Pálenie záhy v tehotenstve

reflux v tehotenstve

Vysoké množstvo žien cíti pálenie záhy počas tehotenstva. Prečítajte si o spôsoboch ako tomuto trápeniu uľaviť.

Pravdepodobne máte nepríjemné pocity ako keby ste mali plameňomet vo svojej hrudi a črevách – do toho patrí aj pálenie a nepríjemný pocit od úst cez žalúdok až po črevá. Nie ste jediná, ktorá má tieto pocity; takmer polovica tehotných žien trpí pálením záhy -pravdepodobne počas celého trvania tehotenstva.

Príčiny pálenia záhy v tehotenstve

Vďaka všetkým hormónom, ktoré cirkulujú vo vašom tele počas tehotenstva, sval na vrchu vášho žalúdka – ten, ktorý zabraňuje tomu, aby sa kyseliny z vášho žalúdka preliali do pažeráka – sa uvoľní (ako všetko ostatné svalstvo vo vašom tráviacom trakte – a inde vo vašom tele). Toto umožňuje tým bolestivo kyslým tráviacim šťavám, aby stúpali, čo spôsobuje podráždenie a pálenie. Navyše, budete cítite zvýšené pálenie medzi týždňami 30 a 36, keď vaša zväčšená maternica (ktorá zabrala miesto vašej brušnej dutiny) vytlačí váš žalúdok hore smerom k vášmu krku.

Čo potrebujete vedieť

Šanca, že zažijete tehotenstvo bez akéhokoľvek pálenia záhy je veľmi nepravdepodobná. Dobrá správa je, že tehotenstvom vyvolané žalúdočné nevoľnosti nie sú nič, pre čo by ste sa mali trápiť – a malo by zmiznúť hneď ako porodíte. Medzi časom existuje niekoľko spôsobov ako páleniu záhy predísť alebo ho aspoň zmierniť,

Ako refluxu predchádzať

  • Nefajčite: Je to jeden z dôvodov, aby ste hneď prestali.
  • Dbajte na svoju váhu. Monitoruje vaše postupné priberanie a zmiernite až minimalizujte veľkosť záťaže na váš tráviaci trakt. Kilá navyše môžu pálenie záhy len zhoršiť. Skúste zostať v rozpätí od 11 kg do 15 kg.
  • Vyhýbajte sa jedlám spôsobujúcim pálenie záhy. Niektoré jedlá vyvolávajú pálenie záhy. Musíte sa vzdať vysoko korenených pálivých jedál, kofeínu (ten tiež uvoľňuje svalstvo na žalúdku), alkoholu, mastných jedál akéhokoľvek druhu a prílišného množstva citrusov. Pepermint môže tiež spôsobovať pálenie záhy y niektorých žien.
  • Pite pred a po jedle. A skúste nepiť počas jedla. Príliš veľa vody zmiešanej s množstvom jedla len roztiahne žalúdok.
  • Rozdeľte si jedlá. Nedávajte si veľké porcie jedál, rozdeľte si ich na 6 menších porcií.
  • Podpierajte sa vankúšom. Hoci medzi vašim spánkom a posledným jedlom ubehol už nejaký čas snažte sa spať s hlavou aspoň 15 cm vo výške. Toto pomôže žalúdočným šťavám ostať na svojom mieste.
  • Noste voľné a ľahké oblečenie. Nech už sa cítite akokoľvek zmyselne počas vášho tehotenstva, tesné oblečenie len podporuje pálenie záhy.
  • Jedzte s dostatkom času pred spánkom. Jedzte vaše posledné jedlo aspoň 2 hodiny pred spánkom. Toto napomôže tomu, aby váš žalúdok začal včas spracovávať potravu (drobnosť na zjedenie pred spánkom nie je zakázaná pokiaľ je ľahká a dá s jednoducho stráviť).
  • Seďte vystretá a všímajte si to. Dávajte si pozor na to, aby ste sedeli vystretá počas jedla aj po ňom. Ak už sa musíte zohnúť robte to kolenami a nie pásom, tak zabránite tomu, aby sa všetky tráviace tekutiny vrátili späť do vášho pažeráka.
  • Prežúvajte poriadne. Dbajte na to, aby ste prežúvali poriadne a pomaly. Čím viac budete prežúvať tým menej práce bude mať váš žalúdok.

Ako sa zbaviť pálenia záhy v tehotenstve

  • Dajte si žuvačku bez cukru po jedle. Napomáha to redukovať množstvo kyseliny – zvýšené množstvo slín neutralizuje kyselinu v pažeráku.
  • Buďte pripravená. Majte pri sebe lieky proti páleniu záhy, ale vyhnite sa tým, ktoré obsahujú sódu bikarbónu.
  • Zablokujte to. Ak je pálenie záhy neustále, poraďte sa s vašim lekárom o vhodnom liečive proti páleniu záhy počas tehotenstva.
  • Skúste prírodné spôsoby. Napr. môžete skúsiť veľmi zrelú papáju. Dajte pozor, aby nebola nezrelá, keďže nezrelá papája môže vyvolať kontrakcie. Mandle sú dobré ako zdroj vápnika a na upokojenie žalúdka. Čajová lyžička medu v teplom mlieku, je chutná a uvoľňujúca.

Ak je pálenie záhy častejšie ako 2 krát za týždeň a žiadne lieky nepomáhajú na jej uvoľnenie, je možné, že máte chorobu zvanú gastroezofageálny reflux, ktorá vyžaduje špecifickú zmenu životného štýlu a možno aj užívanie liekov.