Bolesť chrbta po pôrode

Popôrodná bolesť chrbtice nie je vôbec nezvyčajná. V článku sa dozviete, prečo vás chrbát bolí aj po pôrode a čo s tým môžete urobiť.

Príčiny bolesti chrbta po pôrode

Prečo ma bolí chrbát? Ak ste si aj vy položili túto otázku, odpoveď je veľmi jednoduchá. Popôrodnú bolesť chrbta spôsobujú tehotenské hormóny, ktoré uvoľnili vaše väzy a kĺby a spolu s napätými brušnými svalmi spôsobili zmätok v držaní tela.

Nezabúdajte ani na námahu, ktorú ste vynaložili na pôrodnej sále, či dvíhanie a hojdanie dieťaťa, ktoré teraz robíte takmer nepretržite. Pri bolesti chrbtice je veľmi dôležité, aby ste sa naučili správne držať vaše dieťa. Nesprávna poloha dieťaťa na rukách, môže takisto spôsobiť bolesti chrbta.

Ako zmierniť bolesť chrbta

Trvá to určitý čas, kým sa vaša chrbtica vráti do normálu, preto buďte trpezlivá a mimoriadne opatrná. Jednoduché cvičenia a dobré rady môžu pomôcť tomu, aby sa vaša chrbtica dostala do normálu rýchlejšie.

  • Všimnite si, ako dvíhate veci. Dbajte na to, aby ste veľmi nenamáhali chrbát, ak sa potrebujete pre niečo zohnúť, namiesto ohnutia chrbta, radšej pokrčte nohy v kolenách.
  • Na správne držanie tela nezabudnite ani pri dojčení. Správna poloha pri dojčení môže výrazne zmierniť popôrodné bolesti chrbta, preto sa informujte, aká poloha je pre vás, aj pre vaše dieťa, najvhodnejšia.
  • Po pôrode začnite s jednoduchými cvikmi, ktoré sú zamerané na chrbticu. Vyberte si jednoduché cvičenia jogy, ktoré vám pomôžu relaxovať a zmierniť bolesti.
  • Doprajte si dlhý teplý kúpeľ, alebo pri sprche použite sprchovú hlavicu a pomocou prúdu vody masírujte svoj chrbát. V prípade, že sa zotavujete z cisárskeho rezu, opýtajte sa svojho lekára, kedy je pre vás kúpeľ bezpečný.
  • Požiadajte svojho partnera, aby vám masíroval chrbát, alebo sa objednajte na masáž u profesionálneho maséra.
  • Používajte opierku na nohy, ktorá zabezpečí správnu polohu chrbtice pri sedení.

Aké su Vaše skúsenosti?