Popôrodné infekcie

Pôrod dieťaťa môže v tele matky vyvolať nepríjemnú infekciu. V článku si vysvetlíme, kedy infekcia vzniká, aj na čo si treba dávať pozor.

Čo je popôrodná infekcia

Pôrod je zložitý proces a telo matky je počas neho vystavené rôznym infekciám. Môžu sa objaviť otvorené rany v maternici (v mieste, kde sa vyskytovala placenta, ktorá vyživovala dieťa), často dochádza k roztrhnutiu krčka maternice, alebo vagíny. Nie všetky infekcie sa objavujú v oblasti panvy. Často sa vyskytnú aj v močovom mechúre, alebo zasiahnu obličky.

Lekári odhadujú, že až osem percent žien sa po pôrode stretne s infekciou.

Rizikové skupiny

Infekcie sa najčastejšie objavujú u žien, ktoré podstúpili sekciu, čiže inak povedané, cisársky rez. Väčšie riziko infekcie hrozí aj u matiek, ktoré predčasne porodili, v maternici ostali malé fragmenty placenty, alebo pri pôrode došlo k roztrhnutiu mäkkých tkanív.

Symptómy

Symptómy infekcie po pôrode sa líšia v závislosti od toho, kde sa infekcia nachádza. Najčastejšie sa objaví horúčka, zvýšená citlivosť, bolesť, či dokonca zápach infikovaného miesta. V prípade, že sa jedná o infekciu v oblasti panvy, objaví sa výtok z pošvy.

Infekcie sú nebezpečné najmä v prípade, keď sú nezistené. Nezistená infekcia sa nemôže liečiť a je možné, že sa bude ďalej rozširovať. Infekcie v maternici často spôsobujú vznik krvných zrazenín a infekcia obličiek môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Neliečené infekcie sa ľahko dostanú do krvného behu a spôsobia sepsu, ľudovo otravu krvi.

Popôrodné infekcie nie sú tak nebezpečné, ako sa to na prvý pohľad zdá. Pri vzniknutej infekcii je však pre matku obtiažnejšie, trvá to určitý čas a mnoho energie, kým si zvykne na denný režim dieťatka. Čerstve mamičky nemajú energie nazvyš, takže je dôležité, aby lekár začal po zistení infekcie ihneď konať.

Preventívne opatrenia

Najlepšou prevenciou je dodržiavať hygienické návyky. Po pôrode dbajte na starostlivosť o rany a čistotu- pred kontaktom s perineálnou oblasťou si vždy najprv umyte ruky, utierajte sa spredu dozadu, počas popôrodného krvácania používajte len intímne vložky, nie tampóny. Pri prvom náznaku horúčky, alebo podozrenia, že trpíte infekciou, kontaktujte svojho ošetrujúceho gynekológa.

Po pôrode pravdepodobne dostanete recept na antibiotiká, ktoré by ste mali užívať podľa pokynov v príbalovom letáku. Antibiotiká neprestávajte brať ani v prípade, že sa cítite lepšie. Doprajte si dostatok odpočinku, čo je s novorodencom náročné, no nie nemožné a pite veľa tekutín. Ak dojčíte, spomeňte to svojmu lekárovi, alebo lekárnikovi, aby ste sa ubezpečili, že liek môžu užívať aj dojčiace matky.

Odporúčania na zlepšenie:

  • pozor na čiarky – opravy v textoch to pekne demonštrujú,
  • tvorba krajších súvetí – správny slovosled v súvetiach a vhodné použité spojky ich môžu skrášliť a urobiť čitateľnejšími a pochopiteľnejšími,
  • zjednodušenie textu – súvetia sú dôležité, no nie vždy musia byť nasilu vytvorené… niekedy je vhodnejšie danú časť textu jednoducho rozdeliť na 2 či viac samostatných viet – text bude zrozumiteľnejší,
  • jedná sa o – nepoužívať (správne je „ide o“),
  • pozor na správny význam a tvar dlhších viet (Väčšie riziko infekcie hrozí aj u matiek, ktoré predčasne porodili, v maternici ostali malé fragmenty placenty, alebo pri pôrode došlo k roztrhnutiu mäkkých tkanív.) – v tomto súvetí nedávajú jednotlivé vymenované veci zmysel… vymenované veci (predčasný pôrod, fragmenty placenty, roztrhnutie) by mali byť všetky naviazané na „matku“ spomenutú v prvej časti vety. V komentároch je táto veta upravená tak, aby bola podľa mňa správne.

Aké su Vaše skúsenosti?