Cisársky rez

Každá tehotná žena dúfa v krátky pôrod bez komplikácií so zvládnuteľnými kontrakciami, trochu tlačenia a nakoniec sa vidí s krásnym bábätkom v náručí. Nie vždy to však aj ostáva realitou. Skutočnosť je taká, že na Slovensku sa hodnota cisárskych rezov udržiava na hodnote 30 %, čiže cisársky rez je pravdepodobný takmer u každej tretej ženy. Ak aj však očakávate pôrod bez komplikácii, je dobré vedieť čo cisársky rez je, jeho dôvody a priebeh a zmierniť tak aj niektoré obavy pri jeho predstave.

Čo je cisársky rez?

Cisársky rez je operačný úkon, pomocou ktorého sa privedie dieťatko na svet vykonaním operačného rezu cez brucho a maternicu matky. Cisársky rez sa všeobecne považuje za bezpečný úkon, aj keď je pravdou, že vykonanie takéhoto rezu so sebou obnáša viac možných rizík ako pri prirodzenom vaginálnom pôrode. Avšak, cisársky rez dokáže v nebezpečných chvíľach, keď sa objavia komplikácie, zachrániť ako život matky, tak i dieťaťa.
Cisársky rez sa za istých okolností plánuje vopred a niekedy je tento operačný úkon vykonaný v reakcií na nepredvídané komplikácie.

Dôvody pre plánovaný pôrod cisárskym rezom

Niekedy je cisársky rez naplánovaný, ak si je vyšetrujúci lekár vedomí určitých faktorov, ktoré by mohli byť pre vaginálny pôrod riskantné. To znamená, že niektoré ženy už dopredu vedia, že budú rodiť pomocou cisárskeho rezu. Má to však aj svoje výhody, ako napríklad, že si viete presne naplánovať deň Vášho pôrodu. To pomáha budúcej mamičke pripraviť sa citovo aj mentálne na očakávajúci pôrod.

Doktor môže naplánovať cisársky rez ak:

  • Má budúca mamička určité zdravotné ochorenia ako napríklad vysoký krvný tlak, choré srdce, cukrovku alebo ochorenie obličiek.
  • Ste HIV pozitívna alebo máte genitálne herpesy, pretože pri vaginálnom pôrode je veľké riziko prenesenia vírusu na Vaše bábätko.
  • Ak je Vaše bábätko malý „Valibuk“ , kedy by bolo preňho a aj pre Vás náročné, aby sa dostal na svet cez pôrodný kanál. Tento stav, kedy je bábätko nadrozmerné sa nazýva Macrosomia plodu.
  • Ste si nedávali pozor na Váš jedálniček a máte nadváhu, pretože jednak sa s obezitou spájajú často aj cukrovka a ďalšie zdravotné ochorenia, a z časti aj preto, lebo silnejšie ženy majú často aj dlhšie pôrody, ktoré sa ľahko skomplikujú.
  • Ste staršia, pretože s pribúdajúcim vekom sa spoločne zvyšuje aj riziko nutnosti použitia cisárskeho rezu
  • Ak je Vaše bábätko v opačnej polohe (nohy alebo zadok je nadol, hlavička smeruje nahor) alebo v transverzálnej rovine (otočené bokom) a lekári ho nevedia natočiť do správnej polohy. Ak však čakáte dvojičky, z toho jedna z nich je otočená správne , a druhá je otočená zle, sa môže aj tá, čo je otočená opačne, porodiť vaginálne, teda prirodzeným spôsobom a cisársky rez nie je nutný.
  • Máte problém s placentou zvaný „Vcestná placenta“ (z angl. Placenta previa), čo znamená, že placenta je uložená nižšie a prekrýva kŕčok maternice
  • Ste už rodili cez cisársky rez

Dôvody pre neplánovaný cisársky rez

Niekedy príde bábätko na tento svet aj neočakávaným cisárskym rezom, ktorý sa vykonáva, keď sa objavia komplikácie s matkou alebo dieťaťom počas tehotenstva alebo samotného pôrodu.

