trpnutie-ruk-v-tehotenstve

Ak pociťujete posledné dni mravenčenie, brnenie a pálive pocity vo vašich dlaniach, s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o vzrušivé prejavy očakávania Vášho bábätka, ale o syndróm karpálneho tunela. Tento syndróm sa najčastejšie prejavuje pri práci, ktorá si vyžaduje opakovaný pohyb.

Ak patríte k tehotným mamičkám, ktoré musia chodiť do práce, a veľa času strávite napríklad písaním, je vysoká pravdepodobnosť, že práve vy budete už od 24. týždňa tehotenstva pociťovať nepríjemné mravenčenie v dlaniach. Syndróm karpálneho tunela vzniká však aj z iných dôvodov, a to najmä u tehotných žien.

Čo je to syndróm karpálneho tunela?

Vo Vašom zápästí sa nachádza malý priestor nazývaný karpálny tunel, cez ktorý prechádzajú dôležité nervy pre inerváciu svalov ruky a taktiež aj šľachy. Je tvorený zápästnými kostičkami a ligamentami. Syndróm karpálneho tunela vzniká, keď sa na nerv nervus medianus, ktorý prechádza cez karpálny tunel a inervuje hlavne palec, ukazovák, prostredník a časť prstenníka, vyvíja nadmerný tlak. Tento tlak môže byť spôsobený rôznymi aktivitami alebo Vašim zdravotným stavom. Príznaky karpálneho tunela sú brnenie, mravenčenie a bolesť.

Čo spôsobuje tŕpnutie rúk počas tehotenstva?

Ako sme si už povedali, ide o syndróm karpálneho tunela, kedy je na nerv nervus medianus vyvíjaný prílišný tlak. Ale ako môže vzniknúť syndróm karpálneho tunela, keď si počas tehotenstva dávate na seba pozor a príliž nezaťažujete svoje zápästia? Odpoveď je jednoduchá. Zadržiavanie tekutín a opuchy, ktoré sú počas tehotenstva tak časté, môžu zvýšiť tlak vyvíjaný na nervus medianus, ktorý prechádza cez karpálny tunel. Šance, že nepríjemné bolesti a trpnutie rúk budete cítiť aj Vy sa zvyšujú, ak popri tehotenstve budete robiť ešte aj manuálnu prácu, ktorá vyvíja nepohodlie na Vaše zápästie.

Prečo pociťujem trpnutie hlavne v noci?

Počas dňa sa tekutiny vo Vašom tele zhromažďujú prevažne v dolných končatinách a nižších častiach Vášho tela. Po tom, čo si večer ľahnete do postele, sa ale tekutiny akoby rozložia po celom tele vplyvom gravitácie. Tekutiny, ktoré sa dostávajú do rúk, spôsobujú syndróm karpálneho tunela.

Čo môžete urobiť?

Trpnutie rúk, teda syndróm karpálneho tunela by mal pominúť po pôrode, keď zmiznú opuchy a množstvo tekutín vo Vašom tele sa zníži.

Dovtedy sa snažte zistiť, aké aktivity namáhajú Vaše ruky a zápästia a snažte sa im vyhnúť najviac, ako len viete. Napríklad, ak často pracujete za počítačom, skúste si napolohovať klávesnicu tak, aby boli Vaše zápästia čo najmenej ohnuté.

Pomôcť Vám môžu aj nasledujúce tipy:

  • Strečing. Natiahnutie svalov danej oblasti je asi najjednoduchšou formou ako sa prepracovať k uvoľneniu zápästia. Snažte sa robiť krátke prestávky po dlhej a namáhavej práci a venujte chvíľku Vašim zápästiam.
  • Polohovanie je veľmi dôležitá vec, hlavne pri práci s počítačom. Ak si Vaša práca vyžaduje kontakt s klávesnicou, snažte sa sedieť v polohe, v ktorej budú Vaše lakte vyššie ako zápästia.
  • Akupunktúra má mnoho liečebných účinkov. Vďaka nej dôjde k uľaveniu napätia v danej oblasti.
  • Rozpúdte si krv. Prekrvenie zápästia pomáha pri relaxácii svalstva, takže sa pokúste pár krát cez deň jemne zatriasť rukami.
  • Ortéza na zápästie. Ak sa problém so syndrómom karpálneho tunela zhoršuje, porozprávajte sa s Vašim lekárom. Ten Vám môže odporučiť návštevu iných odborníkov, napríklad fyzioterapeutov. Často je odporúčané nosiť pár týždňov špeciálnu ortézu na zápästie, ktorá obmedzí pohyblivosť zápästia a zabraňuje tak vyvíjaniu prílišného tlaku na danú oblasť.