bolestiva-ovulacia

Vec, ktorá trápi mnoho žien. Reč je o bolestiach počas ovulácie, inak zvanej aj Mittelschmerz. Pocity, ktoré žena zažíva počas ovulácie môžu pripomínať náhle štipnutie, pichnutie v podbrušku, ktoré súvisí s ovulačnou fázou menštruačného cyklu a trvajú niekoľko minút, hodín či dokonca niekoľko dní.

Niektoré ženy však popisujú svoju ovuláciu ako bolestivú. Bolestivá ovulácia je dnes celkom známym pojmom a preto Vás môže zaskočiť fakt, že bolestivá ovulácia nie je v norme.

Popravde, bolestivá ovulácia je pre Vás oznamom, že máte určitý zdravotný problém, ktorý by mal byť vyliečený. Ak však budete ignorovať pocity svojho tela, výsledok sa môže prejaviť dokonca aj neplodnosťou, ktorá Vám zabráni vo vychovávaní vlastného bábätka.

Bolesť počas ovulácie môže mať viacero príčin, my si dnes v tomto článku zhrnieme niektoré z nich.

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Čo spôsobuje bolesť počas ovulácie?

Ak sa bavíme o normálnej bolesti pri ovulácii, teda o miernom šklbnutí alebo pichnutí v podbrušku, existuje teória, ktorá nesie v sebe odpoveď na Vašu otázku.

Keď sa vajíčko vyvíja vo vaječníku, je obklopené prítomnou folikulárnou tekutinou. Akonáhle nastane ovulačná fáza, vajíčko sa z vaječníka uvoľní a spolu s ním aj folikulárna tekutina a trochu krvi. Práve tekutiny, ktoré sú vylúčené spolu s vajíčkom, môžu podráždiť sliznicu brušnej dutiny, čo sa v konečnom dôsledku prejaví ako spomínaná bolesť, ktorá ale zmizne po tom, čo telo tieto tekutiny absorbuje.

Ak je však reč o chronických bolestiach, ktoré sa ani náhodou nepodobajú bežným ovulačným bolestiam, existuje niekoľko možností, s ktorými Váš zdravotný stav môže v tejto chvíli bojovať.

Cysty na vaječníkoch

Najčastejšie je bolesť pri ovulácii spojená s prítomnosťou cýst vo vaječníkoch.

Tento problém vzniká v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, najčastejšie však v dôsledku inzulínovej rezistencie. Preto môže byť vynechanie cukru a obilia z Vášho jedálnička pre Vás veľmi nápomocné. Tieto látky totiž v tele spôsobujú vznik zápalov.

Endometrióza

Endometrióza je zápalové ochorenie, ktoré postihuje vaječníky a vajcovody. Symptómy pre endometriózu sú: bolesť počas intímneho styku, migrény, zápchy, bolesti hlavy. Príčinou endometriózy je najčastejšie estrogénová dominancia, teda opäť hormonálne nerovnováha.

Estrogénovú dominanciu spôsobuje najčastejšie nadváha, narušená funkcia pečene, nedostatok vitamínu A a D, nedostatok pohybu, stres a vystavenie sa chemikáliám z okolitého prostredia akými sú napríklad xenoestrogény prítomné v kozmetike atď.

Jazvy z predošlých operácii

Ak ste boli v minulosti účastníkom operácie, ako napríklad cisársky rez, alebo ste mali operované slepé črevo, jazvy a jednotlivé zrastenia tkaniva môžu spôsobiť ovulačnú bolesť, pretože ohraničujú a zmenšujú priestor v okolí vaječníkov a okolitých štruktúr. Tento problém sa väčšinou rieši laparoskopicky.

Baktérie

Prítomnosť baktérii môže v dutine panvy spôsobiť rôzne zápaly, končiac bolesťou počas ovulácie. Baktérie sa do panvovej dutiny môžu dostať cez zavedený katéter, pri operácii alebo pri samotnom pôrode.

Sexuálne prenosné choroby

Ďalšou príčinou bolestivej ovulácie sú sexuálne prenosné choroby. Príkladom môžu byť napríklad chlamýdie, ktoré vo vajcovodoch spôsobujú zápal a dokonca aj zjazvenie. Chlamýdie môžu taktiež aj upchať vajcovody hnisom, čo spôsobuje nadmerné nepríjemné bolesti.

Mám veľké bolesti, môže mi niečo pomôcť?

Ovulačná bolesť zvyčajne odíde sama na ďalší deň už necítite nič. Ak je však bolesť neznesiteľná, pomôcť Vám môže ibuprofen, ktorý sa preukázal ako efektívna zbraň proti bolestiam pri ovulácii. Veľmi dobrou voľbou pre Vás je taktiež aplikovanie suchého tepla na podbruško, alebo si dajte teplý kúpeľ, ktorý Vám uľahčí od bolesti.

Jedinou efektívnou a účinnou radou, ako sa navždy zbaviť ovulačných bolestí je zvážiť používanie antikoncepčných tabliet.

Určite by ste však mali kontaktovať Vášho lekára, ak sa dostaví horúčka, zvracanie alebo problémy s dýchaním.