Bolesť panvy v tehotenstve

Podľa štatistík trápi bolesť panvy alebo panvovej kosti viac ako 80 % žien počas tehotenstva. Najčastejšie sa objavuje v poslednom trimestri, kedy na oblasť panvy pôsobí veľký tlak, čo sa môže prejaviť niekedy aj bolesťami krížov. Bolesti môžu byť slabšie, ale aj silné.

Za touto bolesťou môžu byť niekedy len dočasné faktory, ktoré priamo nemusia ani súvisieť s týmto párovým orgánom. Na druhú stranu, na začiatku tehotenstva, najmä v prvom trimestri, netreba žiadnym spôsobom tento jav podceňovať. Nejde síce o typický príznak tehotenstva, no môže ukázať aj na niektoré zápalové ochorenia či mimomaternicové tehotenstvo.

bolesti panvy v tehotenstve

Čo je bolesť panvy v tehotenstve a kedy sa objavuje

Bolesť panvy alebo panvových kostí je typická zhruba pre druhý až tretí trimester, najčastejšie sa objavuje od 7. mesiaca, v niektorých prípadoch aj o niečo skôr. Ak ide o prirodzené príčiny, bolesť nemá intenzívny charakter, ale skôr sa jedná o tlak.

Tento tlak súvisí so zvyšujúcou sa hmotnosťou plodu a zmenou jeho polohy v druhom alebo v treťom trimestri. Dôsledkom je zvýšenie tlaku hlavy na bedrá, panvu a močový mechúr, takže takto vzniká následne tlak a bolesť na kosti, kĺby a svaly v panve, prípadne aj v chrbtici. S touto zmenou býva na druhú stranu spojené uvoľnenie tlaku na pľúca a bránicu.

Pre bolesti a tlak panvy v tehotenstve platia tieto charakteristiky:

  • okrem zmeny polohy a zvýšenia hmotnosti súvisí s bolesťami panvy aj hormonálna hladina, kedy hormón relaxín spôsobí roztiahnutie elastických vlákien
  • vďaka tejto zmene dochádza k zmäknutiu väzív, chrupaviek a šliach, lonová spona sa viac rozostúpi a celý organizmus sa tak začína pripravovať na pôrod
  • u niektorých žien je následne bolesť panvy silnejšia, u iných skôr slabá, najviac sa dostavujú bolesti a pocity tlaku cez deň, naopak, najmenej je to v noci

Samotná bolesť môže mať aj rôzny charakteru. U niektorých budúcich mamičiek ide o pocit ťahu v slabinách, u iných zas o pocit tlaku v krížovej oblasti chrbtice, niekto zas má problém dlhšie sedieť alebo stáť. Sú situácie, kedy nastáva aj pichanie v lonovej oblasti.

Bolesti, tlaky a iné nepríjemné pocity súvisiace s panvou nastávajú už skôr, avšak s blížiacim sa pôrodom sa môže ich intenzita stupňovať. V tomto období sa toho ale netreba obávať, pokiaľ teda nie sú prítomné aj nejaké iné prejavy alebo príznaky, nakoľko ide o prirodzenú prípravu na pôrod. V posledných týždňoch sa môžu objaviť dokonca aj bolesti kĺbov.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má bolesť panvy v tehotenstve

V prípade prirodzených dôvodov teda bolesti panvy počas tehotenstva súvisia hlavne s prípravou tela na pôrod a zväčšovaním plodu. V niektorých prípadoch ale treba počítať aj s takými príčinami, ktoré môžu súvisieť s infekciami, zápalmi alebo cystami.

Medzi tie najčastejšie príčiny a súvisiace faktory patria najmä:

Prirodzená príprava na pôrod

Vo väčšine prípadov bolestí panvy v tehotenstve sa jedná práve o kombináciu uvoľnenia mäkkých tkanív a tlaku plodu. Ide o prirodzenú prípravu na pôrod, bolesti panvy tohto pôvodu sú typické pre tretí trimester, v niektorých výnimočných prípadoch sa môžu objaviť aj o niečo skôr. S postupom mesiacov sa potom môžu ešte viac zintenzívniť.

