Kŕče v bruchu v tehotenstve

Kŕče brucha bývajú jedným z  príznakov, ktoré sa objavujú tak na začiatku tehotenstva, ako aj neskôr, napríklad v 6., 7. alebo 8. mesiaci. Niekedy ide o kŕče po jedle, čo býva prirodzené a pokiaľ nie sú kŕče silné a ide len o pobolievanie, nerobte si veľké starosti.

V tehotenstve bývajú kŕče alebo mierne pobolievanie brucha a podbruška prítomné prakticky počas celej jeho doby, či už ide o obdobie v 1., 2. alebo aj 3. trimestri. V mnohých prípadoch ide dokonca o príznak tehotenstva ešte v prvých týždňoch, spoločne s rannými nevoľnosťami. Ak však nastanú v 37. týždni a sú intenzívne, môže ísť aj o predčasný pôrod.

kŕče v bruchu v tehotenstve

Čo sú kŕče v bruchu v tehotenstve a kedy sa objavujú

Kŕče sa prejavujú ako lokalizované a zvieravé bolesti brucha, ktoré môžu byť tak v dolnej ako aj hornej časti. Najčastejšie sa objavujú v podobe bolestí a kŕčov v podbrušku, kde dochádza počas tehotenstva k vplyvom zväčšovania maternice, placenty a pohybu plodu.

Najčastejšie dochádza k miernym a slabším kŕčom alebo pobolievaniu v dôsledku cirkulácie krvi v maternici alebo ako následok zažívacích ťažkostí. V tehotenstve totiž tráviaca sústava dostáva zabrať oveľa viac, čo sa môže prejaviť napríklad aj zápchou alebo hnačkou. V prípade, ak sa nevyskytujú žiadne iné problémy, nie sú mierne kŕče rizikové.

Počas tehotenstva sa môžu objaviť v 1., 2. aj 3. trimestri:

  • na úvod tehotenstva bývajú štandardne spojené s prvými príznakmi tehotenstva ako takého, kedy sa objavujú kŕče a bolesti brucha spolu s nevoľnosťou
  • neskôr počas tehotenstva môžu silnejšie kŕče znamenať aj riziká spojené s mimomaternicovým tehotenstvom, v druhom trimestri aj s preeklampsiou
  • v prvom, druhom a aj treťom trimestri sa takto môže prejavovať aj samovoľný potrat, ku koncu tehotenstva zas intenzívne kŕče môžu byť predzvesť pôrodu

Na kŕče v bruchu a podbrušku vplývajú aj pohyby plodu, postupné rozpínanie a zväčšovanie maternice, väčší tlak na močový mechúr v tehotenstve alebo nadmerný príjem potravín a jedál v tehotenstve. Až polovica žien má zažívacie ťažkosti práve počas tehotenstva.

Okrem týchto prirodzených faktorov môžu kŕče v bruchu súvisieť aj s infekciami močových ciest alebo zápalmi v pohlavnej sústave, najmä ak ide o bakteriálne alebo kvasinkové zápaly. Niekedy môžu byť za kŕčmi aj tzv. Braxton Hicksove kontrakcie, ktoré začínajú zhruba okolo 20. týždňa tehotenstva. Kontrakcie sú nepravidelné a telo sa nimi pripravuje na pôrod.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny majú kŕče v bruchu v tehotenstve

Ak ide o kŕče v bruchu, treba rozoznávať tie, ktoré majú prirodzený pôvod a sú len občasné, od tých, ktoré sú súčasťou širšej skupiny indikátorov nejakých vážnejších problémov s vývojom plodu, tehotenstvom alebo zdravím pohlavne či močovej sústavy.

Tu sú najčastejšie situácie a prípady spojené s kŕčmi v bruchu:

Pohyby bábätka

Veľmi často, najmä v druhom a treťom semestri, bývajú príčinou menšieho pobolievania alebo kŕčov v bruchu pohyby bábätka. Zväčšovanie plodu spôsobuje aj to, že žalúdok má menej miesta, čo sa prejaví hlavne po jedle, kedy môžete cítiť v bruchu menšie kŕče, tlak alebo mať nepríjemný pocit. Trochu úľavy prinesie poloha „v kľaku na štyroch“.

