Ako to už býva, s pojmom tehotenstvo sa spája mnoho ťažkých chvíľ, ktoré budúca mamička musí prekonať.

Niektoré bolesti, ktorými si prechádzate počas tehotenstva, sú nevyhnutné, zatiaľ čo niektoré by mali byť okamžite ohlásené vášmu doktorovi.

Bolesť vaječníkov v tehotenstve však už nie je niečo, s čím nemáte skúsenosti. Mnoho žien zažívalo tieto bolesti každý mesiac pri menštruačnom cykle. Začatím tehotenstva však ovulácia prestáva. Prečo teda tá bolesť vaječníkov?

Nato sa spolu pozrieme neskôr v tomto článku.

Treba však povedať, že bolesť vaječníkov v tehotenstve by nemala byť braná na ľahkú váhu. Bolesť v oblasti vaječníkov, bruška, panvy alebo slabín by mala byť konzultovaná s vaším ošetrujúcim lekárom. Obzvlášť to platí, ak ide o bolesti v období prvých troch mesiacov, kedy tieto bolesti môžu znamenať aj niečo závažnejšie, ako napríklad:

Príčiny bolesti vaječníkov v tehotenstve

Zistiť, či ide práve o bolesť vaječníkov, môže byť celkom náročné, a to hlavne ak ste tehotná po prvý krát. Bolesť totižto môže pôsobiť v danej oblasti, avšak príčina tejto bolesti nemusí priamo súvisieť s vaječníkmi. Aby ste si bola istá, jednoznačne Vám odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.

Bolesť vaječníkov teda môže byť príčinou aj iných problémov, ako napríklad:

  • Obličkové kamene
  • Ochorenie žlčníka alebo jeho ochorenie
  • Zápcha
  • Zápal slepého čreva
  • Zápal močového mechúra alebo močových ciest
  • Cysty na vaječníkoch
  • Bakteriálna infekcia

Aby sme sa chápali, bolesť vaječníkov teda nemusí byť priamo bolesť vaječníkov. Často je táto bolesť zamieňaná len bolesťou z oblasti bruška a z okolia panvy. Je tomu tak preto, že všetky tieto orgány sú anatomicky uložené v tej istej časti ľudského tela. Zistiť teda, či skutočne ide o bolesť vaječníkov môže byť, ako sme už aj písali, celkom náročné.

Ak však rozmýšľate nad bábätkom, a v minulosti sa u Vás objavili cysty na vaječníkoch a ste na ne náchylná, alebo ak cítite akékoľvek bolesti vaječníkov pred tehotenstvom, vyhľadať odborníka je tá správna voľba.

Cysty na vaječníkoch by ste mali vyriešiť (vyliečiť) skôr, než pred počatím dieťaťa. Dôvodom je, že cysty môžu byť rakovinotvorné. Všeobecne, tehotenstvo a cysty na vaječníkoch sa nemajú veľmi radi.

S bolesťou vaječníkov v tehotenstve sa spája aj ďalší problém, ktorým je nevoľnosť. Odporúčaná rada je vyskúšať jesť menšie porcie jedla, a to menej krát za deň. Dajte si ale pozor a dbajte na správny jedálniček, aby ste zaistili pre seba a svoje bábätko dostatočný príjem potrebných živín.

Bokom môžu ísť aj intímne chvíle s Vaším partnerom. Pohlavný styk môže znásobiť bolesť vo vaječníkoch ale aj iných orgánov v oblasti bruška a oblasti panvy. Pri konzultácii s Vaším doktorom Vám môže byť oznámené, že na teraz bude lepšie vynechať pohlavný styk, až pokým sa neurčí dôvod Vašej bolesti.

Liečenie bolesti vaječníkov

Zbavenie sa bolesti a liečenie by malo prebiehať na pôde medicíny, čiže v nemocnici a nie doma. Najprv je nutné, aby Váš doktor zistil, či skutočne ide o bolesť vaječníkov, alebo sú bolestívé iné orgány v tesnej blízkosti. Po správne určenej diagnóze Vám už určite bude vedieť poradiť, ako by mala liečba bolesti vaječníkov prebiehať.