Hemoroidy v tehotenstve

hemoroidy-v-tehotenstve

Hemeroidy (alebo kŕčové žily v oblasti konečníka) môžu byť nepríjemné, svrbivé až bolestivé. Svojim tvarom môžu pripomínať hrozno alebo guľôčky (teraz viete prečo nie je príjemné na nich sedieť). Hoci vám tieto informácie nedajú potrebný komfort vedzte, že sú neškodné a bežné. Postihujú viac ako polovicu žien počas tehotenstva, hlavne v polovici druhého a tretieho trimestra.

Čo spôsobuje hemoroidy v tehotenstve?

Tlak zväčšujúcej sa maternice, ktorý začína približne v 25tom týždni tehotenstva, tiež zvýšený krvný obeh v panvovej oblasti, môžu spôsobiť opuchnutie, svrbenie a zdúrenie žíl v stenách análneho otvoru. Zápcha môže zhoršiť hemeroidy alebo ich dokonca aj spôsobiť (v prípade, že je stolica tvrdá, nadmerné napínanie vynaložené na jej elimináciu môže spôsobiť tlak na žily v oblasti konečníka a spôsobiť ich opuchnutie a zdúrenie).

Navyše, zvýšenie hormónu progesterónu počas tehotenstva spôsobuje uvoľnenie stien žíl, čo spôsobuje jednoduchšie opuchnutie. Progesterón tiež napomáha k zápche, tým že spomaľuje črevný trakt.

Hemeroidy sa môžu objaviť tiež postpartum ako výsledok tlačenia počas pôrodu. Nezúfajte, máme pre vás aj dobré správy. Je toho mnoho, čo môžete spraviť na ich liečenie a po pôrode by mali zmiznúť samy.

Liečba hemoroidov v tehotenstve

  • Majte pravidelný režim. Najlepšou prevenciou hemeroidov je mať pravidelný režim. Pite veľa vody (osem až desať pohárov počas dňa) a zvýšte svoj prísun vlákniny (veľa celozrnných potravín, ovocia a zeleniny), aby ste sa vyhli zápche.
  • Robte Kegelove cviky. Okrem toho, že vám pomôžu pripraviť panvovú oblasť na pôrod, pomôžu vám k prevencii proti hemeroidom, tým, že zlepšia cirkuláciu v tejto oblasti. Takisto znižujú šance na rez hrádze v druhom štádiu tehotenstva.
  • Spite na boku. A nie na chrbte (čo by ste aj tak nemali robiť po prvom trimestri). Táto poloha znižuje tlak na postihnuté miesto. Môžete si tiež skúsiť ľahnúť na ľavý bok niekoľko krát za deň, aby ste tak uľavili tlaku na žily v konečníku.
  • Hýbte sa. Nestojte ani neseďte príliš dlho. Skúste rýchlu chôdzu po dobu piatich minút približne každú hodinu na zlepšenie obehu v spomínanej oblasti a na vyplavenie látok zo systému. V prípade, že máte povolenie od vášho lekára, cvičte bezpečné tehotenské cviky až do dňa pôrodu.
  • Neprepínajte sa. Nenapínajte sa ani neostávajte príliš dlho na toalete.
  • Zostaňte čistá. Použite teplú vodu a biely dvoj vrstvový toaletný papier na očistenie vášho pozadia po použití toalety. Neutierajte príliš drsne, čo by mohlo spôsobiť podráždenie citlivého tkaniva. Skúste vlhčené utierky ak je toaletný papier príliš drsný pre vaše citlivé pozadie.
  • Dajte si teplý kúpeľ. 10 – 15 minútový kúpeľ vo vani vám pomôže zostať čistou a môže tiež pomôcť znížiť nepohodlie.
  • Skúste Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana) alebo ľadové sáčky. Obe môžu pomôcť utíšiť bodanie hemeroidov.
  • Kúpte si vankúš v tvare donuttu (tvar kolieska). V prípade, že je sedenie obzvlášť nepríjemné, môže pomôcť znížiť tlak.
  • Obráťte sa na svojho lekára pre prípravok na ošetrenie hemeroidov. Váš lekár vám môže odporučiť prípravok na zmäkčenie stolice alebo lokálny krém na uvoľnenie svrbenia a bolesti.

Určite sa neobracajte na rady starej mamy ako napr. požitie lyžice minerálneho oleja, keďže toto môže vyviesť všetky vzácne minerály von z vášho tela. 

Majú hemoroidy vplyv na moje dieťa?

Nemajú. V niektorých prípadoch si však vyžadujú chirurgický zákrok, aby ste sa ich zbavili.

Kedy zavolať lekárovi?

Navštívte lekára v prípade, že zažívate krvácanie z oblasti konečníka. Avšak, pravdepodobne, sa jedná o krvácajúce hemeroidy (pravdepodobné, keď vylučujete na toalete) alebo praskliny v oblasti konečníka (praskliny na koži konečníka spôsobené napínaním pri zápche).

Väčšina žien sa však zbaví hemeroidov po pôrode za pomoci vyššie spomínaných domácich postupov. V niektorých prípadoch je nutné navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže zmenšiť hemeroidy a veľmi zriedka je nutný drobný chirurgický zákrok.