Natrhnutie vagíny 

Počas pôrodu často dochádza k natrhnutiu vagíny, ale nebojte sa, vo väčšine prípadov sa natrhnutie rýchlo hojí a existujú kroky, ktoré vám pomôžu zotaviť sa rýchlejšie.

Popôrodná bolesť

Ešte pred pôrodom si musíte uvedomiť, že na svet príde úplne nový človek, takže by vás nemalo prekvapiť, že prirodzený pôrod si vyžaduje dostatočné roztiahnutie vagíny. Každá žena, ktorá rodí prirodzenou cestou, by mala po pôrode očakávať nejakú perineálnu popôrodnú bolesť. To isté platí aj v prípade, že sa žena pokúša porodiť dieťa prirodzenou cestou, aj keď sa lekári nakoniec rozhodnú vykonať cisársky rez, sekciu.

Popôrodná bolesť, v perineálnej oblasti, je bežná, vzhľadom k tomu, že pri tlačení dieťaťa sa vaša vagína roztiahne a často dochádza k natrhnutiu. Asi polovica všetkých žien, ktoré rodili prirodzenou cestou, majú po pôrode natrhnutú vagínu. Pôrod môže spôsobiť natrhnutie kože, no v extrémnych prípadoch dochádza k natrhnutiu svalov a tkanív, v perineálnej oblasti, čo môže výrazne predĺžiť čas hojenia rany.

Šitie rany

Vo väčšine prípadov je po nástrihu hrádze, alebo samovoľnom natrhnutí vagíny, potrebný zásah lekárov. Rana je zvyčajne väčšia ako 2 cm, takže je potrebné, aby sa rana chirurgicky zašila. Po operácií budete pravdepodobne cítiť mierne nepohodlie, ale len do chvíle, kým sa rana nezahojí.

Rovnako, ako každá čerstvo zašitá rana, bude trvať dlhšie obdobie, kým sa rana úplne zahojí, obvykle to trvá sedem až desať dní. Rana bude citlivá na dotyk ešte niekoľko týždňov po operácií. Po operácii sa zašitá rana prekrýva vhodným krycím materiálom, ten by mal zabezpečiť dostatočnú ochranu pred infekciou.

Starostlivosť po operácií

Samotné stehy nie je potrebné vyberať, no je dôležité, aby ste po operácií dodržali pokyny zdravotnej sestry. Lekár, alebo zdravotná sestra, vám vysvetlia ako sa starať o intímnu hygienu po operácií, aby sa zmiernila bolesť, predišli ste infekcii a podporilo sa hojenie rany.

  • Po močení vyčistíte perineálnu oblasť pomocou teplej vody. Do nádoby nalejte menšie množstvo teplej vody, ktorú umiestnite blízko toalety a použijete ju v prípade potreby.
  • Po vykonaní potreby, používajte gázové vložky, alebo papierové obrúsky, ktoré dostanete v nemocnici.
  • Po pôrode sa objaví špinenie a krvácanie z pošvy, aby ste ochránili vaše spodné prádlo pred znečistením, používajte dámske hygienické vložky. Vložky nezabudnite vymieňať každé štyri hodiny. V žiadnom prípade nepoužívajte tampóny, dráždia sliznicu a môžu byť vstupnou bránou pre baktérie.
  • Aj keď ste z nemocnice odišli, v žiadnom prípade nezanedbajte liečbu a odporúčania lekára. Ak neustále skúšate nové typy liečby, ktoré ste našli na internete a zanedbáte rady lekára, môže hojenie rany trvať dlhšie, ako by ste chceli.
  • Pravidelná strava podporuje činnosť čriev. Čím skôr sa jedlo dostane do čriev, tým je pravdepodobnosť zápchy menšia. Je prirodzené, že sa po operácií obávate pretrhnutia stehov, najmä ak ste rodili prvýkrát, ale nemáte sa čoho báť. Odporúčame konzumovať čerstvé ovocie, zeleninu a obilniny, piť veľa tekutín, aby bolo vykonanie veľkej potreby bez akejkoľvek námahy. Svojho lekára môžete požiadať o mierne preháňadlo, ktoré vám uľahčí vykonať potrebu.