U niektorých žien je pôsobenie hormónu relaxín na kĺby, chrupavky a väzivá natoľko intenzívne, že dochádza nielen k oslabeniu svalstva panvového dna a teda tlaku a bolesti v oblasti panvy, ale aj k zhoršeniu stavu dolných končatín. V niektorých prípadoch sa objavujú aj bolesti chrbtice, najmä v neskorších fázach tehotenstva.

Zápaly a infekcie v panvovej oblasti

Ak ide o príčiny, ktoré sú menej prirodzené a tiež sa prejavujú bolesťami v panvovej oblasti, najčastejšie sa jedná o rôzne zápaly a infekcie v oblasti panvy. Tu sú uložené tak orgány reprodukčnej sústavy, ako aj vylučovacia sústava. Najpravdepodobnejšie ide o infekcie a zápaly bakteriálneho typu, najmä v prípade močových ciest a mechúra.

Menej časté sú kvasinkové infekcie a zápaly, ktoré postihujú pošvu. Tak prvý, ako aj druhý typ zápalov, môžu prejsť aj do okolia, najmä do vaječníkov. Väčšina zápalov a infekcií sa okrem pobolievania v panve prejavuje aj bolesťami v podbrušku a niekedy aj v krížovej časti chrbtice, zvýšenou teplotou, únavou a v niektoré z nich aj zmenou pošvového výtoku.

Iné problémy v reprodukčnej sústave

Za problémami s tlakom alebo bolesťou panvy a pridružených oblastí môžu byť počas tehotenstva aj niektoré funkčné poruchy alebo iné ochorenia. Môže ísť o celkovú dysfunkciu lonovej spony, kedy dochádza k oslabeniu svalstva panvového dna aj bez toho, aby šlo o následok pôsobenia hormónu relaxín alebo prirodzeného tlaku bábätka nadol.

Do úvahy treba brať ischias sedacieho nervu, ale aj ochorenia súvisiace s cystami a myómami vaječníkov, vajíčkovodov či maternice. V prípade extrémnej bolesti s kŕčmi, ktoré sa podobajú na kontrakcie a ktoré sa vyskytujú v posledných týždňoch tehotenstva, možno uvažovať aj o predčasnom pôrode, vtedy sledujte pošvový výtok.

príčiny bolesti panvy v tehotenstve

Prevencia bolesti panvy

Pokiaľ ide o prevenciu bolestí v oblasti panvy, úplne vyhnúť sa im nedá, najmä pokiaľ ide o prirodzený stav postupného uvoľňovania mäkkých a flexibilných tkanív. Môžete sa snažiť zmierniť túto bolesť s využitím niektorých tehotenských režimových opatrení.

V praxi to znamená najmä zmena spánkovej polohy, ideálne je spanie na boku a s využitím tehotenského vankúša medzi nohy, ale aj minimalizácia nadmerného státia tak, aby bol tlak na panvu intenzívnejší. Pozitívne vplývajú na panvové svaly aj cvičenie, najmä Kegelove cviky, ktoré môžete cvičiť preventívne, rovnako tak niektoré joga cviky a plávanie.

Pri sedení aj státí sa treba vyhýbať takým pozíciám a polohám, kedy sú nohy buď príliš široko rozkročené, alebo ak jednu nohu zaťažujete viac, ide o negatívne faktory.

Čo sa týka iných príčin, najmä ak ide o rôzne zápaly alebo iné ťažkosti súvisiace s orgánmi pohlavného ústrojenstva, tu je možné ako prevenciu využiť preventívne prehliadky ešte pred otehotnením. Znížite tak riziko súbehu tehotenstva a nejakej infekcie či cysty.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane bolesť panvy a kedy ísť za lekárom

Pokiaľ ide o bolesti panvy, ktoré sa objavia v očakávanom čase konca druhého trimestra a počas tretieho trimestra tehotenstva, najviac si viete uľaviť s využití režimových opatrení počas dňa aj v noci. Vhodné je zvoliť napríklad polohu spánku na jednom boku.