Núdzový cisársky rez je potrebný ak:

  • sa pôrod náhle zastaví a nepostupuje tak, ako má, pričom nepomáhajú ani lieky
  • sa placenta oddelí od steny maternice príliš skoro, čo znamená, že bábätku nebude dodaný potrebný kyslík až pokým sa nenarodí
  • sa maternica prestane rozširovať a bábätko sa prestane posúvať cez pôrodný kanál
  • začínate byť počas náročného pôrodu veľmi unavená a vyčerpaná a prístroje, na ktoré ste napojená neukazujú Váš aktuálny stav v pozitívnom svetle
  • Vaša maternica počas pôrodu praskne
  • je hlavička alebo telo Vášho bábätka príliš veľké aby sa zmestili a prešli cez pôrodný kanál

Samozrejme ale, tehotenstvo a pôrod každej ženy je odlišný. Ak Vám doktor odporučil cisársky rez, pričom to nie je naliehavý prípad, môžete sa opýtať na názor iných. Na konci však aj tak budete najviac spoliehať na rady doktorov.

Priebeh pôrodu cisárskym rezom

Predpríprava na cisársky rez

V prvom rade Vás lekár oboznámi so všetkým, čo potrebujete vedieť pred cisárskym rezom a požiada Vás aby ste vydali súhlas Vašim podpisom. Ako väčšina operačných zákrokov, aj tento si bude vyžadovať anestéziu, aby ste počas zákroku nepociťovali žiadnu bolesť. Nebudete však v úplnej narkóze, jedná sa len o lokálne anestetikum, takže Vaša dolná polovica tela nachvíľu znecitliveje.

Nasledujúcim krokom je pripravenie Vášho bruška na cisársky rez, čo znamená dokonalé očistenie antiseptickým prípravkom a aj oholenie prípadných chĺpkov, ak to je potrebné. Následne Vám zamestnanci nemocnice v pôrodnej miestnosti zavedú katéter do Vášho močového mechúra pre odvod moču počas procedúry a pripravia sterilné gázy ponad Vaše bruško.

Dobrou správou je, že budete môcť mať vedľa seba pomoc a podporu, ktorou môže byť aj Váš partner. Aby ste mali aj trochu srandu, Vaša podpora, ktorá Vás bude držať za ruku, bude musieť byť oblečená ako mimozemský obyvateľ. Je to pochopiteľne zo sterilných dôvodov.

Len v naozaj vážnych situáciách, ktoré sa dejú chvála bohu zriedkavo je potrebná celková anestézia. Robí sa to tak preto, lebo niekedy nie je dostatok času na lokálnu anestéziu, na ktorej účinok sa zvyčajne čaká aj pár minút.  Po zobudení sa z celkovej anestézy očakávajte, že sa budete cítiť slabá, dezorientovaná a pravdepodobne Vás bude bolieť aj brucho.

Samotná procedúra

Je známe, že žena je tvor zvedavý, preto ešte pred začatím operácie Vám operačný lekári zamedzia výhľad na Vaše bruško položením akejsi tabule, obalenej v sterilnej vrstve materiálu.

Po zaúčinkovaní efektu anestézie, kedy už na Vašej spodnej časti tela necítite ani ten najjemnejší vánok, ste spolu so skupinou profesionálnych lekárov pripravená na zákrok. Ten sa začína rezom na koži Vášho brucha, a to buď vertikálne (od pupka smerom dole), alebo horizontálne (3-5 centimetrov nad ochlpením). Operačný lekár potom jemne oddelí brušné svaly od seba, ktoré tvoria stenu pod povrchom kože, aby sa dostal až k maternici. Tam prevedie ďalší rez, ktorý môže byť takisto vertikálny alebo horizontálny, používanejší je však horizontálny rez, pretože jeho zahojenie je pre mamičku jednoduchšie.

Po vykonaní tohto posledného rezu, bábätko je opatrne vytiahnuté a odstrihne sa mu pupočná šnúra. Samozrejme, po potrebných postupoch, ktoré je nutné vykonať Vám Vaše bábätko lekári ukážu, takisto ako aj pri vaginálnom pôrode. Potom je na pár minút Vaše bábätko podané pôrodným asistentkám alebo iným profesionálom aby sa o neho na chvíľu postarali.

