naduvanie-a-plynatost-v-tehotenstve

Každý, tehotný alebo nie, máme nejaké plyny. Možno Vás prekvapí že priemerná osoba vyprodukuje za deň 1 až 4 litre plynu a ten vypustíme 14 až 23 krát za deň. Akonáhle Vám narastie bruško, zrazu sa to všetko zmení a vy pociťujete plynatosť omnoho viac ako predtým. Niektoré z žien si dokonca rozopínajú gombík na nohaviciach ešte pred tým, ako im narastie bruško.

Nadúvanie a plynatosť v tehotenstve, hoci nepatria medzi príliš pôvabné príznaky tehotenstva, sa začínajú objavovať okolo 11. týždňa a často krát zotrvávajú až po samotný pôrod.

Čo spôsobuje nadúvanie a plynatosť?

Hlavným dôvodom je zvýšená hladina progesterónu, hormónu, ktorý je zodpovedný za udržiavanie zdravého priebehu tehotenstva. Taktiež je to ale hormón, ktorý uvoľňuje hladké svalstvo po celom tele, vrátane gastrointestinálneho traktu. Táto relaxácia svalstva spomaľuje trávenie, čo vedie k nadúvaniu, plynatosti a grganiu a všeobecne vytvára zlé pocity vo Vašom brušku, najčastejšie po veľkom jedle.

Spomalenie trávenia je však pre Vaše bábätko správna vec, keďže všetky výživné látky z potravy, ktorú ste zjedli, majú viac času vstúpiť do krvného obehu a dôjsť až k bábätku. To je dobrá správa. Chcete počuť aj tu zlú? Vaša rozpínajúca sa maternica kladie čoraz väčší tlak na konečník, čo môže spôsobiť nepríjemnosti v podobe strate svalovej kontroly a teda, unikaniu plynov bez Vášho povolenia.

Čo potrebujete vedieť

Touto správou Vás asi veľmi nepotešíme, ale tieto pocity budú pretrvávať, a ba čo viac, môže sa to ešte zhoršovať tým viac, čím viac sa bude Vaša maternica rozpínať a vyvíjať tlak na bruško a orgány v ňom uložené. Je to trochu bolestivé, ale nie pre Vaše dieťa. Vaše dieťa si užíva vznášanie sa vo Vašom brušku pri počúvaní zvukov, ktoré Vaše telo vyrába pri trávení.

Čo proti nadúvaniu a plynatosti robiť

  • Dodržujte dostatočný pitný režim. Voda pomáha udržiavať veci v pohybe a zabraňuje tak zápche, ktorá taktiež spôsobuje nadúvanie.
  • Vláknina. Dodajte prvú pomoc Vášmu tráveniu vo forme vlákniny. Vlákninu obsahuje listová zelenina, strukoviny, celozrnné výrobky a ovocie. Veľmi dobrou pomôckou môže byť zakúpenie si aj jablčnej vlákniny. Dávajte si však pozor, všetkého veľa škodí a vláknina nie je žiadnou výnimkou. Príliš veľa vlákniny môže naopak spôsobiť plynatosť. Do svojho jedálnička ju zakomponujte preto pekne pomaly.
  • Menšie porcie jedál. Tu platí pravidlo: čím väčšie jedlo, tým väčšie nafukovanie. Dopĺňajte si energiu menšími porciami jedál 6-krát za deň. To Vám taktiež pomôže v lepšom zásobovaní bábätka živinami a k menej preťaženému tráviacemu systému.
  • Spomaľte pri jedení. Za nepríjemné nadúvanie môže aj prehĺtaný vzduch, ktorý sa usadí v tráviacom systéme vo forme bolestivých plynových bublín. Je jedno aký je Váš deň náročný a vy nestíhate, stále sa snažte zjesť potravu čo najpomalšie ako to len ide. Vychutnávajte si každé sústo. Vaše bruško Vám bude za to vďačné. Taktiež, snažte sa užívať si to jedlo a zrelaxujte pri ňom. „Pauza na obed“ má byť v skutočnosti pauza. Máte si oddýchnuť od aktivít, ktoré ste robili. Takže zabudnite na obedovanie, pri ktorom sa hádate s partnerom, alebo večeru, pri ktorej musíte dokončiť niečo do práce.
  • Fazuľa. Áno, či radšej nie? Napriek tomu že je to skvelým zdrojom bielkovín a ďalších výživných látok, jej reputácia je známa. Nemusíte sa ich vzdať úplne, ale ak sa snažíte zbaviť sa nafúknutia a plynatosti, pokúste sa ňou neprejedať. Medzi ostatné potraviny, ktoré sú známe svojimi nafukovacími účinkami patrí kapusta, cibuľa, vyprážané potraviny, jedlo s vysokým obsahom cukru a maslo.
  • Ako už je známe, pohyb je pre Vaše telo skutočne dôležitý. Pomáha zabraňovať zápche, posilňuje perilstatiku čriev a teda pomáha tráveniu potravy.