hnedý výtok v tehotenstve

Riedky, číry alebo biely pošvový výtok je normálnym javom u zdravej ženy. Jeho zmeny sú zvyčajne signálom, že niečo nie je v poriadku. V tehotenstve musíme byť pripravené na to, že náš výtok sa zmení na oveľa hustejší, bude však naďalej pripomínať ten, ktorý sme pozorovali pred otehotnením. Najviac hrozivým pre tehotné ženy sa zdá byť hnedý výtok. Je tomu tak pravdepodobne preto, že svojou farbou pripomína farbu krvi. Dobrou správou je však, že hnedý výtok je vo väčšine prípadov tehotných žien neškodný a úplne normálny.

Čím je hnedý výtok v tehotenstve tvorený?

Ak ste tehotná, hnedý výtok zväčša neznamená žiadne komplikácie ani nesignalizuje problém s vaším bábätkom. Vo väčšine prípadov je úplne neškodný.

Jeho najbežnejšou príčinou je podráždenie. Už skoro zistíte, že hormonálne zmeny a zvýšený prietok krvi robia kŕčok maternice veľmi citlivým. Ten môže byť podráždený buď po pohlavnom styku, ale aj pri vyšetrení pošvy. Ako výsledok potom pozorujeme na našej spodnej bielizni jemné hnedasté špinenie.

Ak sa nachádzate v poslednom štádiu vášho tehotenstva, môže byť hnedé špinenie signálom, že sa blíži pôrod. Niekoľko týždňov pred pôrodom sa uvoľní takzvaná „hlienová zátka“ (hlienová kvapôčka, ktorá uzatvára otvor do krčka maternice počas tehotenstva).

Takže tesne pred pôrodom budete pravdepodobne vidieť na vašej spodnej bielizni ružovkastý alebo hnedý výrok sfarbený krvou. Nejde o žiadny problém, tento výtok jednoducho signalizuje blížiaci sa príchod bábätka. Neodkladne zavolajte svojmu lekárovi alebo pôrodnému asistentovi, hneď ako ho spozorujete.

Kedy je hnedý výtok problémom?

Vo veľmi ojedinelých prípadoch môže byť hnedý krvavý výtok príznakom hroziaceho potratu, alebo mimomaternicového tehotenstva. Taktiež môže ísť o ochorenie placenty alebo signál infekcie pošvy či maternice. V prípade, že sa váš výtok zmení na bledý s červeným špinením alebo krvácaním, zosivie, alebo pocítite kŕče v podbrušku, jemné rýchle kontrakcie alebo bolesti chrbta, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Či už ste, alebo nie ste tehotná, hnedý výtok znamená problém len vo veľmi ojedinelých prípadoch. Spozornieť by ste mala ak sa výrok prejavuje spolu s ďalšími symptómami.

Čo spraviť keď u seba spozorujete hnedý výtok?

Zvyčajne si môžete hnedý výtok povšimnúť po pohlavnom styku a vo väčšine prípadov je úplne normálny. Zaznamenajte si ho do zápisníčka alebo diára a počas dvoch až troch dní použite hygienickú vložku. Ak si všimnete hnedý alebo krvavý výtok po sexe viac než niekoľko krát za mesiac (dlhšie než 2 týždne) alebo ak je výrok sprevádzaný svrbením, kŕčmi alebo má štipľavý zápach, kontaktujte svojho gynekológa, pretože môže ísť o príznak infekcie alebo iného vážneho problému.

Pre istotu, niektorí odborníci dokonca odporúčajú kontaktovať lekára vždy, keď sa hnedý výtok objaví. Hoci je pravdepodobnejšie, že v prípade hnedého výtoku nejde o žiadny vážny problém, je vždy najlepšie predísť možným problémom a prenechať rozhodnutie o ďalšom postupe vášmu lekárovi alebo pôrodníkovi. Ten môže ultrazvukom vyšetriť vašu panvovú oblasť a tak sa uistiť, že je s bábätkom všetko v úplnom poriadku (vyvíja sa správne a nepreukazuje žiadne známky infekcie).

A ak by váš lekár náhodou zistil, že je niečo zle, môže okamžite podniknúť kroky a nastaviť správnu liečbu, napr. predpísať vám antibiotiká, alebo iný druh liekov na zničenie infekcie, odporučiť niekoľkodňový odpočinok v posteli, prípadne vyvolať pôrod, ak je to nevyhnutné a odporučiť vám to, čo je v danom momente najlepšie pre vás a vaše dieťatko.