Posledným krokom je odstránenie placenty z maternice, zašitie maternice s rozpustnými stehmi a uzavretie rezu na brušnej stene taktiež pomocou stehov alebo chirurgickými sponkami, ktoré sú o niekoľko dní bezbolestne odstránené.

Komplikácie a riziká cisárskeho rezu

Ako už bolo spomenuté v tomto článku, cisárske rezy sú vo všeobecnosti bezpečné pre oboch matku a aj jej dieťa a táto operácia nepatrí medzi veľmi komplikované. Avšak, je to predsa len operácia a tá si ako taká niekedy vyžiada svoju daň.

Medzi najčastejšie komplikácie patrí:

  • zvýšené krvácanie, ktoré môže skončiť aj transfúziou krvi
  • infekcia, kvôli rezným ranám
  • bolesť močového mechúra
  • reakcie na lokálnu alebo celkovú anestéziu a iné medikamenty
  • krvné zrazeniny hlavne v dolných končatinách, čo je aj dôvodom prečo sa odporúčajú prechádzky čo najskôr po pôrode
  • možné ohrozenie bábätka
  • dlhšia hospitalizácia
  • problémy bábätka s dýchaním, čo sa však napraví samo zvyčajne deň alebo dva po pôrode

Lokálne anestetikum použité pri cisárskom reze zasiahne tak trochu aj bábätko, čo je však stále menej, než by mala matka podstúpiť celkovú anestéziu.

Zotavenie po cisárskom reze

Ako každá iná operácia, ani táto sa nezaobíde bez určitej bolesti a diskomfortu. Na začiatok si treba povedať, že doba zotavenia po cisárskom reze je samozrejme o čosi dlhšia ako po prirodzenom pôrode. Ženy po absolvovaní tejto operácie väčšinou ostávajú hospitalizované 3 až 4 dni v nemocnici.

Prvé dni po operácii je normálne, že sa budete cítiť unavene, budete mať bolesti okolo rezu a celkovo sa budete cítiť bolestivo, čo je normálna reakcia na anestéziu a operáciu.

Pre uľahčenie zotavenie existuje pár rád, ktoré Vám obdobie po operácii jednoznačne uľahčia:

  • Buďte opatrná. Snažte sa vyhnúť nadmernému namáhaniu ako napríklad dvíhaniu ťažkých bremien, aby ste chránili a zbytočne nedráždili v celku čerstvé operačné rezy.
  • Teraz je správny čas na odpočinok. Je síce pravdou, že Vám pribudol nový člen rodiny, ktorý si vyžaduje v najbližších dňoch vysokú starostlivosť, myslíte však teraz aj na seba a doprajte si odpočinok. Prekonali ste namáhavé chvíle, nie len počas pôrodu, ale aj počas predošlých deviatich mesiacoch, ktoré neboli ľahké. Vašou oporou by mal byť teraz Váš partner, ktorý by Vám mal pomáhať s bežnými prácami v domácnosti.
  • Dbajte na čistotu. A to hlavne v okolí operačných rezov, keďže sa Vám pri zanedbanej starostlivosti môžu ľahko zapáliť a spôsobiť zbytočné komplikácie.
  • Jedálniček. Alfou a omegou je, aby ste sa čo najskôr zotavila a mohla sa plne venovať Vašej novej ratolesti. Na regeneráciu organizmu momentálne nejestvuje lepší liek, akým je strava. Zdravá výživa doplní Vášmu organizmu potrebné nutrienty, ktoré Vaše telo teraz veľmi vyžaduje.
  • S pohybovou aktivitou si ešte pár týždňov dáte oddych. Ale zatiaľ čo doma ležíte a odpočívate, môžete urýchliť regeneráciu rozprúdením krvi pomedzi svaly a priviesť do nich tak pohrebné živiny. Pomôžu Vám jednoduché cviky ako krúženie členkami, ohýbanie kolien, priťahovanie kolien k trupu a podobne.