Zvýšenie výtoku v tehotenstve je normálnym javom, ktorý pociťujú takmer všetky budúce mamičky. Výtok, ktorý zrejme pozorujete na vašej spodnej bielizni pred otehotnením, je len jemne páchnuci alebo bez akéhokoľvek zápachu. V tehotenstve by mal byť vzhľad výtoku rovnaký, ale jeho množstvo je oveľa väčšie. Príčinou tohto výtoku je hlavne zvýšená hladina estrogénu a väčší prietok krvi v oblasti vašej vagíny. Čo sa obsahu týka, výtok je zložený hlavne z maternicových a vaginálnych výlučkov, starých buniek a normálnej bakteriálnej flóry vagíny.

Je pravdepodobné, že budete vidieť väčšie množstvo výtoku v čase, keď pocítite prvé pôrodné bolesti.

Ako výtok vzniká?

V prvých týždňoch tehotenstva sa maternica naplní vaginálnymi sekrétmi a vytvorí ochrannú bariéru nazývanú „hlienová zátka“. Hlieny sa vylučujú, keď sa vaša maternica začína zväčšovať. Pri tomto procese vzniká hlien, ktorý má podobu vaječného bielka alebo hlienu pri nádche počas chladných jesenných dní. Taktiež sa môže vylúčiť hlien vo forme želatínových kvapôčok miestami sfarbených krvou.

Mohlo by Vás zaujímať aj:

Kedy spozornieť a kedy kontaktovať lekára?

Ak je váš výtok veľmi riedky a čistý, môže byť ťažké identifikovať či nejde len o hlien, alebo či vylučujete plodovú vodu. Ak by ste mali akékoľvek podozrenie alebo obavy, poraďte sa pre istotu s vaším lekárom alebo pôrodným asistentom.

Nevyhnutná lekárska pomoc je nutná v týchto prípadoch: 

  • Ak sa nachádzate ešte pred 37 týždňom tehotenstva a váš výtok sa zvýšil alebo zmenil. Výtok môže byť vodnatý, hlienovitý, alebo krvavý. Je nutné spozornieť aj v prípade, že v ňom nachádzate len jemné sfarbenie – ružové alebo hnedé známky krvi. Môže ísť o signály predčasného pôrodu.
  • Váš výtok je belavý a bez zápachu, pričom spôsobuje bolesť alebo nepohodlie pri močení. Zlými signálmi sú aj pálenie, svrbenie alebo zapálenie vonkajších pohlavných orgánov. Tieto príznaky by mohli byť spôsobené kvasinkovou infekciou.
  • Pozorujete riedky biely alebo šedý výtok (hlavne po sexe, keď sa váš výtok zmieša so semenom partnera) pripomínajúci rybí zápach. Môže ísť o ďalší druh vaginálnej infekcie.
  • Váš výtok je žltý alebo zelený, mierne spenený a s nepríjemným zápachom. Môže byť príznakom „trichomoniázy“, bežnej pohlavnej choroby. Ďalšími symptómami tejto choroby sú: sčervenané, podráždené a opuchnuté vonkajšie pohlavné orgány a nepohodlie počas močenia alebo pohlavného styku.
  • Váš výtok je páchnuci, penivý, žltý, zelený alebo šedý. Existuje viacero vaginálnych ochorení, ktorými by ste mohli trpieť aj v prípade, že sa u vás neprejavuje podráždenie, opuchy alebo pálenie.

Ak máte podozrenie na infekciu, nesnažte sa proti nej bojovať sami voľne predajnými liekmi. Symptómy nie sú vždy ľahko rozpoznateľné, preto je vhodné poradiť sa so svojím lekárom, aby stanovil diagnózu a nastavil správnu liečbu.

Najbežnejšie ochorenia počas tehotenstva

Kandidóza pošvy

Je jedným z najbežnejších ochorení, s ktorým by ste sa mali obrátiť na vášho lekára. Bežné prípravky proti kandidóze by sa nemali používať v tehotenstve.

Ak si nebudete istá, vždy sa poraďte so svojím lekárom, lekárnikom alebo pôrodným asistentom. Kandidóze môžete predísť nosením voľnejšieho bavlneného oblečenia. Niektorým ženám pomáha jednoduché vynechanie parfumovaného mydla a iných telových kozmetických prípravkov. Taktiež by ste mali informovať o svojom stave prípadnom zlepšení alebo zhoršení kandidózy vášho lekára a to hlavne v neskorších štádiách tehotenstva.

Krvácanie v tehotenstve

Ak máte počas vášho tehotenstva vaginálne krvácanie, v každom prípade kontaktujte svojho lekára. Nie je však treba strachovať sa pre každú kvapôčku krvi. Je mnoho žien, ktoré počas tehotenstva stratia menšie množstvo krvi. Iba v ojedinelých prípadoch ide o signál potratu alebo predčasného pôrodu.

Môžem vaginálny výtok nejako zmierniť?

Ak váš výtok nie je spôsobený infekciou, neexistuje spôsob, ktorým by ste ho mohli zastaviť alebo zjemniť. Môžete však použiť vložku na obmedzenie zápachu a vstrebanie tekutiny.

Pozor: počas tehotenstva nepoužívajte tampóny!

Je dôležité aby ste dbali na vašu intímnu hygienu. Vždy sa utierajte spredu dozadu a noste bavlnenú spodnú bielizeň. Vyhnite sa tesným nohavičkám, umelým vláknam, bublinkovým kúpeľom, nepoužívajte vonné utierky, spreje na intímnu hygienu a dezodoračné mydlá.

Taktiež sa nesnažte umývať príliš často – sprchovanie môže poškodiť prirodzenú bakteriálnu rovnováhu a zvýšiť riziko vaginálnej infekcie. Naviac, doktori a pôrodní odborníci neodporúčajú časté sprchovanie počas tehotenstva. Môžete tak totižto priviezť vzduch do vášho obehového systému cez vagínu, čo môže spôsobiť vážne komplikácie.