väčšinou však už po spomínanom 6. mesiaci.

Zápcha

Ďalším z dôvodov tvrdého brucha je zanedbanie správnej životosprávy. Nesprávne stravovacie návyky ako napríklad rýchle jedenie, pretože rýchle jedenie Vám môže spôsobiť zápchu. Tá je ďalšou bežnou príčinou tvrdého bruška. Taktiež konzumácia ľahkých alkoholických a iných nápojov dokáže spôsobiť bolesť a tvrdnutie brucha v oblasti pupku. V snahe zabrániť zápche by ste mali konzumovať stravu bohatú na vlákninu, ktorá sa nachádza  v listovej zelenine a dbať na správnu životosprávu, do ktorej patrí predovšetkým aj pohyb na čerstvom vzduchu.

Pamätajte, že takmer každá žena si musí prejsť týmito ťažkými „skúškami“. Na druhej strane však po narodení Vášho dieťatka bolesti aj tvrdé brucho ustúpia a všetko sa opäť vráti do normálu.