Rozpínanie maternice

V druhom trimestri dochádza k plynulému zväčšovaniu a rozpínaniu maternice, čo môže tiež mať za následok kŕče alebo bolesti v podbrušku a brucha, konkrétne ide o bolesti väziva. Toto väzivo drží maternicu a vplyvom jej zväčšenia dochádza k jeho napínaniu. To sa prejaví bolesťami po stranách brucha, niekomu môžu pripomínať tiež natiahnutie svalov.

Infekcie a zápaly

Bolesti a kŕče v dolnej časti brucha, konkrétne v podbrušku, nastávajú aj v súvislosti s infekciami alebo zápalmi. Môže ísť tak o infekcie v močovej sústave, ktoré majú najčastejšie bakteriálny pôvod a prejavujú sa bolesťami aj počas močenia, prípadne o zápaly pohlavného systému, pri ktorých možno pozorovať najmä zmeny výtoku z pošvy.

Problémy s placentou

Kŕče v bruchu môžu byť aj výsledkom problémov s placentou, ktorá je dôležitá pre vývoj a najmä pre vyživovanie plodu. V jej prípade môže prísť  natrhnutiu, pretrhnutiu alebo oddeleniu, každý z týchto stavov má vážne následky a ohrozuje život tehotnej ženy ako aj plodu. Okrem kŕčov v bruchu sa objavujú aj bolesti chrbta a krvácanie do vagíny.

Preeklampsia a mimomaternicové tehotenstvo

Preeklampsia je vážny problém s tehotenstvom, ku ktorému dochádza zhruba v 5 až 8 % prípadov. Najčastejšie sa preeklampsia objavuje po 20. týždni tehotenstva a prejavuje sa aj opuchmi. Ak ide o mimomaternicové tehotenstvo, to býva sprevádzané nielen intenzívnymi kŕčmi a bolesťami v bruchu, ale aj intenzívnym výtokom a krvácaním z pošvy.

Potrat a predčasný pôrod

V prípade, že sa silné kŕče v bruchu objavia do 20. týždňa, treba rátať aj s rizikom samovoľného potratu. Ten sprevádzajú dlhodobejšie bolesti brucha, pošvový výtok, krvácanie a bolesti v panve. Naopak, zhruba od 37. týždňa sa môžu kŕče v bruchu spájať aj s kontrakciami a predčasným pôrodom, vtedy sa podobajú na menštruačné kŕče.

príčiny kŕčov v bruchu

Prevencia kŕčov v bruchu

Zabrániť kŕčom alebo pobolievaniu v bruchu nie je úplne možné, no viete minimalizovať niektoré rizikové faktory. Tie súvisia najmä s pravdepodobnosťou infekcie močových ciest alebo pohlavného systému, prípadne viete ovplyvniť aj svoju životosprávu.

V prvom rade sa treba zamerať na jedálniček, z ktorého treba vylúčiť rizikové jedlá a dráždivé potraviny. Ide o vyprážané jedlá, mastné a ťažké jedlá a tiež mliečne výrobky. Obmedziť treba aj príjem kávy, čierneho a zeleného čaju, sladkých limonád a energetických nápojov. Pozor si treba dať aj na nadmerný príjem zeleniny a strukovín, môžu nadúvať.

Pokiaľ ide o pitný režim, treba piť hlavne čistú vodu, po menších dávkach a častejšie. Do jedálnička zaraďte aj celozrnné produkty, banány, ryžu a kurací či hovädzí vývar.

