hnačka v tehotenstve

Zažívate hnačku počas tehotenstva? Prečítajte si o všetkom, čo potrebujete vedieť a čo potrebujete spraviť v prípade, že navštevujte toaletu príliš často.

Hoci mnoho žien sa sťažuje, že nemôže ísť na veľkú potrebu počas tehotenstva, opak sa môže stať tiež – hoci nie až tak často a vo všeobecnosti to netrvá ani tak dlho. Lekársky definovaná ako voľná (vodnatá) a neobvykle častá potreba, hnačka rozhodne patrí do kategórie „viete, že ju máte“.

Príčiny hnačky v tehotenstve

Na rozdiel od zápchy, ktorá môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami v tele, hnačka je spôsobená faktormi, ktoré začínajú mimo vášho tela – a dokonca nemusia byť vždy zdraviu škodlivé. Hnačka môže byť spôsobená všetkým tým zdravým jedlom, ktoré ste začali jesť, tým extra množstvom vody, ktoré pijete alebo dokonca aj cvičením, ktoré ste začali. Takisto môže byť spôsobená novou citlivosťou na jedlo. Jedlá, ktoré vás predtým nijako netrápili, vás môžu teraz nadúvať alebo vám spôsobiť hnačku. Niektoré ženy zistia, že ich prenatálne vitamíny spôsobujú hnačku; zmena značky môže v tomto prípade pomôcť.

Napriek tomu existujú príčiny, ktoré nemajú nič spoločné so zmenou životného štýlu počas tehotenstva či hormónov. Otrava jedlom, črevné parazity alebo žalúdočná chrípka môžu byť v pozadí tohto nepríjemného obdobia. Ak máte podozrenie na jeden z týchto možných prípadov, zavolajte svojmu lekárovi, aby vás vyšetril a mohol okamžite nasadiť potrebnú liečbu.

Čo potrebujete vedieť

Hnačka, ktorá trvá niekoľko dní, nech je akokoľvek mierna, stojí za kontaktovanie vášho lekára. Nie je to len nepríjemnosť, hnačka môže viesť až k dehydratácii, ktorá môže spôsobiť predčasný pôrod. Už len pre tento dôvod by ste nemali hnačku brať na ľahkú váhu.

Hnačka je bežnejšia v treťom trimestri, ako sa blížite ku dňu vášho pôrodu. To sa môže stať pretože vaše telo sa pripravuje na pôrod. Hnačka ale neznamená, že váš pôrod je už o zopár dní, takže sa nemusíte strachovať zvýšenou frekvenciou.

Liečba hnačky v tehotenstve

Držte sa bokom od jedál, ktoré môžu hnačku len zhoršiť: sušené ovocie (považujte sušené slivky za svojho nepriateľa), tučné alebo pikantné jedlá a mlieko, hlavne ak ste alergická na laktózu. Diéta skladajúca sa z banánov, ryže, jablčnej omáčky a toastu je odporúčaná už roky, keďže je jemná k tráviacemu traktu. Avšak, novodobé zistenia sa snažia rozšíriť túto diétu o ďalšie jedlá bohaté hlavne na zinok. Skúste pridať:

  • ďalšie jedlá bohaté na škrob ako zemiaky, nesladené cereálie a krekry
  • zeleninu ako napr. varenú mrkvu
  • polievky bez mlieka s rezancami, ryžou alebo zeleninou
  • chudé mäso
  • jogurty, hlavne so živými kultúrami lactobacillus acidophilus

Vyhýbajte sa nápojom s vysokým obsahom cukru (jablkový alebo hroznový džús, želatína, kola a iné sladené nápoje), ktoré môžu stiahnuť vodu do vašeho žalúdka, čo môže ešte predĺžiť hnačku. Športové nápoje (ako napr obľúbený Gatorade, ktorý nahrádza elektrolity) a voda sú podstatne lepšou voľbou. A ako vždy, ale hlavne počas tehotenstva, vyhýbajte sa mastným a vyprážaným jedlám. Tiež sa držte ďalej od liekov proti hnačke, ktoré obsahujú sódu bikarbónu.

Pamätajte, že zatiaľ čo mierna hnačka nie je nič, čoho by ste sa mali báť, veľké prehánky (viac ako 3 krát za deň) alebo potreba s obsahom krvi či hnisu alebo potreba, ktorá je už iba čistá voda, sú znakom, že je nutné navštíviť lekára. Ďalšími znakmi, ktoré vám napovedajú, že je čas navštíviť lekára sú bolesť hlavy,