Perineálna bolesť (bolesť v pošve) po pôrode

Mysleli ste si, že sa bolestivá časť skončila pôrodom? Bohužiaľ, nie je to úplne pravda. Pôrod dieťaťa, ktoré malo pôrodnú hmotnosť v rozmedzí 3 až 4 kg, cez relatívne malý otvor pošvy, spôsobuje aj po pôrode nepríjemné pocity. Aj keď je najnáročnejšia časť tehotenstva za vami, pravdepodobne stále cítite bolesť v perineálnej oblasti.

Spôsoby pôrodu

Čas zotavenia a intenzita bolesti, sa bude značne líšiť od spôsobu pôrodu.

 • Po vaginálnom pôrode bude celá perineálna oblasť, vrátane konečníka, opuchnutá a budete pociťovať nepríjemné pocity v tejto oblasti, po dobu troch až piatich týždňov po pôrode.
 • Po vykonaní epiziotómie, čiže chirurgickom nástrihu hrádze pri pôrode, sa rana zahojí zhruba po siedmych, až desiatich dňoch. Rana po epiziotómií bude citlivá a boľavá najmenej šesť týždňov po pôrode.
 • Ak ste rodili sekciou, čiže cisárskym rezom, budete po pôrode cítiť miernu bolesť. Intenzita bolesti závisí najmä od toho, či ste sa snažili dieťa porodiť prirodzenou cestou a či sa hlava dieťaťa dostala do pôrodného kanála.

Ako zmierniť bolesť

Po pôrode vás bude najviac zaujímať to, ako zmierniť bolesť vo vaginálnej oblasti, bez ohľadu na to, akým spôsobom ste rodili.

 • Vaginálnu oblasť udržujte čistú. Ako pomôcka vám môže slúžiť malá fľaštička naplnená vodou. Po toalete si za pomoci fľaštičky, naplnenej čistou vodou, na intímne partie nastriekajte trochu vody, aby ste dôkladne odstránili moč z boľavej oblasti. Následne si na intímnu oblasť prikladajte jemný toaletný papier, ktorý odstráni prebytočnú vodu.
 • Ak chcete zmierniť bolesť a opuch, na boľavé oblasti použite ľad. Môžete si zabezpečiť chladiacu podložku, ale výborne poslúži aj gumená rukavica naplnená rozdrveným ľadom. Ľadový obklad aplikujte na boľavé miesto každé tri hodiny, minimálne počas prvých 24 hodín po pôrode.
 • Nielen chlad, ale aj teplo môže zmierniť nepohodlie. Teplé sedacie kúpele, kde sú do vody ponorené len boky a zadok, po dobu 20 minút niekoľkokrát denne, zmierňujú bolesť a nepohodlie. Ako alternatívne riešenie skvele poslúži aj horúci obklad.
 • Používajte lokálne anestetiká vo forme sprejov, krémov, alebo masti, ktoré vám odporučil lekár. Liek s obsahom acetaminofénu, čiže paracetamolu, takisto utíši bolesť.
 • Pri zaspávaní si nájdite pohodlnú polohu a vyhnite sa dlhému státiu, alebo sedeniu. Zmierniť nepríjemné pocity pri sedení pomôže vankúš, s otvorom v strede, alebo nafukovacia pomôcka určená pre pacientov s hemoroidmi.
 • Tesné oblečenie, najmä spodná bielizeň, môže trieť a dráždiť boľavú oblasť a tým spomalí hojenie. Nechajte vaginálnu oblasť dýchať čo najviac. Ak je to možné oblečte si sukňu, šaty, alebo voľné nohavice.
 • Zápcha môže byť po pôrode bolestivý problém. Ak sa obávate bolesti, pri vykonávaní veľkej potreby, pite veľa tekutín. Môžete skúsiť jesť viac vlákniny, alebo svojho lekára požiadajte o prípravok na zmäkčovanie stolice, či mierne preháňadlo.
 • Nie je nič nezvyčajné, keď sa po pôrode vaginálnou cestou, objavia hemoroidy a análne praskliny. Hemoroidy sú síce nepríjemné, no dajú sa liečiť.

Aké su Vaše skúsenosti?