krce-v-bruchu-v-tehotenstve

Ak zažívate kŕče v bruchu v tehotenstve, nemusíte sa hneď báť. Prečítajte si, kedy tieto kŕče môžu byť dôvodom na obavy a znamenať niečo vážnejšie.

Keď ste tehotná, zvyknete si na isté množstvo nepohodlia – opuchnuté nohy, citlivé prsia a bolestivý chrbát. Ale ak zažívate bolesti v bruchu, môžete mať dôvod na obavy. Dobrou správou je, že kŕče v bruchu prichádzajú s teritóriom. Hoci je vždy najbezpečnejšie zavolať svojmu lekárovi ohľadom symptómov, ktoré vás môžu znepokojovať, tu sa môžete dočítať, ako zistiť, kedy tieto bolesti brucha nie sú nič vážne, a kedy môžu byť dôvodom na znepokojenie.

Kedy kontaktovať lekára?

Rozmýšľate či sú bolesti brucha dôvodom na znepokojenie? Len pre istotu je vždy lepšie kontaktovať lekára, ak ste znepokojená bolesťami brucha. A bez váhania zavolajte lekárovi alebo choďte rovno do nemocnice v prípade, že zažívate neprestajné alebo veľmi bolestivé kŕče.

Spojte sa s vašim lekárom tiež v prípade, že sú kŕče sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • horúčka alebo zimnica
 • špinenie alebo krvácanie
 • veľká bolesť hlavy
 • zmeny vo videní (zahŕňajúc zastrené videnie, videnie svetelných fľakov, citlivosť na svetlo alebo dočasné oslepnutie)
 • bolesť alebo pálenie počas močenia, problémy pri močení alebo krv v moči
 • malátnosť
 • viac ako 4 kontrakcie počas jednej hodiny, toto môže byť znakom začínajúceho pôrodu (hlavne keď sa to udeje pred 37 týždňom tehotenstva, keďže to môže byť znak predčasného pôrodu)

Bolesti, ktoré môžete zažiť počas tehotenstva

 • Žalúdočné ťažkosti – Plynatosť a nadúvanie sa často objavujú v tehotenstve kvôli zvýšenej úrovni estrogénu, ktorý uvoľňuje svalstvo v tráviacom trakte. Výsledkom je nadúvanie až zápcha – obe môžu spôsobiť kŕče v žalúdku. Je pravdepodobné, že vaše bolesti v žalúdku sú spojené s trávením pokiaľ táto bolesť zmizne po uvoľnení plynov, alebo po veľkej potrebe. Predísť týmto problémom môžete jedením niekoľkých menších jedál denne namiesto veľkých jedál, pitím dostatku vody a jedením jedál bohatých na vlákninu. V prípade, že vám to nepomôže môžete navštíviť lekára, ktorý vám môže predpísať prípravok na zjemnenie stolice. 
 • Kŕče po orgazme – Pociťovať kŕče počas orgazmu je bežné a nie je to nebezpečné pri tehotenstve, ktoré nie je rizikové. Problém v tomto prípade môže byť psychologický, ak si myslíte, že by ste mohli ublížiť dieťaťu (čo sa samozrejme nemôže stať). Dôvodom môže byť prekrvenie panvovej oblasti alebo normálne kontrakcie v maternici počas orgazmu.
 • Cirkulácia krvi v maternici – Počas tehotenstva, vaše telo môže posielať viac krvi než bežne do oblasti vašej maternice. Skúste si na chvíľu ľahnúť alebo si môžete ľahnúť do teplej vane, aby ste si uľavili od bolesti.
 • Infekcia močových ciest – Infekcia močových ciest môže byť bez symptómov, ale často môže spôsobiť bolesť alebo tlak na panvovú oblasť; nepríjemný zápach, mútny alebo krvavý moč; bolesť a pálenie počas močenia; horúčka a potreba častejšieho močenia. Infekcia močových ciest môže byť nebezpečná ak sa nebude liečiť, našťastie sa toto ochorenie dá vyliečiť antibiotikami.

Bolesti v prvom a druhom trimestri

 • Implantácia – Môžete zažiť bolesti ešte dokonca aj predtým, než viete, že ste tehotná, a to približne v čase, keď by ste mali dostať menštruáciu. Toto môže byť sprevádzané ľahkým krvácaním, keďže oplodnené vajíčko sa usádza do steliva maternice.
 • Mimomaternicové tehotenstvo – Nastáva vtedy, keď sa vajíčko usadí inde ako v maternici. Ak máte podozrenie na mimo maternicové tehotenstvo, okamžite navštívte svojo lekára, ktorý vám spraví krvné testy a ultrazvuk, aby zistil, čo spôsobuje vaše bolesti.
 • Potrat – Väčšina potratov sa môže udiať v prvom trimestri, avšak môžu sa udiať aj v druhom. Najdôležitejším príznakom potratu okrem bolesti v bruchu je krvácanie. Na rozdiel od ľahkého krvácania pri implementácii vajíčka, potrat je sprevádzaný veľkým krvácaním, ktoré trvá niekoľko dní a môže sa zhoršovať. Pri tomto podozrení tak isto urýchlene navštívte svojho lekára.

Bolesti a kŕče v druhom až treťom trimestri

 • Bolesť vo väzive – Bolesť vo väzive nastáva zvyčajne v druhom trimestri tehotenstva, keďže maternica rastie a väzivá sa naťahujú.
 • Braxton Hicksove kontrakcie – Toto sú tzv. cvičné kontrakcie, ktoré zvyčajne začínajú zhruba v 20-tom týždni tehotenstva, kedy sa telo pripravuje na pôrod. Tieto kontrakcie netrvajú dlho a sú nepravidelné. Dodržiavajte pitný režim a meňte pozíciu opatrne.
 • Pretrhnutie placenty – Ak sa stane, že sa placenta oddelí od maternice ešte pred pôrodom, je dôležité, aby ste okamžite kontaktovali lekára. Príznakmi môže byť krvácanie do vagíny, veľké bolesti chrbta a brucha.
 • Preeclampsia – môže vzniknúť v druhom trimestri. Charakterizuje sa vysokým krvným tlakom a proteínom v moči. Môže spôsobiť problémy s videním, malátnosť alebo zvracanie. V takomto prípade okamžite kontaktujte svojho lekára.
 • Pôrodné kontrakcie – Prichádzajú v pravidelných intervaloch, trvajú 30 až 70 sekúnd a sú častejšie a silnejšie s postupom času. Môžete začať rodiť ak cítite kontrakcie už každých 10 minút a bolesť neustupuje aj keď zmeníte polohu.