Čo pomáha zmierniť bolesť?

  • Na boľavé miesto vyskúšajte prikladať chladné obklady, dobre poslúži chirurgická rukavica naplnená rozdrveným ľadom, alebo vrecúško naplnené zimnou vodou, ktoré zmiernia opuch.
  • Ak nepomáha chlad, boľavé miesto zahrejte, teplý sedací kúpeľ trikrát denne, alebo teplé obklady pomôžu utíšiť  bolesť a zmiernia nepohodlie. O ďalších metódach, ktoré môžu zmierniť bolesť, sa informujte u svojho lekára.
  • Lekár vám môže odporučiť anestetikum, ktoré znecitlivie perineálnu oblasť, anestetiká dostať vo všetkých formách, od sprejov, až po masť a gély.
  • Vyhýbajte sa činnostiam, ktoré sú namáhavé, aby nedošlo k poškodeniu a pretrhnutiu stehov. Vyhnite sa dlhému státiu a sedeniu, ktoré môže spôsobiť bolesť a v žiadnom prípade nedvíhajte ťažké veci.
  • Po pôrode používajte vankúš v tvare štvorca, ktorý má v strede okrúhlu dieru. Tento vankúš je prioritne určený pre pacientov, ktorých trápia hemoroidy, ale je rovnako výborným pomocníkom aj pre ženy po pôrode.

Prevencia

Nástrih hrádze a natrhnutie vagíny, nie je nič príjemné. Aby ste sa týmto nepríjemnostiam vyhli, približne mesiac pred pôrodom začnite cvičiť Kegelove cviky a nezabudnite ani na masáž perineálnej oblasti. Cvičenie a masáž napomáha tomu, aby bola perineálna oblasť pružnejšia, čo pomáha najmä pri vytlačení hlavičky dieťaťa.

Po pôrode pokračujte v cvičení Kegelovych cvikov, akonáhle budete môcť. Aj keď si to možno neuvedomujete, cvičenie stimuluje cirkuláciu a pomáha zahojiť ranu rýchlejšie. Kegelove cviky, ktoré spevňujú svaly panvového dna, sú výborné pre svalový tonus, môžu znížiť riziko inkontinencie a zvýšia sexuálne potešenie.

Infekcia

Ak je pár týždňov po pôrode vaša perineálna oblasť červená, bolestivá na dotyk, alebo sa objavil pošvový výtok, ktorý nepríjemne zapácha, pravdepodobne máte infekciu. Pri podozrení na prítomnosť infekcie informujte svojho lekára.

Nástrih hrádze

Našťastie, veľa gynekológov a pôrodníkov už neodporúča epiziotómiu, chirurgický nástrih hrádze, pri každom vaginálnom pôrode, avšak v zriedkavých prípadoch je tento zákrok potrebný. Epiziotómia sa vykonáva najmä v prípade, ak je dieťa príliš veľké, dieťa je v bruchu zle umiestnené, alebo nastanú iné komplikácie pri pôrode. Po chirurgickom nástrihu hrádze je perineálna oblasť mimoriadne citlivá a bolestivá.

S nástrihom hrádze sa stretnú len 2 percentá žien, ktoré rodili prirodzenou cestou, natrhnutie vagíny zvyšuje riziko análnej inkontinencie a iných problémov panvového dna. V niektorých prípadoch môžu problémy panvového dna viesť k bolesti počas sexuálneho styku. Mierne, aj závažné natrhnutie vagíny si vyžaduje potrebnú liečbu. Ideálne sú teplé sedacie kúpele, ľadové obklady, lieky proti bolesti a anestetické spreje, či gély.

Aké su Vaše skúsenosti?