bolest-panvy-v-tehotenstve

Bolesť panvy prežíva v tehotenstve viac ako 80 % žien. Čo spôsobuje bolesti panvy a čo môžete urobiť preto, aby ste tieto bolesť zmiernili?

Ak cítite bolesti v panve počas tehotenstva, nie ste sami. Podľa štatistiky zažíva každá ôsma žena v poradí bolesti panvy v určitom bode tehotenstva, najviac ale v posledných troch mesiacoch, kedy na oblasť panvy pôsobí veľký tlak. Je to ešte viac badateľné vo fáze „klesnutia“ (táto fáza nastáva, keď sa plod spustí nižšie do oblasti panvy z dôvodu prípravy na pôrod o dva až štyri týždne).

Tieto bolesti sa však môžu objaviť v takmer každom období tehotenstva a ich vplyv sa môže líšiť od malých bolestí (pichanie alebo všeobecný pocit tiaže a napätia v panvovej oblasti) až k oslabeniu (pálivý pocit v oblasti chrbta, ktorý preniká dole pod vaše narastajúce bruško). Presné označenie týchto bolesti je však ťažké, pretože ide o širokospektrálny problém.

Tlak panvy alebo bolesť panvy?

Je dôležité poznať rozdiel medzi bolesťou panvy a tlakom panvy.

Tlak panvy v oblasti panvových kostí a rekta sa pripisuje k pocitom podobným ako kŕče (podobné tým pri menštruačnom cykle) a bolestiam v oblasti slabín. Tieto bolesti často sprevádzajú aj bolesti v oblasti chrbtice. Tieto bolesti sa zvyknú častejšie vyskytovať v druhom či ďalších tehotenstvách. Na druhú stranu, symptómy pre bolesť panvy zahŕňajú aj bolesti pri chodení a krútivú bolesť, ako by sa vaša panva rozpadala.

Čo spôsobuje bolesť panvy v tehotenstve?

Vaše bábätko sa so zvyšujúcou hmotnosťou posúva nižšie do oblasti panvy v rámci prípravy na narodenie, a jeho malá hlavička (alebo nie až tak malá) teraz tlačí na váš močový mechúr, bedrá a panvu, čím sa zvyšuje tlak na kosti, kĺby a svaly v oblasti vašej panvy a chrbtice. Má to však ale aj svoju svetlú stránku. Akonáhle sa bábätko posunie nižšie do panvy, maternica prestane tlačiť na vašu bránicu a pľúca, čo vám konečne umožní väčší a hlbší nádych.

Čo potrebujete vedieť

Bolesť panvy v tehotenstve môžete mať aj z disfunkcie lonovej spony (lat. symphysis pubica), takže nepohodlie je viac zovšeobecnené a nemusí byť nutne spôsobené postupným uvoľnením väzov. Nie je to ako ischias (zápal sedacieho nervu) v tom, že bolesť nie je spôsobená tlakom na sedací nerv, čo znamená, že je to viac lokalizované v oblasti panvy (neznecitliví to smerom nadol vaše nohy).

Čo môžete urobiť

  • Vyskúšajte niektoré panvové cvičenia, ako napríklad preklápanie panvy (hľadajte v angličtine výraz „pelvic tilt“), alebo vyskúšajte dvihnúť panvu vyššie poležiačky, kedy by sa malo dostaviť uvoľnenie.
  • Veľmi dobrou voľbou je teplý kúpeľ, pri ktorom na vás pôsobí menšia gravitácia, teda budete cítiť menšiu záťaž.
  • Investujte do brušných popruhov, čo sú špeciálne navrhnuté popruhy z elastickej tkaniny, ktoré nadľahčujú váhu Vášho bruška. Poradiť vám môže váš lekár, alebo môžete správne popruhy nájsť aj na internete.
  • Prenatálna masáž. Pri tejto voľbe dbajte na vzdelanie daného terapeuta. Uistite sa, že ste si overili jeho licenciu a taktiež referencie iných žien.
  • Akupunktúra je stále populárnejší spôsob, ako zmierniť všetky druhy tehotenských bolestí, vrátane bolesti panvy.
  • V prípade ťažkých bolestí, ktoré neustupujú, je návšteva vášho lekára tou správnou voľbou. Ten vám môže poskytnúť rôzne tabletky, ktoré zmiernia vašu bolesť, alebo pôsobia na relaxáciu svalstva.