svrbenie-brucha-v-tehotenstve

Dáme Vám hádanku. Viete, čo postihuje viac ako štvrtinu tehotných žien? Okrem chute na jahody s nutellou je to práve to, čo viete prečítať už z nadpisu tohto článku.

Svrbenie brucha, ale aj pŕs a zadku je ďalšia veľmi častá vec, ktorá sa týka budúcich mamičiek. Svrbenie pocítite v období 23. týždňa, kedy už Vaše bruško poriadne vykukuje a je viac zreteľné postupom času.

Príčiny svrbenia brucha v tehotenstve

Medzi hlavné príčiny svrbenia pri tehotenstve patrí okrem hormónov podobná príčina ako aj pri striách. Keď sa koža rozpína, je často zbavená vody (vlhkosti). Suchá koža je potom náchylná na svrbenie a na dotyk nepríjemná. A verte, že Vaše bruško narastie v období tehotenstva najviac. Popri rastúcom brušku sa však zväčšujú aj prsia a zadok, takže svrbenie sa môže objaviť, a aj sa často objaví, na týchto oblastiach.

Svrbenie môže byť tiež spôsobené aj bežnými kožnými problémami, medzi ktoré patrí napríklad ekzém. Ekzém môže byť tak trochu nepredvídateľný, keď ste tehotná. Typicým príznakom ekzému je svrbenie v záhyboch kože. V prípade ekzému navštívte doktora, ktorý Vám môže odporučiť bezpečné riešenie na utíšenie ekzému.

Za zmienku stojí spomenúť aj to, že svrbenie vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť aj varovným príznakom určitého problému s pečeňou. Je to spôsobené diagnózou menom pôrodnická cholestáza (angl. obsteric cholestasis).

Napriek tomu však svrbenie brucha je pre väčšinu žien častá situácia počas tehotenstva, a netreba sa ničoho obávať.

Čo potrebujete vedieť

Svojho vyšetrujúceho lekára by ste mali kontaktovať ak:

  • Zažívate svrbenie kože na odlišných častiach tela, ktoré nesúvisia so suchou alebo citlivou kožou
  • Zažívate svrbenie takmer všade
  • Máte vyrážku na bruchu (najmä v období po 6. mesiaci), čo by mohlo znamenať, že ide o chorobu (nebojte sa, nie je to tak strašné, ako to znie, a je to veľmi ľahko liečiteľné) s názvom polymorfná erupcia tehotenstva (angl. polymorphic eruption of pregnancy alebo známe pod skratkou „PEP“). Štatisticky sa to však objavuje iba pri jednom zo 150 tehotenstiev.

Čo s tým môžete urobiť

  • Snažte sa to neškrabať. Akokoľvek lákavé sa to môže v tú chvíľu zdať, škrabanie kože Vám spôsobí len ďalšie podráždenie.
  • Hydratujte pokožku. Investovanie do ľahkého a jemného hydratačného krému, ktorý neobsahuje zbytočné vôňe, Vám môže pomôcť pri boji so svrbením. Nešetrite s nim a aplikujte ho hojne a často.
  • Anti-svrbiaci krém. Na svete existujú krémy, určené priamo pre zníženie svrbenia. Niečo podobné môžete poznať z obdobia, keď ste mali ovčie kiahne a Vaša mamka Vám natierala podoný krém proti svrbeniu.
  • Olej obsahujúci vitamín E. Tento olej okrem toho že je veľmi osviežujúci a má blahodárne účinky na Vaše telo je taktiež veľmi vhodný na aplikáciu na bradavky, ktoré sú často po pôrode boľavé.
  • Kúpele. Jemný kúpeľ dopoľudnia Vám nie len že uľaví na nohách, ale teplá voda dokáže robiť divy so suchou kožou. Uistite sa však, že voda nie je až príliš horúca, pretože tá dokáže vysušiť kožu ešte viac.
  • Použite zvlhčovač vzduchu vo svojej izbe. Jednoduchá a vynikajúca pomôcka, ktorá Vám pomôže udržať Vašu kožu hebkú. Nespúšťajte ho však nepretržite a venujte mu zvýšenú pozornosť, pretože pri nesprávnom použití môže nie len šíriť baktérie, ale aj vyvolať alergie.