Tehotenstvo je úžasnou a čarovnou časťou života každej matky, ktorej však zároveň často dokáže spôsobovať veľké nepríjemnosti či zvláštnosti. V tomto zozname nájdete najrôznejšie symptómy, s ktorými sa môžete počas tehotenstva stretnúť ako v prvých dňoch tehotenstva, tak aj neskôr v prvom, druhom a treťom trimestri.

Možno máte podozrenie a myslíte si, že tá ranná nevoľnosť môže byť práve jedným z príznakov tehotenstva. Možno sa s vami vaše telo zahráva už niekoľko mesiacov a radi by ste si overili, že to, čo sa s vami deje, je úplne normálne a je súčasťou každého tehotenstva. A možno by ste s príznakmi, ktoré pociťujete, radi niečo urobili. V každom prípade, v tomto zozname nájdete symptómy, ktoré vám môžu počas tehotenstva znepríjemňovať život.

Ako zistiť, či ste tehotná?

Ak sa snažíte už nejaký ten čas počať s partnerom dieťa, alebo ste jednoducho pozabudli na antikoncepciu a vaša menštruácia pár týždňov mešká, zrejme si kladiete tú istú otázku: Som tehotná?

Samozrejme vám nevieme povedať presnú odpoveď na túto otázku, no tú vám vie priniesť tehotenský test či návšteva gynekológa. Existujú však prvé príznaky tehotenstva, ktoré vám vedia poskytnúť určité indície. Niektoré ženy ich pociťujú všetky, iné prežijú skoré fázy tehotenstva bez toho, aby zažili čo i len jeden z nich. Jedná sa o znaky ako:

Je jasné, že tieto príznaky nemusia ihneď znamenať, že ste tehotná, no ak ich pociťujete hneď niekoľko súčasne, urobíte dobre, ak si zakúpite tehotenský test a zistíte, ako na tom v skutočnosti ste… Viete inak, aké zmeny zažíva vaše telo v prvom týždni tehotenstva?

Príznaky tehotenstva a ich riešenie

Počas tehotenstva zažíva ženské telo obrovské premeny, na ktoré je iba veľmi komplikované sa vopred pripraviť. Niektoré z príznakov tehotenstva sú bežné a zrejme ste ich očakávali (každý predsa počul o rannej nevoľnosti), no určite sa nájdete niečo, čo vás prinajmenšom prekvapí.

Nemusíte sa však báť. Väčšina stavov, ktoré počas tehotenstva zažijete, je úplne bežných a nebudete v tom sama. Skúsenosti miliónov žien, ktoré si prešli tým istým, čo teraz zažívate vy, vám pomôžu zistiť, aké sú bežné príznaky tehotenstva a odstrániť ich alebo aspoň zjemniť ich dopad na váš každodenný život.

 

Najčastejšie symptómy sprevádzajúce tehotenstvo:

 

B

C

F

H

I

K

L

M

N

O

 

P

R

S

Š

T

U

V

Z