Boľavé bradavky po pôrode

Tu je vysvetlenie, čo po pôrode spôsobuje bolesť v bradavkách a ako môžete zmierniť bolesť prsníkov po pôrode.

Čo sú boľavé bradavky?

Bolesť, citlivosť a praskanie bradaviek sa obvykle vyskytuje počas prvých týždňov dojčenia. Bolesť bradaviek zvyčajne spôsobuje zlá poloha dojčenia, alebo dieťa, ktoré sa veľmi prisaje na bradavku matky. Nesprávne dojčenie je nepríjemné a často spôsobuje popraskanie bradaviek.

Čo potrebujete vedieť

Ak by bradavky mohli kričať, tak to urobia. Bolestivosť a nadmerná citlivosť, môže spôsobiť, že vám bude kŕmenie dieťaťa veľmi nepríjemné. Situácia sa zvyčajne zlepší pomerne rýchlo, najmä ak sa naučíte správne dojčiť vaše dieťa. Pri dojčení je dôležitá najmä poloha dieťaťa. Mnoho žien sa stretne s popraskaním a krvácaním bradaviek. Tento stav je takisto dočasný a zvyčajne tento problém vyrieši jednoduchá liečba a pár dobrých rád.

Čo môžete urobiť

  • Pri každom dojčení sa uistite, že je vaše dieťa správne prisaté k bradavke.
  • Vždy sa pri dojčení snažte použiť obe prsia, aj keď dojčenie nebude trvať dlho. Ak je vaše dieťa veľmi hladné, na začiatku kŕmenia sa prisaje viac, ako na konci kŕmenia. Začiatok dojčenia vždy začnite s bradavkou, ktorá je menej bolestivá. V priebehu dojčenia, keď je vaše dieťa menej prisaté, jednoducho presuňte vaše dieťa k druhej bradavke.
  • Pri akejkoľvek známke bolesti, skúste zmeniť polohu dieťaťa.
  • Napätie bráni tvorbe mlieka. Menej mlieka, bohužiaľ, znamená, že sa vaše dieťa prisaje viac, aby sa mohlo napiť materského mlieka. Aby ste tejto situácií predišli, niekoľko minút pred dojčením sa uvoľnite, počúvajte hudbu a v pokoji sa pripravte na dojčenie.
  • Pri dojčení sa neponáhľajte, užívajte si čas, ktorý trávite so svojím dieťaťom. V prípade, že ste sa rozhodli vystriedať bradavky, využite túto chvíľu a nechajte bradavky trochu oddýchnuť.
  • V miestnosti kde dojčíte, udržujte vlhkosť. Po dojčení nechajte mlieko na bradavkách uschnúť, namiesto toho, aby ste ho utierali. Aj tieto drobné zmeny vám môžu pomôcť pri bolestivých bradavkách.
  • Pravidelné prikladanie čajových vrecúšok, ktoré najprv namočíte v studenej vode, pomáha upokojiť vaše boľavé prsia. Vrecúško aplikujte priamo na bradavku.
  • Pri umývaní boľavých bradaviek používajte čistú vodu. Mydlá a prípravky, s pridaným alkoholom, dráždia vašu pokožku.
  • Porozprávajte sa so svojím lekárom, ktorý krém je najlepší na bolestivé a popraskané bradavky.
  • Popraskané bradavky sú náchylnejšie na infekciu, takže venujte veľkú pozornosť tomu, ako vyzerajú. V prípade, že sa farba bradaviek zmení na jasne ružovú, až červenú, môžete mať infekciu. Ak pociťujete výraznú bolesť, spolu s príznakmi podobnými chrípke, navštívte svojho lekára.

Aké su Vaše skúsenosti?