Únava po pôrode

Po pôrode zažijete fyzické a emocionálne vyčerpanie, ktoré vás bude sprevádzať ešte pár týždňov, či mesiacov. Čo spôsobuje únavu po pôrode a čo s tým môžete urobiť?

Čo spôsobuje únavu po pôrode?

Po pôrode sa môže vaša radosť a eufória, rýchlo stratiť. Hormonálne zmeny, príliš málo spánku a stres, môže spôsobiť, že sa budete cítiť ako keby vás prešiel parný valec. Každá žena po pôrode zažije vyčerpanosť a únavu, dokonca aj v prípade, že pred tehotenstvom bola veľmi aktívna. Dôvodov je niekoľko.

Po prvé, vaše telo sa stále zotavuje z pôrodu, čo nebola prechádzka ružovou záhradou. Po druhé, máte zodpovednosť za dieťa a čaká vás mnoho nových povinností a úloh. Matky, ktoré rodili prvýkrát, sa musia všetko naučiť. Je dôležité, aby ste si vybudovali so svojim dieťaťom pevný vzťah a zjednotili váš denný režim, s režimom dieťaťa. Čaká vás množstvo nových výziev, ktoré sú v spojení s nedostatkom spánku, takmer vražedná kombinácia.

Po tretie, nosenie novorodenca na rukách, môže byť pre matku vyčerpávajúce. Ak sa k tomu pridá prenášanie kočíka, alebo ťažká taška, kde máte všetko potrebné pre dieťa, nie je sa čomu diviť, že večer zaspíte ešte pred pusou na dobrú noc. Okrem toho, ak dojčíte, vaše telo spotrebuje množstvo energie, aby vytvorilo dostatočné množstvo materského mlieka. Pridajme k tomu bežné činnosti ako varenie, pranie, upratovanie, či žehlenie oblečenia a je obdivuhodné, že ešte stojíte na nohách.

Čo môžete urobiť

  • Určite si priority a držte sa ich. Keď sa staráte o novorodenca, nebudete mať vždy čas navariť teplú večeru, vyprať oblečenie, vysávať, alebo vyžehliť prádlo, všetky tieto veci sú v tomto prípade nepodstatné. V prvých mesiacoch po pôrode, je prioritou číslo jeden, starostlivosť o vaše dieťa.
  • Poproste o pomoc partnera. Pripomeňte partnerovi, aby umyl špinavý riad, alebo dokončil ľahké domáce práce, keď to v priebehu dňa nestihnete. To, že ste na materskej dovolenke neznamená, že je starostlivosť o dieťa a domácnosť výhradne len vaša práca. V pokoji sa so svojím partnerom porozprávajte o tom, že ste unavená a potrebujete jeho pomoc.
  • Teraz je ten správny čas zavolať na návštevu mamu, svokru, alebo kamarátku, či sestru, ktoré vám pomôžu so starostlivosťou o dieťa. Každá pomoc je vítaná. Môžu zobrať dieťa na prechádzku, zatiaľ čo budete variť, alebo upratovať. Takisto vám môžu priniesť potraviny, či plienky, ktoré súrne potrebujete.
  • Ak ste vyčerpaná, no aj napriek tomu chcete mať teplé jedlo a čistý domov, neváhajte využiť donáškovú službu, alebo upratovacie služby, ktoré sa o to postarajú za vás.
  • Je bežné, že novorodenci nespia celú noc a je veľmi únavné bdieť celé dni a noci. Spite vtedy, keď zaspí vaše dieťa, aj keby to malo byť len na 15 minút, kým ho znova nebudete počuť plakať. Aj krátky spánok vám pomôže cítiť sa lepšie.
  • Starajte sa o seba. Aj keď to môže vyznieť sebecky, to, že ste matkou neznamená, že ste prestali byť ženou. Dodržiavajte zásady správneho stravovania, neprejedajte sa, pite dostatok čistej vody, cvičte a občas si doprajte masáž, návštevu kaderníčky a kozmetičky, zatiaľ čo dieťa ostane so svojím otcom.
  • Ak si myslíte, že trpíte popôrodnou depresiou, vyhľadajte lekársku pomoc.

Aké su Vaše skúsenosti?