Falošné „Braxton Hicks“ kontrakcie

falosne-brackton-hicks-kontrakcie

Ak cítite, že sa Vaša maternica sťahuje, Vaše telo sa pripravuje na skorý pôrod. Nepravidelné prípravné kontrakcie, nazývané Braxton Hicks, môžete cítiť už v polovici Vášho tehotenstva. Tieto falošné kontrakcie narastajú na sile a frekvencii postupom Vášho tehotenstva.

Ako sa pripravíte na pôrod? Trénujte, trénujte a ešte raz trénujte. Možno nie ste pripravená na dieťa práve teraz (stále ešte nemáte vybrané meno?), ale Vaše telo sa na to deň čo deň pripravuje a dá Vám o tom stále vedieť pri sťahovaní maternice.

Čo sú to falošné „braxton hicks“ kontrakcie?

Falošné „braxton hicks“ kontrakcie sú tak trochu ako generálna skúška: svaly Vašej maternice sa sťahujú, čím sa pripravujú na ťažkú prácu, ktorú budú musieť zvládnuť v blízkej budúcnosti. Majte však na pamäti to, že aj keď sú ťažko rozoznateľné od skutočných kontrakcií pred pôrodom, nie sú dostatočne silné na to, aby dokázali vytlačiť Vaše bábätko.

Čo ich vyvoláva?

Vaše hormóny pri tehotenstve, ktorými sú hlavne luteinizačný hormón (LH) a folikulo-stimulačný hormón (FSH) vykonávajú ťažkú prácu, kedy vysielajú správy do Vášho tela na začatie procesu narodenia dieťaťa. Tento proces sa však deje veľmi pomaly.

Kedy môžem očakávať prvé falošné kontrakcie?

Falošné kontrakcie môžu začať kedykoľvek po 20. týždni tehotenstva (hoci sú viac výraznejšie v neskorších mesiacoch), so zvyšujúcou sa frekvenciou po 32.týdžni, až po čas, kedy nastane skutočný pôrod.

Aký je to pocit mať falošné kontrakcie?

Falošné kontrakcie začínajú ako bezbolestné sťahovanie, ktoré začína v horných svaloch maternice a postupuje smerom nižšie. Spôsobujú, že Vaše bruško sa stáva postupom času tvrdšie a tvrdšie a podivne zakrivené (takmer špicaté). S blížiacim sa termínom pôrodu sa stanú častejšími a viac intenzívnejšími.

Väčšina „mamičiek nováčikov“ ich až tak veľmi nevníma (alebo vôbec), alebo ich necítia až tak, ako tie, ktoré sú tehotné už po druhý krát. Napriek tomu sú si aj ženy tehotné po prvý krát vedomé týchto kontrakcií, avšak príležitostne.

[sc name=“reklama“]

Symptómy falošných a skutočných kontrakcií

  • Falošné „Braxton hicks“ kontrakcie sú občasné a nepravidelné. Zvyčajne trvajú od 15 do 30 sekúnd (avšak niekedy aj niečo cez 2 minúty) a mali by odznieť po zmenení polohy.
  • Skutočné kontrakcie sú pomerne časté a naberajú na sile, dĺžke a intenzite čím ste bližšie k termínu pôrodu. Zvyčajne trvajú od 30 do 70 sekúnd, pričom zmena polohy Vám neuľahčí od bolesti. Taktiež môžu byť doplnené ďalšími bežnými pôrodnými príznakmi, vrátane ružovkastého alebo krvného výtoku.

Kedy je čas na stretnutie s doktorom?

Ak Vaše kontrakcie zosilňujú na intenzite a frekvencii a všimnete si ich častejšie ako 4-krát za hodinu, môže ísť o skutočný znak toho, že bábätko je už na ceste. V tejto situácii okamžite zavolajte doktorovi (obzvlášť, ak ešte nie ste v 37. týždni tehotenstva a ste vystavená riziku predčasného pôrodu).

Mali by ste byť vždy v kontakte s Vašim vyšetrujúcim lekárom, ak zažívate veľa bolesti alebo ak zbadáte akékoľvek nezvyčajné vaginálne výtoky.

Ako zjemniť bolesť pri falošných kontrakciách?

  • Pitný režim. Už aj malá dehydratácia môže spôsobiť kontrakcie, takže sa snažte dodržovať správny pitný režim.
  • Snažte sa meniť polohy počas bolestivých kontrakcií – ak sedíte, tak sa postavte, a naopak.
  • Využite tieto kontrakcie na nacvičenie si hlbokého dýchania, ktoré budete potrebovať, až príde čas a Vaša ratolesť sa rozhodne navštíviť Vaše náručie.