Pozor si treba dávať aj na infekcie močového a pohlavného systému. Vyhýbajte sa častému striedaniu sexuálnych partnerov, obmedzte výplachy pošvy, v zime sa vhodne oblečte a nepoužívajte syntetickú spodnú bielizeň, ale skôr bavlnenú a z prírodných vlákien.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastanú kŕče v bruchu a kedy ísť za lekárom

Kŕče v bruchu, ktoré sú len sporadické, mierne, nemajú pravidelné opakovania a nie sú sprevádzané ďalšími prejavmi, nie je nevyhnutné riešiť okamžite s lekárom. V prípade, ak sú spojené s tráviacimi problémami, zlepšite jedálniček a svoju životosprávu.

V prípade, ak sa spolu s nimi objavujú prejavy typické pre zápaly a infekcie v močovej sústave, napríklad časté močenie a bolesti či pálenie počas močenia, treba už navštíviť lekára. Ani v tomto prípade nebýva situácia kritická a obvykle stačí užívať antibiotiká na bakteriálnu infekciu v močových cestách. Ide o rýchlo riešiteľný a nekomplikovaný stav.

Spozornieť však treba vtedy, ak sa objavia tieto symptómy:

  • výskyt krvi v pošvovom výtoku, prípadne zmenená farba výtoku na zelený, hnedý alebo žltý spoločne so zvýšením hustoty a množstva tohto výtoku
  • veľmi intenzívne kŕče alebo aj bolesti brucha, ktoré sú spojené s krvácaním aj mimo výtok, najmä ak ide o niekoľko týždňov pred termínom pôrodu
  • zrýchlenie pulzu, zvýšenie krvného tlaku, bledosť, pocit zvýšeného tlaku v oblasti panvy alebo cyklicky sa opakujúce bolesti a kŕče v bruchu aj chrbte

Veľmi rizikovým stavom je aj preeklampsia. Tá sa prejavuje nielen kŕčmi v bruchu, ale tiež zvýšením citlivosti v hornej časti brucha, nevoľnosťou, zvracaním a rozmazaním videnia. Naopak, väčšina kŕčov spojených s nadúvaním či bolesťou väzivá je bez rizík.

liečba kŕčov v bruchu

Najčastejšie otázky súvisiace s kŕčmi v bruchu

Ženy, ktoré prežívajú hlavne svoje prvé tehotenstvo, vnímajú akékoľvek kŕče alebo bolesti v bruchu či podbrušku oveľa intenzívnejšie a viac sa zaujímajú o možné príčiny takýchto ťažkostí a javov. Tento ich záujem býva motivovaný najmä obavou o bábätko.

Vidno to aj podľa otázok a dotazov na internetových fórach:

Čo znamená, ak sa objavujú kŕče aj hnačka v tehotenstve?

Najčastejšie býva hnačka počas tehotenstva chvíľkovou záležitosťou bez nejakých vážnejších príčin a rizík, no netreba ju podceňovať. Ak trvá dlhšie, ako jeden deň, zhoršuje sa, objavuje sa krv v stolici alebo výtok z pošvy s krvou, prípadne máte kontrakcie, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. To platí aj vtedy, ak necítite pohyby dieťatka.

Je možné kŕče nejakým spôsobom ovplyvniť či zmierniť?

V prípade, ak sú kŕče v bruchu spojené so spomínanou hnačkou alebo zápchou a teda majú pôvod v tráviacich problémoch, je riešenie hlavne v úprave životosprávy. V tehotenstve treba jesť častejšie a menšie porcie, vyvarovať sa dráždivým, vyprážaným, ťažkým a mastným jedlám. Prednosť by mali dostať zelenina, ovocie, ryža a celozrnné potraviny.

Ako viem rozoznať bežné kŕče od pôrodných kontrakcií?

V prípade, že sa u vás nečakane dostavili kŕče v bruchu v závere tehotenstva, najmä od 37. týždňa, môže ísť aj o pôrodné alebo predpôrodné kontrakcie. Na rozdiel od bežných kŕčov sú kontrakcie pravidelné a opakujú sa v intervale zhruba od 30 sekúnd do 70 sekúnd. Ak bolesť neustupuje ani pri zmene polohy a kontrakcie silnejú, kontaktujte lekára.

Súvisiace články:

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *