Epiziotómia (nástrih hrádze)

nastrih hradze

Viete čo je epiziotómia, alebo inak nastrihnutie hrádze? Ak ste tehotná, určite by ste o tomto chirurgickom zákroku mali vedieť ešte pred pôrodom.

Čo je epiziotómia?

Epiziotómia, alebo nástrih hrádze je chirurgický rez vo svalovej oblasti medzi vagínou a konečníkom (táto oblasť sa nazýva hrádza), teste pred pôrodom, pre zväčšenie vášho pošvového vchodu.

V minulosti zvykli pôrodníci vykonávať epiziotómiu často. Je to preto, že sa tým urýchlil pôrod a zabránilo sa natrhnutiu vagíny, najmä v priebehu prvého vaginálneho pôrodu. Nastrihnutie vagíny sa vo väčšine prípadov lieči veľmi rýchlo. Mnohí odborníci tiež verili, že epiziotómia môže pomôcť zabrániť neskorším komplikáciám spojeným s pôrodom, ako je napríklad inkontinencia (únik moču).

Mnoho štúdií za posledných 20 rokov ale dokázalo, že to nie je pravda. Neexistuje žiaden dôkaz, že nastrihnutie hrádze skutočne poskytuje žene reálnu ochranu pred problémami spojenými s tehotenstvom. V skutočnosti je opak pravdou- z toho dôvodu odborníci súhlasia s tým, že tento postup by sa nemal vykonávať rutinne.

Výskyt epiziotómie je našťastie na ústupe- z takmer 2 z 3 vaginálnych pôrodov s použitím epiziotómie v roku 1979 na menej ako 1 z 5 pôrodov v roku 2004. Nastrihnutie hrádze sa vo väčšine prípadov vykonáva pomocou chirurgických nožníc.

Prečo nie

Výskum ukázal, že ženy, ktoré rodili spontánnym spôsobom, sa zotavili v rovnakej, alebo krajšej dobe a často s menším počtom komplikácií než tie, ktoré podstúpili epiziotómiu. Ženy, ktoré podstúpia tento zákrok, majú tendenciu stratiť viac krvi počas pôrodu, pociťujú väčšiu bolesť po pôrode a kvôli bolestiam sa musia vzdať pohlavného styku na dlhšie obdobie. V neposlednom rade tiež zvyšuje riziko vzniku infekcie.

Prečo áno

Existuje niekoľko situácií, v ktorých by mohla byť epiziotómia užitočná. Ak je vaše dieťa väčšie a lekár potrebuje viac miesta na manipuláciu pri pôrode, môže sa rozhodnúť pre vykonanie epiziotómie. Rovnako je to potrebné aj v prípade, že pri pôrode nastanú komplikácie a je ohrozený život dieťaťa. V týchto prípadoch môže nastrihnutie hrádze urýchliť pôrod.

V každom prípade sa o možnostiach a rôznych scenároch porozprávajte so svojim lekárom, alebo pôrodníkom, ešte pred pôrodom. Opýtajte sa ako často a za akých okolností sa vykonáva nástrih hrádze . Informujte sa tiež, ako sa vyhnúť epiziotómií.

Ako sa vykonáva nástrih hrádze?

Ak sa váš pôrodník rozhodne vykonať nastrihnutie hrádze, bude vám pichnuté lokálne anestetikum a pomocou chirurgických nožníc sa urobí malý rez krátko pred narodením vášho dieťaťa. Niekedy sa stane, že vaša hrádza je už otupená od tlaku hlavy vášho dieťaťa, alebo vám bola pichnutá epidurálka- vtedy sa môže robiť nastrihnutie hrádze bez liekov proti bolesti. Po pôrode vám bude podané lokálne anestetikum, aby sa váš lekár uistil, že vás to nebolí, kým rez zašije.

Liečba

Vaša hrádza by sa mala úplne vyliečiť počas štyroch až šiestich týždňov po pôrode. V prípade, ak sa nevyskytli žiadne komplikácie a poradili ste sa s vašim lekárom, môžete skúsiť sex po uplynutí tohto obdobia. Ak sa však vyskytli problémy a rana vás nepríjemne bolí, je obzvlášť dôležité, aby ste so sexom počkali až kým sa rana nezahojí.

Ako predísť bolesti

  • vyskúšajte teplý kúpeľ, s partnerom si doprajte dostatočne dlhý čas na predohru
  • relaxujte čo najviac, ako je to možné
  • ak dojčíte, môžete používať lubrikačný gél, aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom pri sexe

Ak je pre vás sex stále nepríjemný, alebo bolestivý, poraďte sa so svojim lekárom o možnostiach liečby. Môže vám pomôcť aj fyzioterapeut, ktorý sa špecializuje na panvovú rehabilitáciu. Tento druh rehabilitácie vám môže pomôcť s mnohými problémami po pôrode, vrátane bolesti počas pohlavného styku.