Hamiltonov hmat

Ak čakáte dieťatko a pôrod je čoraz bližšie, určite máte mnoho otázok a obáv. Medzi inými sú na mieste otázky o samotnom začiatku a priebehu pôrodu. Podstatné je, či porodíte predčasne, v správny čas, alebo budete naopak prenášať. Určite vás tiež trápi, či začnete rodiť prirodzeným spôsobom, alebo vám budú musieť lekári z rôznych dôvodov dopomôcť. A práve to je prípad Hamiltonovho ťahu – vykoná ho lekár, pokiaľ chce u vás vyvolať pôrod. V nasledujúcich riadkoch sa o tejto technike dozviete všetko podstatné.

Čo je Hamiltonov hmat?

Ku tomuto kroku dôjde zo strany lekára, ak je z nejakého dôvodu nutné, aby ste čo najrýchlejšie rodila. Samozrejme ale lekár najprv zváži všetky ďalšie alternatívy na vyvolanie pôrodu, a následne sa ku jednej z nich prikloní. Ak vám chce lekár vykonať Hamiltonov hmat, väčšinou je to kvôli tomu, že prenášate, teda že ste presiahli svoj plánovaný termín pôrodu.

Samotný proces znie pomerne nepríjemne. Tento zákrok je krátky a vykonáva sa počas gynekologickej prehliadky. Lekár ho vykoná tak, že jednou rukou tlačí na isté miesto v oblasti brušnej dutiny. Prstom druhej ruky zájde hlboko do vagíny priamo ku stredu krčka maternice. Tam sa pokúsi dostať až ku vaku plodových obalov. Ten následne mechanicky oddelí od steny maternice, čo spustí vylučovanie istých hormónov do vášho obehu. Tie následne vyvolajú pôrod.

Účinnosť

Ohľadom Hamiltonovho hmatu sa lekári stále ešte úplne nezhodli. Jedni sú veľkými zástancami, druhí si nie sú až tak istí. Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že aj keď je tento zákrok veľmi nepríjemný, je aspoň krátky a pomerne bezbolestný. Je tiež ale dôležité spomenúť, že nie vždy je Hamiltonov hmat účinný. A niekedy zas účinný je, ale pôrod sa nezačne ihneď. Prax je často taká, že tento zákrok sa kombinuje s inými metódami, aby lekár docielil vyvolanie pôrodu.

Komplikácie

Ako sme už spomínali, zväčša sa tento zákrok označuje ako nepríjemný, ale bezbolestný. Ak sa ale spýtate známych, ktoré si už Hamiltonovým hmatom prešli, možno nebudú súhlasiť. Môže sa totiž stať, že žena môže cítiť niekedy až väčšiu bolesť ako pri samotnom pôrode.

Ďalším problémom, a to platí hlavne pre Slovensko, je prístup lekárov keď sa jedná o tento zákrok. Realita je totiž taká, že lekár sa niekedy dopredu neopýta na súhlas rodičky a zákrok vykoná bez jej vedomia. Toto by sa rozhodne nemalo diať, preto sa o tom dopredu s lekárom porozprávajte. Nie je predsa nič horšie ako zrazu cítiť veľkú bolesť bez toho aby ste boli informovaná o tom, čo sa deje.