pupok-v-tehotenstve

Počas tehotenstva telo ženy prechádza mnohými zmenami už od prvého dňa. Niektoré budúce mamičky trpia nevoľnosťou, iným opuchnú členky a nohy, alebo sa rýchlejšie unavia. Najväčšou viditeľnou zmenou je však rastúce bruško. My sa dnes pozrieme konkrétne na jednu časť brucha, a tou je pupok.

Vypuklý pupok

Okolo 26. týždňa tehotenstva, alebo niekedy v druhom trimestri tehotenstva mnoho žien zistí, že ich pupok je viac viditeľný. Je to spôsobené predovšetkým tým, že vaša rýchlo rastúca maternica ho tlačí dopredu, a preto sa môže zdať, že máte vypuklý pupok. Niekedy dokonca môžete zistiť, že váš pupok presvitá pod oblečením. Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Ako mnoho iných zmien v tehotenstve je vypuklý pupok neškodný, a je pravdepodobné, že sa mu nevyhnete ani vy.

Ak sa pýtate, čo môžete urobiť s vypuklým pupkom, odpoveď znie: nič. Bez ohľadu na to ako bude váš pupok vyzerať počas tehotenstva, už niekoľko mesiacov po pôrode sa váš pupok vráti späť na pôvodné miesto.

Bolesť pupku

Ženy v tehotenstve sú vystavené celému radu nepríjemných príznakov tehotenstva. Niektoré ženy nepociťujú počas tehotenstva žiadnu bolesť pupku, iné trpeli bolesťou pri jednom tehotenstve, ale pri druhom už nie. Ak vás bolesť pupku prekvapila, alebo vystrašila, netrápte sa. Bolestivý pupok je v tehotenstve bežný. S bolesťou sa najčastejšie môžete stretnúť v druhom až treťom trimestri tehotenstva, kedy bruško rastie najrýchlejšie.

Príčina bolesti

Dôvod prečo ste sa stretli s bolesťou pupka môže s najväčšou pravdepodobnosťou závisieť od tvaru tela, od polohy dieťatka v brušku, alebo od pružnosti pokožky. Avšak existuje celý rad iných faktorov prečo vás trápi bolesť. Bolesť pupku väčšinou nie je nebezpečná a väčšinou zmizne časom, alebo hneď po pôrode.

Naťahovanie pokožky

Vaša pokožka a svaly sa počas tehotenstva natiahnu na maximum. Na bruchu sa môžu vytvoriť strie, objaví sa svrbenie, alebo bolesť. Je to preto, že pokožka vášho brucha je natiahnutá vo veľmi krátkom čase. Váš pupok sa nachádza počas celej fázy naťahovania pokožky v centre diania, preto môže ostať podráždený.

Piercing

Ak máte v pupku nový piercing, pravdepodobne vám lekár odporúči jeho odstránenie na určitý čas, aby sa predišlo infekcii. Môže trvať až rok kým si piercing znova nasadíte. Ak máte podozrenie, že by ste mohli trpieť nejakou infekciou (miesto infekcie svrbí, páli, alebo je horúce), vyhľadajte svojho lekára.

Tlak maternice

V prvom trimestri je vaša maternica relatívne malá. Postupom času, keď dieťa rastie a vyvíja sa (v druhom až treťom trimestri tehotenstva), maternica sa zväčší a brucho začne rýchlo rásť. Rast maternice vyvíja veľký tlak na brucho a pupok, preto v tomto prípade pociťujete bolesť pupku.

Ak máte niektorý z týchto príznakov, okamžite kontaktujte svojho lekára. Bez liečby by sa mohli objaviť ďalšie komplikácie, ktoré by mohli ohroziť život dieťaťa.

Zmiernenie bolesti

Hlavnou prioritou pri bolestivom pupku je zmierniť bolesť a s tým spojené nepohodlie. Bolesť pupku môže prichádzať a odchádzať v etapách počas celého tehotenstva. Niektoré ženy bolesť pociťujú na začiatku tehotenstva, iné až v posledných týždňoch pred pôrodom, kedy je brucho najväčšie.

Aby ste zmiernili bolesť pupku môžete použiť niektorú z týchto metód:

  • Skúste spať na boku, alebo podložte vaše brucho vankúšmi.
  • Na natieranie brucha používajte upokojujúce pleťové mlieka alebo kokosový olej.
  • Vyskúšajte podporný tehotenský pás, ktorý pomôže zmierniť bolesti brucha a chrbta.