Fekálna inkontinencia po pôrode

Popôrodná fekálna inkontinencia je problémom mnohých žien, tu je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste nadobudli kontrolu nad týmto problémom.

Čo je fekálna inkontinencia?

Popôrodná fekálna inkontinencia je nevedomý a nežiadúci únik výkalov. Po pôrode má mnoho žien problém s ovládaním pohybov svojich čriev. Našťastie, fekálna inkontinencia nie je veľmi bežná. Väčšina žien, ktorých trápi fekálna inkoncinencia zistí, že je pre nich veľmi obtiažne kontrolovať vylučovanie stolice. Môže sa stať, že vás fekálna inkontinencia prekvapí neočakávane, na najmenej vhodnom mieste. Ženy s týmto problémom môžu len ťažko rozlíšiť, či vylúčia plyny, alebo stolicu.

Príčina vzniku

Tehotenstvo a pôrod môže na vašom tele zanechať nepríjemné stopy, svaly a nervy sú roztiahnuté a poškodené. Toto poškodenie nervov a svalov, vám môže sťažiť kontrolu nad tým, kedy a ako stolica opúšťa vaše telo. S fekálnou inkontinenciou sa zvyčajne stretnú ženy, u ktorých bolo počas pôrodu nutné použiť kliešte, alebo vákuovú extrakciu. Taktiež sa vyskytuje u žien, ktoré počas pôrodu podstúpili epiziotómiu, chirurgické nastrihnutie hrádze pri pôrode.

Čo potrebujete vedieť

Doboru správou je, že vaše telo sa počas nasledujúcich mesiacov po pôrode, postará o tento problém pravdepodobne samo. Vaše telo potrebuje len dostatok času na uzdravenie a po čase ani nebudete vedieť, že ste bola tehotná. Na začiatku sa vám môže zdať, že tento problém je neprekonateľný a zotavenie trvá dlho, no myslite na to, že pôrod je pre vaše telo náročný. Hoci je zriedkavé, že problém s fekálnou inkontineciou nezmizne sám, existujú prípady, kedy je potrebná operácia.

Čo môžete urobiť

  • Nebuďte v rozpakoch, o svojich problémoch hovorte predovšetkým so svojím lekárom. V skutočnosti je pre lekára dôležité, aby sledoval situáciu, ak by sa veci nevyvíjali tak, ako by mali.
  • Vyhýbajte sa ťažko stráviteľným jedlám, ktoré vám môžu spôsobiť problémy s fekálnou inkontinenciou, vrátane brokolice, fazule, či pikantným jedlám.
  • Pravidelne vykonávajte Kegelove cviky, tento druh cvičenia posilní svaly panvového dna, ktoré pomáhajú ovládať konečník a zvyšuje prietok krvi do perineálnej oblasti, čo je kľúčom k rýchlemu hojeniu.
  • V prípade, že ani po čase nedochádza k zlepšeniu, porozprávajte sa so svojím lekárom o operácií.

Aké su Vaše skúsenosti?