Bolesť vaječníkov v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza k viacerým bolestiam v oblasti podbruška a vrátane bolesti vaječníkov. Táto bolesť sa môže týkať iba jedného vaječníka, napríklad ľavého alebo na pravej strane, oveľa častejšie však ide o bolesť oboch vaječníkov pri tehotenstve.

Za touto bolesťou môžu byť niekedy len dočasné faktory, ktoré priamo nemusia ani súvisieť s týmto párovým orgánom. Na druhú stranu, na začiatku tehotenstva, najmä v prvom trimestri, netreba žiadnym spôsobom tento jav podceňovať. Nejde síce o typický príznak tehotenstva, no môže ukázať aj na niektoré zápalové ochorenia či mimomaternicové tehotenstvo.

bolesť vaječníkov v tehotenstve

Čo je bolesť vaječníkov v tehotenstve a kedy sa objavuje

Ako bolesť vaječníkov sa definuje pooblievanie alebo bolesť rôznej intenzity v oblasti podbruška či panvy. Niekedy ide iba o bolesť jedného vaječníka, napríklad pravého alebo na ľavej strane, častejšie sa však jedná o bolesti oboch vaječníkov a celej oblasti.

Niektoré ženy považujú bolesť vaječníkov aj za príznak tehotenstva, napríklad vtedy, ak nasledujú po ovulácií. Nie je to však 100 % istota, je mnoho prípadov, kedy môžu vaječníky pobolievať prakticky každý ovulačný cyklus a pravidelne. Lepšie je sledovať iné signály, napríklad meškanie menštruácie, zmena chuti alebo zmeny citlivosti v prsníkoch.

O vaječníkoch treba zároveň vedieť aj nasledovné informácie:

  • jedná sa o párový orgán uložený v panve po oboch stranách maternice, pričom veľkosť a tvar sa menia podľa veku aj fázy reprodukčného cyklu
  • vo vaječníkoch dochádza k produkcii viacerých hormónov estrogénového typu, najdôležitejšou funkciou je však uloženie a neskôr dozrievanie vajíčok
  • počas tehotenstva však dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok z vaječníkov neprebieha, navyše na ne postupom mesiacov viac tlačí zväčšujúca sa maternica

Pokiaľ ide o obdobie, kedy u žien najčastejšie dochádza k bolestiam vaječníkov, štandardne ide o prvý trimester, najmä prvé týždne po oficiálnom potvrdení gravidity. Môžu za to zmeny práve súvisiace so zväčšovaním maternice, na čo žena nebola predtým zvyknutá.

U niektorých žien sa môže bolesť vaječníkov objavovať aj neskôr, napríklad v 15. týždni alebo ešte neskôr, najčastejšie v podobe celkových bolesti v podbrušku alebo v oblasti panvy. Tieto bolesti sa môžu zhoršovať aj dráždením celej oblasti počas pohlavného styku. S bolesťami sa môžu spájať aj nevoľnosti alebo tráviace ťažkosti a nechutenstvo.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má bolesť vaječníkov v tehotenstve

Bolesti vaječníkov môžu znamenať problém týkajúci sa priamo vaječníkov, ale môže ísť aj o príčiny mimo pohlavnej sústavy, niektoré sú bežné aj pre obvyklý život mimo gravidity. Dôležité je v tomto prípade sledovať pridružené prejavy a podľa toho reagovať.

Tu sú prípady, situácie, faktory a príčiny, ktoré sú najčastejšie:

Tlak maternice na vaječníky

Typickým dôvodom bolesti alebo skôr pobolievania vaječníkov býva zväčšujúca sa maternica, čo je prirodzený proces prakticky počas celého tehotenstva. Nakoľko vaječníky sa nachádzajú po oboch stranách maternice, jej zväčšovanie ich ovplyvňuje a vytvára na ne tlak. Bolesť a pobolievanie tohto typu sa môžu cyklicky vracať aj v neskoršom čase.

Zápal vaječníka alebo vaječníkov

Druhou situáciou, ktorá súvisí s bolesťami vaječníkov, môže byť zápal. Ten môže postihnúť buď oba vaječníky, alebo len jeden, či už ľavý alebo pravý. Zápal môže mať infekčný bakteriálny aj neinfekčný podklad, niekedy sa do vaječníkov prenesie z iných orgánov v brušnej dutine.  Rizikovým faktorom pre vznik sú aj hormonálne výkyvy.

Ochorenia tráviacej sústavy

Chvíľkovo a krátkodobo možno za bolesťami v oblasti vaječníkov vidieť aj niektoré ochorenia, poruchy a problémy tráviaceho systému. Typicky ide o zápaly v črevách, najmä zápal slepého čreva, alebo o zažívacie problémy typu zápcha, plynatosť a hnačka. Takéto ochorenia môžu mať bolesti celkové v oblasti podbruška, ale aj viac lokalizované.

Infekcie močového systému

Celkovou bolesťou v oblasti podbruška, panvy a vaječníkov sú aj infekcie a zápaly týkajúce sa močového systému. V prípade ak sa u vás objavia aj bolesti v driekovej chrbtici, môže sa jednať dokonca o infekciu obličiek, vo väčšine prípadov však ide o problém len s dolnými močovými cestami. Najčastejšie ide o bakteriálne alebo kvasinkové typy infekcií.

Cysty a myómy

Bolesťami v oblasti vaječníkov, panvy alebo podbruška sa môžu prejavovať aj rôzne útvary, či už na maternici, vaječníkoch, vajíčkovodoch alebo v iných častiach reprodukčného systému. Takéto cysty alebo myómy môžu okrem bolesti spôsobovať aj iné prejavy, napríklad únavu, nechutenstvo či zmenu pošvového výtoku a treba s nimi navštíviť lekára.

