Naliate prsníky po pôrode

Počas prvého týždňa po pôrode, či dojčíte alebo nie, sa vaše prsníky naplnia materským mliekom a môžu sa opäť zväčšiť. Prsníky sú naplnené mliekom, čo spôsobuje, že sú omnoho väčšie a ťažšie, ako ste bola zvyknutá počas tehotenstva.

Reakcia tela začína v momente, keď porodíte dieťa a neskôr aj placentu. Zastaví sa produkcia tehotenských hormónov, estrogénu a progesterónu a vaše telo začne produkovať hormón prolaktín. Tento hormón zabezpečuje produkciu materského mlieka v tele matky.

Čo potrebujete vedieť

Ak dojčíte, vaše prsníky sa v priebehu dvoch, až troch dní dostatočne prekrvia a okamžite začnú produkovať materské mlieko. Potom bude trvať niekoľko týždňov, kým si vy a vaše dieťa zvyknete na denný režim kŕmenia, ktorý uspokojí aj nepredvídateľný hlad dieťaťa. Po krátkej dobe vám bude vaše telo samo vysielať signály, že je čas kŕmenia.

V prípade, že nedojčíte, prekrvenie prsníkov vy malo ustúpiť v priebehu pár dní po pôrode.

Čo môžete urobiť

Ak dojčíte:

  • Chvíľu predtým, než začnete dojčiť, si na vaše prsníky naneste teplý krém a následne vaše prsníky jemne stlačte.
  • Aj keď to bude vyzerať zvláštne, pred dojčením priložte na vaše prsníky chladené listy kapusty a urobte do listov dierky na bradavky. Listy príjemne upokoja vaše prsníky, čo vám zabezpečí potrebný komfort. Môžete tiež vyskúšať vložky do podprsenky s chladivým efektom, ktoré nájdete v detských obchodoch, alebo v obchodoch určených pre tehotné ženy.
  • Uistite sa, že máte správnu podprsenku. Vaša podprsenka by nemala byť príliš tesná, správna veľkosť podprsenky prsníky obopne a podporí.
  • Ak cítite tlak v prsníkoch, pomocou ruky, alebo odsávačky mlieka, uvoľnite tlak. Odsajte len malé množstvo, pretože čím viac mlieka odoberiete, tým viac materského mlieka budú vaše prsníky vyrábať, aby zabezpečili dostatočnú výživu pre dieťa.
  • Pred dojčením si jemne masírujte prsníky, čo zabezpečí bezproblémové dojčenie.
  • Pri kŕmení pravidelne zmeňte polohu dieťaťa. Počas dojčenia môžete prsníky striedať, aby ste sa uistili, že sa obe prsníky vyprázdňujú rovnomerne.
  • Ak máte pri dojčení silné bolesti, požiadajte svojho lekára, aby vám odporučil lieky na zmiernenie bolesti, ktoré sú vhodné pri dojčení.

Ak nedojčíte

  • Aj v prípade, že ste sa rozhodla, že svoje dieťa nebudete dojčiť, môžete mať prsníky citlivé a bolestivé na dotyk. V tomto prípade sa vyhnite stimulácií bradaviek, aby sa zastavila tvorba materského mlieka.
  • Na zmiernenie bolesti použite kocky ľadu, ktoré zabalíte do uteráka a prikladajte si ich na boľavé prsníky.

Aké su Vaše skúsenosti?