Máte po pôrode problémy s inkontinenciou? Ponúkame vám pár tipov, ako sa s únikom moču ľahko vysporiadať.

Čo je inkontinencia?

Únik moču, odborne inkontinencia, môžeme definovať ako neúmyselné vytečenie malého množstva moču, zvyčajne pri smiechu, kýchaní, kašľaní, alebo pri vykonávaní akejkoľvek namáhavej činnosti. Bežne sa s únikom moču stretnú ženy, krátko po pôrode.

Tento bežný symptóm, po narodení dieťaťa, je spôsobený tým, že svaly panvy sú oslabené tehotenstvom a poraneniami v priebehu pôrodu. Oslabené svaly ťažšie kontrolujú močový mechúr, čo zapríčiní nekontrolovaný únik moču. Navyše, keď sa vaša maternica počas niekoľkých týždňov po pôrode zmenšuje, tlačí na močový mechúr a tým znemožňuje ovládanie močového mechúra.

Hormonálne zmeny

Hormonálne zmeny, ktoré sa vo vašom tele dejú po pôrode, môžu takisto prispieť k problémom s močovým mechúrom. Zmeny, v ovládaní vášho močového mechúra, ste si mohli všimnúť už počas tehotenstva, kedy ste mohli mať problém s častým močením.

Čo potrebujete vedieť o úniku moču

Inkontinencia moču je v období šestonedelia veľmi bežná, stretne sa s ňou viac ako tretina mamičiek. Môže trvať tri, až šesť, mesiacov, alebo dokonca dlhšie, kým opäť získate plnú kontrolu, nad svojim močovým mechúrom. Existujú kroky, ktoré vám pomôžu prekonať tento problém oveľa rýchlejšie.

Čo môžete urobiť

  • Denne cvičte kegelove cviky, ktoré vám pomôžu spevniť panvové dno. Toto skvelé cvičenie vám pomôže získať kontrolu, nad ovládaním vášho močového mechúra.
  • Po pôrode je dôležité, aby ste sa čo najskôr vrátili k hmotnosti, akú ste mali pred tehotenstvom. Kilá navyše, ktoré ste pribrala počas tehotenstva, tlačia na váš močový mechúr, takže dochádza k inkontinencii.
  • Po pôrode sa snažte vyhnúť zápche, pretože plné črevá takisto vyvíjajú tlak na močový mechúr. Pite dostatok čistej vody a jedzte veľa vlákniny a ovocia.
  • Každý deň vypite minimálne 8 pohárov čistej vody, alebo minerálky. Aj pri problémoch s inkontinenciou neobmedzujte príjem vody, môže sa u vás prejaviť dehydratácia, alebo dokonca zápal močových ciest.
  • Na krátky čas sa vyhýbajte káve, citrusom, paradajkám, nealkoholickým, či alkoholickým nápojom, ktoré dráždia močový mechúr a majú močopudné účinky.
  • Vložky vám pomôžu absorbovať unikajúci moč. V žiadnom prípade nepoužívajte tampóny, môžu dráždiť sliznicu pošvy.
  • Keď máte nutkanie kašľať, kýchať, alebo sa smejete, prekrížte si nohy, aby nedošlo k úniku moču.