Problémy s tehotenstvom

Intenzívnejšie bolesti nielen vaječníkov, ale celej oblasti podbruška a brucha, spoločne so zmenou farby a intenzity pošvového výtoku, to všetko môže indikovať hlavne problémy s mimomaternicovým tehotenstvom alebo samovoľným potratom. V tomto prípade je však bolesť vaječníkov príznakom, ktorý je v pozadí oproti tým viac viditeľným.

príčiny bolesti vaječníkov

Prevencia bolesti vaječníkov

Ak ide o prirodzené príčiny a dôvody bolesti vaječníkov, ktoré nastávajú ako následok zväčšenia a tlaku maternice, tomuto stavu sa nedá vyhnúť a ani mu zabrániť. Najmä zväčšovanie maternice je nevyhnutným následkom riadneho tehotenstva.

Sú však aj také faktory a príčiny, ktoré viete ovplyvniť režimovými opatreniami aspoň do určitej miery. Znížiť riziko infekcie vaječníkov je možné zlepšením intímnej hygieny, odporúča sa zmierniť pravidelnosť pošvových výplachov aj používania dráždivej kozmetiky, vhodné je tiež dávať prednosť bielizni z bavlny pred syntetickými látkami.

Dôležité je tiež posilňovať imunitu a snažiť sa vyvarovať častého striedania sexuálnych partnerov či všeobecne príliš intenzívneho nechráneného pohlavného styku.

Z istého pohľadu možno za prevenciu pokladať aj to, ak ešte pred otehotnením žena absolvuje detailnejšiu prehliadku s cieľom zistiť riziko prítomnosti cýst na vaječníkoch, čím je možné predísť stavu, kedy by mohli ohroziť zdravie matky aj vyvíjajúceho sa plodu.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane bolesť vaječníkov a kedy ísť za lekárom

V prípade, ak u vás nastane bolesť vaječníkov, je dôležité sledovať aj iné príznaky, ktoré by mohli napovedať viac o pravej príčine. Ak je bolesť len tlmená, objavuje sa sporadicky a ide skôr o celkovú bolesť podbruška, pravdepodobne nie je príliš rizikovou.

Je lepšie, ak budete konzultovať stav s lekárom, ale nemusíte to preháňať. Spozornieť však treba v prípadoch, kedy bolesť nastáva pravidelne, dochádza k bolesti len na jednej strane alebo je príliš intenzívna a viditeľná. Najviac si treba dať pozor, ak ide o bolesti v prvom trimestri alebo ku koncu tehotenstva a sú s nimi spojené aj iné prejavy.

Tu sú príznaky a prejavy, ktoré znamenajú už vyššie riziko:

  • ide o typické zápalové prejavy typu zvýšená teplota a horúčka, bolesti pri močení alebo intenzívne bolesti brucha alebo bolesť len po pohlavnom styku
  • prejavy súvisiace s pošvovým výtokom, ak má zelenú, hnedú alebo žltú farbu, môže sa jednať o vážnejšie zápaly, v prípade krvi aj o riziko pre vývoj plodu
  • symptómy a príznaky týkajúce sa tráviacej a vylučovacej sústavy, najmä zápcha, nevoľnosť, nechuť do jedla, častejšie močenie alebo bolesti panvy

Tak zápal vaječníkov, ako aj cysty alebo iné útvary na nich, musí riešiť len lekár. Z hľadiska bezpečnosti tehotenstva a vývoja plodu treba sledovať prejavy, ktoré môžu indikovať problémy s mimomaternicovým tehotenstvom, kedy treba tiež ísť za lekárom.

liečba bolesti vaječníkov

Najčastejšie otázky súvisiace s bolesťou vaječníkov

Bolesti vaječníkov počas tehotenstva patria medzi príznak, ktorý možno len ťažko ignorovať a pre mnohé ženy ide o varovný signál. Aj preto je táto téma pomerne široko a často diskutovaná na internetových fórach a ženy sa im venujú aj v online diskusiách.

Tu sú najčastejšie a najvýznamnejšie otázky v online fórach:

Kedy si treba všímať bolesti vaječníkov v tehotenstve najviac?

Hoci mierne pobolievanie sa môže vyskytnúť prakticky počas celého tehotenstva, najviac rizikové je obdobie prvých a posledných týždňov, najmä pokiaľ ide o celkové bolesti v oblasti podbruška. Môže sa jednať totiž o problémy priamo s tehotenstvom a vývojom plodu, najmä ide o riziká mimomaternicového tehotenstva alebo samovoľného potratu.

Ako rozoznám bežnú bolesť od vážnejšieho zápalu vaječníkov?

Bežné pobolievanie vplyvom zväčšujúcej sa maternice je skôr mierneho charakteru a zasahuje celú oblasť podbruška. V prípade ich zápalu počas tehotenstva je bolesť intenzívnejšia a najmä dlhodobejšia, je teda oveľa viditeľnejšia. Pridružia sa aj typické zápalové prejavy typu zvýšená teplota a únava. Bolesť býva citeľnejšia pri pohlavnom styku.

Je bolesť vaječníkov typickým príznakom otehotnenia?

Nie, až takým typickým príznakom nie je, sú aj oveľa typickejšie prejavy a symptómy, napríklad vynechanie menštruácie, pocit tlaku, napätia alebo zvýšenia citlivosti v prsníkoch či ranné nevoľnosti. V niektorých prípadoch sa však spolu s nevoľnosťami môžu objaviť aj bolesť podbruška a vaječníkov, nemalo by však ísť o nič intenzívne a závažné.

Súvisiace články:

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *