Snažíte sa počať? S použitím našej ovulačnej kalkulačky a ovulačného kalendára si vypočítate, ktoré sú vaše plodné dni a zvýšte tak vašu šancu na otehotnenie.

 

Návod, ako vypočítať plodné dni s pomocou ovulačnej kalkulačky?

  • Do prvého riadku zadajte dátum začiatku Vašej poslednej menštruácie.
  • Do druhého riadku zadajte dĺžku Vášho bežného menštruačného cyklu (zvyčajne 28 dní).
Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

 

Čo je to ovulácia?

V čase, keď ovulujete (inak povedané, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníku), má vajíčko jedinečnú príležitosť splynúť so spermiou, a tak sa oplodniť. Keď k tomu dôjde, otehotniete!

Vašimi najplodnejšími dňami sú 1-2 dni pred ovuláciou. Ak viete odhadnúť kedy presne ovulujete, môžete naplánovať svoj pohlavný styk, tak aby ste čo najviac zvýšili pravdepodobnosť počatia (alebo predišla počatiu, záleží od toho, čo práve preferujete).

Súvisiace články:

Ako vypočítať, kedy máte plodné dni?

Pomimo výpočtu plodných a neplodných dní ženy s pomocou našej ovulačnéj kalkulačky vyššie, máte ešte ďalšie možnosti, ako zistiť, kedy ovulujete.

Sú to konkrétne:

  • Ovulačný kalendár
  • Sledovanie bazálnej teploty a vaginálneho výtoku
  • Ovulačné testy

Poďme sa na ne rad za radom pozrieť…

Ovulačný kalendár

Najjednoduchšou metódou pomimo výpočtu plodných dní s pomocou ovulačnej kalkulačky je použitie kalendárovej metódy výpočtu plodných dní.

Ako si vypočítať plodne dni pomocou kalendárovej metódy:

  • Najskôr zistite, ktorým dňom bude začínať váš nasledujúci cyklus. (Pozor! Ak je váš cyklus príliš nepravidelný, pravdepodobne bude táto metóda pre vás nevhodná).
  • Od tohto dňa počítajte 12 dní a potom ďalšie 4.
  • Je najviac pravdepodobné, že budete ovulovať niekedy počas nasledujúcich 5 dní.
  • Ak ste jednou z mnoho žien, ktorých cyklus je presne 28 dní, je veľká šanca, že vaša ovulácia príde na 14-ty deň.

Poznámka: (Deň 1 je prvým dňom vášho cyklu, deň 28 je posledným a hneď po ňom prichádza deň 1 nového cyklu).

Faktom ostáva, že každá žena má iný menštruačný cyklus líšiaci sa hlavne dĺžkou, ale aj intenzitou.

Avšak v nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný popis menštruačného cyklu deň po dni, aby ste zistili čo sa v jednotlivé dni vášho cyklu deje a ako sa vaše telo pripravuje na možné tehotenstvo.

Meranie bazálnej teploty a vaginálny výtok

Jednou z presnejších metód, ako určiť vašu ovuláciu je venovať pozornosť signálom, ktoré vám vysiela vaše vlastné telo. Týmito signálmi sú vaša telesná teplota a vaginálny výtok, ktoré by ste mala sledovať počas najmenej 1 až 2 cyklov. Je to veľmi prirodzená metóda, naviac je zadarmo, ale zaberie vám viacej času a úsilia.

Ak sledujete zmeny na vašom tele a zapisujete si ich každý deň, je veľmi pravdepodobné, že prídete na vzorec na akom funguje vaše telo a ten vám pomôže predpovedať ďalšiu ovuláciu.

Telesná teplota

Hoci žiadnu zmenu zrejme nepocítite, niekoľko dní po ovulácii sa zvýši vaša bazálna telesná teplota. (Vaša bazálna telesná teplota je najnižšou teplotou počas dňa). Zvýšenie tejto teploty je nepatrné, iba 0,4- 1.0 stupňa Fahrenheita. Môžete ho spozorovať pomocou termometra. Bazálnu telesnú teplotu si meriame vždy priamo po prebudení.

Vaginálny výtok

Vaginálny výtok je jednou z vecí, ktorá sa neustále mení podľa toho v akej časti vášho cyklu sa nachádzate. Počas väčšej časti mesiaca je ho menej a je akoby suchší. Naproti tom, v čase keď ovulujete je výtok oveľa hustejší a jeho množstvo je väčšie. Jeho vzhľad je číry a klzký podobný vaječnému bielku.

Mierne kŕče

Tie sa prejavujú len u niektorých žien. Ide skôr o jemné kŕče alebo bodavú bolesť v podbrušku vždy na jednej strane, na tej kde ovulujete. Tento pocit sa nazýva „mittelscherz“.

Ovulačné testy

Ak ste sa už naučila, ako má vyzerať váš vaginálny výtok počas ovulácie, nasledujte ďalšie kroky ako meranie telesnej teploty a vaginálneho výtoku.

Močové ovulačné testy

Zvyčajne sa na meranie ovulácie používajú testy moču, ktoré sú schopné zachytiť ovuláciu 1-2 dni dopredu, na základe čoho môžete naplánovať váš pohlavný styk.

Tieto testy pracujú pomocou zachytenia zvýšenej hladiny luteinizačného hormónu (LH), ktorá sa zvyšuje v čase, keď jeden z vašich vaječníkov vylúči vajíčko a to pokračuje svojou cestou vajcovodom smerom k oplodneniu.

Slinné ovulačné testy

Iným typom testov sú testy slín. Pomocou slinných testov môžete merať vaše sliny vďaka priloženému vreckovému mikroskopu. So zvyšujúcou sa hladinou estrogénu v tele stúpa množstvo soli nachádzajúce sa v slinách. Keď sa soľ vysuší, skryštalizuje sa a vytvorí obrazec pripomínajúci list papradia alebo mráz na zamrznutom okne.

Spomínaná kryštalizácia a vytvorenie obrazca je pravdepodobnejšie pár dní pred ovuláciou.

Ovulačné testy si môžete zakúpiť buď v lekárni alebo drogérii a sú dostupné bez predpisu lekára.

Ich cena sa pohybuje od 2,50€ do 15€.