Hlienová zátka

„Vyšiel zo mňa akýsi priesvitný hlien, čo je to? Mám sa toho báť?“. To je otázka, ktorú si môže položiť väčšina mamičiek pár dní pred pôrodom. Jedná sa o takzvanú hlienovú zátku. V tomto článku si vysvetlíme čo to presne je, prečo niečo také vôbec existuje a aj to, či sa toho máte obávať.

Čo je to hlienová zátka?

V začiatkoch tehotenstva sa nahromadí hustý hlien v krčku maternice. Tento hlien je produkovaný žľazami krčka maternice a slúži na uzavretie krčka maternice. Spolu s gestačným vakom (plodový obal) tvorí akýsi zámok, ktorého úlohou je chrániť Vaše dieťatko pred rôznymi baktériami a infekciami a taktiež chráni Váš krčok maternice.
Má želatínový charakter a tvorí sa na konci prvého mesiaca tehotenstva. Jeho tvorbu iniciujú hormóny estrogén a progesterón. S každou ovuláciou sa hlienová zátka stáva hustejšia a hustejšia, čím napokon dokonale uzatvára vstup do maternice. To že tvorí perfektnú ochrannú bariéru podporuje aj fakt, že tento hlien v sebe obsahuje protilátky, medzi ktoré patrí napríklad lyzozým a neutrofily, ktoré znásobujú jeho účinnosť pri boji s nežiadanými návštevníkmi z okolitého sveta.

Čo ak táto zátka odíde von z môjho tela?

Nie je to žiadny nežiadúci stav, práve naopak. Je to len prejav a známka toho, že všetko pokračuje tak ako má a o už o pár dní budete držať svoje bábätko v náručí. Vaša maternica sa totižto v predpríprave na pôrod začína zjemňovať a viac sa otvárať, aby pripravila Vaše telo na pôrod. Do procesu sa zapájajú aj zvýšené hladiny hormónu estrogénu v posledné dni pred pôrodom. Pod vplyvom estrogénu sa zátka zmenší a nakoniec vyjde von z tela.
Hlienová zátka sa uvoľní buď v celku, alebo po častiach spolu s vaginálnym výtokom počas niekoľkých dní. Jej vzhľad je číry, avšak niekedy môže obsahovať stopy krvi. Netreba sa však zľaknúť. Stopy krvi obsahuje preto, lebo otváraním sa krčku maternice vznikli drobné trhlinky v cievach, ktoré sfrabujú hlien do červena.

Strata hlienovej zátky je teda jedným z hlavných znakov, že pôrod bude už o pár dní. Ak však zbadáte, že táto zátka odišla z Vášho tela v rannom štádiu tehotenstva, je to znak toho, že niečo nie je v poriadku a návšteva doktora je nutná.

[sc name=“reklama“]

Ako sa hlienová zátka uvoľní?

Nie je možné predpokládať presný spôsob, ako hlienová zátka odíde. Spôsob odchodu sa líši u všetkých žien. Niektoré si dokonca ani len nevšimnú, že niečo vyšlo.  Často krát vyjde táto zátka von počas sprchovania, kedy nič neuvidíte ani neucitíte. Uvoľniť sa často môže aj po toalete, pri vaginálnej kontrole, kedy doktor kontroluje na koľko centimetrov je krčok maternice otvorená alebo odíde priamo spolu s plodovou vodou.

Čo spraviť po tom, čo sa hlienová zátka uvoľní?

Po tom čo zbadáte, že sa zátka uvoľní, si zachovajte chladnú hlavu. Ako sme už v tomto článku písali, jedná sa o bežný postup pri tehotenstve. Uvoľnením hlienovej zátky však už viete, že bábätko je na ceste a mali by ste sa poriadne pripraviť, ešte než stíhate. Pokial pár hodín po uvoľnení zátky nezažívate kontrakcie, pôrod sa v tento deň konať nebude. Je však dobré si zájsť k lekárovi na vyšetrenie, nech skontroluje, či je všetko v poriadku a takisto Vám už aj pravdepodobne oznámi presnejší čas pôrodu.

Sú so stratou hlienovej zátky spojené nejaké riziká?

Úlohu, ktorú plní hlienová zátka už vieme. Môže nás teda logicky napadnúť otázka, či je plod nechránený proti infekciám akonáhle sa hlienová zátka uvoľní z tela von. Odpoveď je nie, Vaše bábätko chráni ešte jedna vrstva a tou je gestačný vak. Doba od straty hlienovej zátky až po pôrod je naozaj krátka a zo skúseností netrvá dlhšie ako 1 týždeň. Mali by ste byť však v tomto období viac ostražitá, čo sa hygieny týka. Vynechajte plávanie v bazénoch a dbajte na zvýšenú hygienu.

Je strata hlienovej zátky bolestivá?

Niekedy ženy zažívajú bolesť podobnú tej, ktorú zažívali počas menštruácie. Každopádne, vyplavenie hlienovej zátky je spravidla bezbolestný proces a vy si to možno ani nevšimnete.