Únik mlieka po pôrode

S príchodom dieťaťa, sa vo vašich prsníkoch začalo tvoriť veľké množstvo materského mlieka. Čo po pôrode spôsobuje únik mlieka z prsníkov a čo s tým môžete urobiť?

Čo je únik mlieka

Únik materského mlieka je po pôrode úplne normálny a intenzita úniku sa môže líšiť. S únikom mlieka, sa stretnú predovšetkým ženy, ktoré dojčia. Ak dojčíte, vaše telo vyrába materské mlieko, ktoré je potrebné pre správnu výživu dieťaťa. Únik mlieka spôsobuje reflex, ktorý zabezpečuje plynulý priebeh dojčenia. Po čase sa naučíte tento reflex ovládať a mlieko bude z prsníka vytekať, len ak budete dojčiť vaše dieťa. Počas prvých týždňov po pôrode je bežné, že materské mlieko vyteká v nesprávnom čase.

Čo potrebujete vedieť

Únik materského mlieka majú na svedomí rôzne fyzické a emocionálne spúšťače, čo je dôvod, prečo môže dôjsť k úniku mlieka, aj keď je vaše dieťa vzdialené pár kilometrov od vás. Výkrik vášho dieťaťa, alebo dokonca len pohľad na jeho fotografiu, môže uvoľniť materské mlieko. K úniku mlieka môže dôjsť aj v spánku, či v sprche, je to nepredvídateľné. Problémy s únikom materského mlieka, majte na vedomí najmä pri výbere oblečenia. Tenká biela halenka nie je momentálne správnou voľbou.

Prevencia

Ak máte problém s únikom materského mlieka, zaobstarajte si vložky do podprsenky. Vložky by ste mali meniť vždy, keď sú mokré, alebo vlhké, aby sa predišlo podráždeniu bradaviek. Existuje mnoho druhov vložiek do podprsenky, vrátane jednorázových a umývateľných vložiek. Takisto si môžete vybrať z rôznych materiálov, od plátených a tkaných vložiek, až po hodvábne vložky, či vložky z biobavlny. Vyhnite sa vložkám, ktoré majú plastovú, či vodotesnú podšívku, zbytočne zachytávajú vlhkosť. Vložky do podprsenky pravidelne obmieňajte.

Pred spaním si na posteľ rozprestrite uterák, alebo dojčenskú podložku. Odsávanie materského mlieka nezabráni úniku mlieka po pôrode. V skutočnosti začnú vaše prsia produkovať ešte viac mlieka, čo situáciu ešte zhorší. Ak chcete zastaviť únik materského mlieka, skúste jemne stlačiť vaše bradavky, čo môže zamedziť úniku mlieka. V žiadnom prípade to nerobte v prvých týždňoch po pôrode, pretože to môže zabrániť tvorbe materského mlieka, čo určite nechcete.

Aké su Vaše skúsenosti?