Krátko po pôrode sa u vás môžu objaviť problémy s močením. Neschopnosť močiť, alebo bolestivé močenie, je problémom mnohých žien, krátko po pôrode.

Prečo máte problémy s močením?

Neschopnosť močiť, alebo bolesti pri močení, sú počas prvých 24 hodín po pôrode, úplne bežné. Tehotenstvo a pôrod ovplyvňuje mnoho orgánov vo vašom tele a močový mechúr nie je výnimkou. Tlak, ktorý ste vyvíjala pri pôrode, aby ste vytlačila svoje dieťa von, môže viesť k dočasným problémom s močením. Anestézia, ktorá vám bola podaná v priebehu pôrodu, takisto môže ovplyvniť váš vylučovací systém. Ďalší problém môže byť opuch a perineálna bolesť, ktorá je natoľko nepríjemná, že ovplyvní aj základnú funkciu vášho tela. Existujú aj psychologické faktory, vďaka ktorým je močenie takmer nemožné a tým je strach.

Čo potrebujete vedieť

Dôležité je, aby ste problémy s močením, prekonala do šiestich, až ôsmych, hodín po pôrode. Za tak krátky čas sa v močových cestách nevytvorí infekcia a predídete poškodeniu a krvácaniu, ktoré môže nastať, ak je váš močový mechúr plný príliš dlhú dobu.

Po pôrode vás bude zdravotná sestra, alebo pôrodná asistentka pravidelne kontrolovať, aby zistila, či je váš močový mechúr v poriadku. Môže vás požiadať, aby ste sa vymočila do odmerky, aby mohla odmerať množstvo moču. Ak váš močový mechúr nespolupracuje a vy sa nemôžete vymočiť, lekár odporučí zavedenie katétra, aby sa močový mechúr vyprázdnil a tým sa predíde komplikáciám po pôrode.

Infekcia močových ciest

V prípade, že aj pár dní po pôrode, máte problémy s močením, pravdepodobne máte infekciu močových ciest. Svojho lekára kontaktujte v prípade, že bolesť pri močení naďalej pretrváva, cítite neustále nutkanie močiť, ale zakaždým vymočíte len malé množstvo, alebo sa u vás objavila horúčka

Čo môžete urobiť

  • Pite veľa tekutín, aby ste mali krátko po pôrode nutkanie močiť, nehovoriac o tom, že príjem tekutín je veľmi dôležitý pri zápche.
  • Pri problémoch s močením vám pomôže pohyb.
  • Zdravotnú sestru, alebo pôrodnú asistentku, požiadajte o súkromie pri močení. Keď sa snažíte vymočiť, môže vám byť nepríjemné, keď vás niekto počúva, preto ostaňte na toalete sama a v pokoji vykonajte svoju potrebu.
  • Ak je to možné, snažte sa viac sedieť, namiesto toho, aby ste si ľahla na posteľ.
  • Asistentku požiadajte o teplú vodu, ktorá upokojí vašu perineálnu oblasť, predídete tak nepríjemnej bolesti pri močení.
  • Teplo, alebo chlad, môžu vyvolať močenie. Skvelým trikom je prikladať si na telo studené obklady, alebo si doprajte teplú sprchu.
  • Aj keď vám to môže pripadať zvláštne, predtým, než idete močiť, nechajte pustenú vodu. Tečúci prúd vody vám môže pomôcť pri močení.