Vaginálne krvácanie po pôrode

Pár dní po pôrode sa väčšina žien stretne s vaginálnym krvácaním. Prečítajte si, čo je príčinou vaginálneho krvácania.

Čo je lochia rubra?

Vaginálne krvácanie po pôrode, lochia rubra, je vaginálny výtok, ktorý sa objaví bezprostredne po pôrode a zvyčajne trvá 3 až 10 dní. Svetlé krvácanie a špinenie, môžu trvať štyri až šesť týždňov po pôrode, kým sa maternica úplne nevyčistí od zvyškov sliznice maternice.

Čo spôsobuje vaginálne krvácanie?

Bez ohľadu na to, či ste rodili prirodzenou cestou, alebo sekciou, vaše telo sa po pôrode zbavuje prebytočnej krvi a tkaniva, ktoré ste potrebovali na výživu vášho dieťaťa, v priebehu tehotenstva.

Čo potrebujete vedieť

Lochia rubra pripomína menštruačný cyklus ženy, s tým rozdielom, že trvá dlhšie. Krv, ktorá sa objavuje pri vaginálnom krvácaní po pôrode, obsahuje niektoré zložky, ktoré pri bežnej menštruácii nenájdete. Spolu s krvou sa vylučuje hlien a tkanivo maternice.

Najťažšie krvácanie bude trvať približne tri, až desať dní po pôrode a postupne sa bude intenzita krvácania zmierňovať. Počas tohto obdobia môžete zaznamenať zmenu farby tekutiny, od jasne červenej, po ružovú, hnedú a nakoniec nažltlú, až bielu. Výtok z pošvy sa zvyčajne zastaví štyri, až šesť týždňov po pôrode.

Čo môžete urobiť

  • Počas prvých šiestich týždňov po pôrode používajte dámske hygienické vložky a to aj v prípade, že vložky budete meniť každé dve hodiny. V žiadnom prípade nepoužívajte tampóny, ktoré môžu byť vstupnou bránou pre baktérie. Vaša maternica a pohlavné orgány, potrebujú istý čas, kým sa po pôrode úplne zahoja.
  • Po pôrode noste pohodlné spodné prádlo, ktoré vám nebude ľúto zašpiniť, alebo vyhodiť. Aj keď sa vám to môže zdať ako dobrý nápad, nosiť vaše obľúbené nohavičky hneď po pôrode neodporúčame, pretože sa môže vyskytnúť špinenie a mierne krvácanie.
  • Doprajte si dostatok oddychu, aby sa vaše telo po pôrode zotavilo. Vyhnite sa namáhavým činnostiam, ktoré môžu spôsobiť krvácanie.
  • Ak spozorujete v krvi prímes veľkých krvných zrazenín, alebo je krvácanie veľmi intenzívne, porozprávajte sa o tom so svojim lekárom.

Aké su Vaše skúsenosti?