Počas dňa vám zas môžu pomôcť špeciálne cviky, ktoré vás naučia vo fyzioterapeutickej ambulancii, vďaka ktorým podporíte pevnosť svalstva panvového dna aj brucha. V tomto ohľade sú veľmi obľúbené aj Kegelove cviky, ktoré môžete praktizovať na dennej báze priamo v pohodlí domova a spočívajú v sťahovaní a uvoľňovaní tzv. PC svalstva.

Pomôcť vám môžu aj nasledovné opatrenia, zmeny a prostriedky:

  • okrem cvičenia vám môžu na spevnenie svalstva panvového dna pomôcť aj teplé kúpele spoločne so špeciálnou prenatálnou masážou certifikovaným odborníkom
  • v rámci režimových opatrení sa treba vyhýbať väčšiemu namáhaniu panvy nielen v noci, ale aj cez deň, snažte sa sedieť alebo stáť bez rozkročených nôh
  • siahnuť môžete aj po akupunktúre, ktorá vám môže uľaviť nielen od bolesti panvy, ale aj iných bolestí, vyskúšať môžete aj špeciálne tehotenské brušné popruhy

Čo sa týka nutnosti navštíviť lekára, to prichádza do úvahy vtedy, ak máte aj na základe iných prejavov a príznakov podozrenie, že za bolesťami a tlakmi v panve sú zápaly alebo cysty. Ide hlavne o zvýšenú teplotu, zmenu výtoku, bolesti podbruška a problémy s močením.

liečba bolestí panvy

Najčastejšie otázky súvisiace s bolesťou panvy

Tak, ako aj iné bolestivé príznaky a prejavy, aj v prípade bolestí v panvovej oblasti sa mnoho žien obáva vždy toho najhoršieho. Ako rozoznať, že sa jedná o vážnejšiu príčinu, prípadne, môže byť ohrozený aj vývoj plodu? Takéto a podobné otázky sú naozaj časté.

Zodpovedajú tomu aj dotazy v internetových fórach a diskusiách:

Môžu sa objaviť prirodzené bolesti panvy aj o niečo skôr?

Ako ukazujú viaceré prípady z praxe, k postupnému uvoľňovaniu niektorých elastických tkanív v panve môže prísť aj o niečo skôr, niektoré ženy to môžu potom citlivejšie vnímať aj počas druhého trimestra. Určite by však nemalo ísť o obdobie začiatku tehotenstva alebo prvého trimestra, vtedy je na mieste brať do úvahy aj viac rizikové príčiny.

Existujú aj nejaké sprievodné javy súvisiace s týmto stavom?

Áno, hormón relaxín totiž pôsobí všeobecne na väzivá, chrupavky a iné elastické tkanivá, takže tento vplyv nemusíte pocítiť iba tlakom či bolesťami v panve, ale aj v iných častiach tela v rámci pohybového aparátu. Najviac bývajú postihnuté dolné končatiny a oblasť chrbtice. Niekedy tiež nastáva aj únik moču alebo celkovo zvýšený pocit únavy.

Je možné zlepšiť stav panvových svalov aj po pôrode?

Áno, nielen počas tehotenstva, ale aj po ňom je vhodné podporiť svalstvo panvového dna a jeho pevnosť. Najlepším prostriedkom na to sú fyzioterapeutické cvičenia a spomínané Kegelove cviky. Neodporúča sa však pristúpiť k cvičeniu ihneď po pôrode, obvykle je dobré počkať 4 až 6 týždňov a až následne začať cvičiť pod odborným dozorom.

Súvisiace články:

1 Komentár

  1. Michalka

    Som len 22tyzden mám bolesti v padve a tlak pod bruskom

    Odpoveda

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *