Ovulácia

ovulácia

Ovulácia je stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, prechádza vajcovodom a takto pripravené čaká na oplodnenie.

Celý tento proces prebieha približne raz za mesiac a vaše vajíčko je pripravené vždy v jednom z vaječníkov. Hneď po tom, ako vajíčko dozrie, je vylúčené vaječníkom do vajcovodu a prichádza v ústrety spermii, s ktorou splynie.

Spolu s vajíčkom sa pripravuje na oplodnenie aj maternica. Ak spojenie vajíčka so spermiou neprebehne, naše telo vylúči tak maternicovú výstelku, ako aj značné množstvo krvi.

Zbavovanie sa neoplodneného vajíčka a výstelky maternice nazývame menštruácia.

Ak sa snažíte otehotnieť, mohli by vám pomôcť rôzne príručky, kde nájdete najnovšie výskumy a informácie, ktoré potrebujete vedieť, ak chcete otehotnieť. Existuje tiež veľké množstvo dostupných internetových nástrojov, ako aj naša ovulačná kalkulačka.

Čo je to ovulácia?

V čase, keď ovulujete (inak povedané, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníku), má vajíčko jedinečnú príležitosť splynúť so spermiou, a tak sa oplodniť. Keď k tomu dôjde, otehotniete!

Vašimi najplodnejšími dňami sú 1-2 dni pred ovuláciou. Ak viete odhadnúť kedy presne ovulujete, môžete naplánovať svoj pohlavný styk, tak aby ste čo najviac zvýšili pravdepodobnosť počatia (alebo predišla počatiu, záleží od toho, čo práve preferujete).

Súvisiace články:

Ako vypočítať, kedy máte plodné dni?

Pomimo výpočtu plodných a neplodných dní ženy s pomocou našej ovulačnéj kalkulačky vyššie, máte ešte ďalšie možnosti, ako zistiť, kedy ovulujete.

Sú to konkrétne:

  • Ovulačný kalendár
  • Sledovanie bazálnej teploty a vaginálneho výtoku
  • Ovulačné testy

Poďme sa na ne rad za radom pozrieť…

Ovulačný kalendár

Najjednoduchšou metódou pomimo výpočtu plodných dní s pomocou ovulačnej kalkulačky je použitie kalendárovej metódy výpočtu plodných dní.

Ako si vypočítať plodne dni pomocou kalendárovej metódy:

  • Najskôr zistite, ktorým dňom bude začínať váš nasledujúci cyklus. (Pozor! Ak je váš cyklus príliš nepravidelný, pravdepodobne bude táto metóda pre vás nevhodná).
  • Od tohto dňa počítajte 12 dní a potom ďalšie 4.
  • Je najviac pravdepodobné, že budete ovulovať niekedy počas nasledujúcich 5 dní.
  • Ak ste jednou z mnoho žien, ktorých cyklus je presne 28 dní, je veľká šanca, že vaša ovulácia príde na 14-ty deň.

Poznámka: (Deň 1 je prvým dňom vášho cyklu, deň 28 je posledným a hneď po ňom prichádza deň 1 nového cyklu).

Faktom ostáva, že každá žena má iný menštruačný cyklus líšiaci sa hlavne dĺžkou, ale aj intenzitou.

Avšak v nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný popis menštruačného cyklu deň po dni, aby ste zistili čo sa v jednotlivé dni vášho cyklu deje a ako sa vaše telo pripravuje na možné tehotenstvo.

[sc name=“reklama“]

Meranie bazálnej teploty a vaginálny výtok

Jednou z presnejších metód, ako určiť vašu ovuláciu je venovať pozornosť signálom, ktoré vám vysiela vaše vlastné telo. Týmito signálmi sú vaša telesná teplota a vaginálny výtok, ktoré by ste mala sledovať počas najmenej 1 až 2 cyklov. Je to veľmi prirodzená metóda, naviac je zadarmo, ale zaberie vám viacej času a úsilia.

Ak sledujete zmeny na vašom tele a zapisujete si ich každý deň, je veľmi pravdepodobné, že prídete na vzorec na akom funguje vaše telo a ten vám pomôže predpovedať ďalšiu ovuláciu.

Telesná teplota

Hoci žiadnu zmenu zrejme nepocítite, niekoľko dní po ovulácii sa zvýši vaša bazálna telesná teplota. (Vaša bazálna telesná teplota je najnižšou teplotou počas dňa). Zvýšenie tejto teploty je nepatrné, iba 0,4- 1.0 stupňa Fahrenheita. Môžete ho spozorovať pomocou termometra. Bazálnu telesnú teplotu si meriame vždy priamo po prebudení.

Vaginálny výtok

Vaginálny výtok je jednou z vecí, ktorá sa neustále mení podľa toho v akej časti vášho cyklu sa nachádzate. Počas väčšej časti mesiaca je ho menej a je akoby suchší. Naproti tom, v čase keď ovulujete je výtok oveľa hustejší a jeho množstvo je väčšie. Jeho vzhľad je číry a klzký podobný vaječnému bielku.

Mierne kŕče

Tie sa prejavujú len u niektorých žien. Ide skôr o jemné kŕče alebo bodavú bolesť v podbrušku vždy na jednej strane, na tej kde ovulujete. Tento pocit sa nazýva „mittelscherz“.

Ovulačné testy

Ak ste sa už naučila, ako má vyzerať váš vaginálny výtok počas ovulácie, nasledujte ďalšie kroky ako meranie telesnej teploty a vaginálneho výtoku.

Močové ovulačné testy

Zvyčajne sa na meranie ovulácie používajú testy moču, ktoré sú schopné zachytiť ovuláciu 1-2 dni dopredu, na základe čoho môžete naplánovať váš pohlavný styk.

Tieto testy pracujú pomocou zachytenia zvýšenej hladiny luteinizačného hormónu (LH), ktorá sa zvyšuje v čase, keď jeden z vašich vaječníkov vylúči vajíčko a to pokračuje svojou cestou vajcovodom smerom k oplodneniu.

Slinné ovulačné testy

Iným typom testov sú testy slín. Pomocou slinných testov môžete merať vaše sliny vďaka priloženému vreckovému mikroskopu. So zvyšujúcou sa hladinou estrogénu v tele stúpa množstvo soli nachádzajúce sa v slinách. Keď sa soľ vysuší, skryštalizuje sa a vytvorí obrazec pripomínajúci list papradia alebo mráz na zamrznutom okne.

Spomínaná kryštalizácia a vytvorenie obrazca je pravdepodobnejšie pár dní pred ovuláciou.

Ovulačné testy si môžete zakúpiť buď v lekárni alebo drogérii a sú dostupné bez predpisu lekára.

Ich cena sa pohybuje od 2,50€ do 15€.

Kľúčové fakty o ovulácii

  • Vajíčko vydrží približne 12-24 hodín od opustenia vaječníku.
  • Zvyčajne sa počas ovulácie vylučuje z vaječníkov vždy len 1 vajíčko.
  • Ovulácia môže byť ovplyvnená stresom, chorobou alebo zmenou každodennej rutiny.
  • Niektoré ženy môžu počas ovulácie zaznamenať ľahké krvácanie alebo špinenie.
  • Usadenie oplodneného vajíčka zvyčajne trvá okolo 6-12 dní po ovulácii.
  • Každá žena sa rodí s miliónmi vajíčok, ktoré čakajú na svoju ovuláciu.
  • Menštruácia môže nastať aj bez toho, že by prebehla ovulácia.
  • Ovulácia môže taktiež prebehnúť aj bez toho, že by prebehla menštruácia.
  • Niektoré ženy môžu pocítiť bolesť alebo pichanie v oblasti vaječníkov počas ovulácie. Túto bolesť nazývame „middle pain“ alebo „stredná bolesť“.
  • Ak sa vajíčko neoplodní, rozpadne sa a absorbuje do sliznice maternice.

Ako ovulácia prebieha?

Menštruačný cyklus ženy sa počíta od prvého dňa jej menštruácie až po prvý deň nasledujúcej menštruácie.

Vo všeobecnosti je ženský cyklus dlhý 28-32 dní, čo však nie je úplne presné. Každá žena má trošku iný cyklus, niektorá dlhší, iná kratší.

Ovuláciu môžeme vypočítať, ak začneme prvým dňom poslednej menštruácie, alebo ak si vypočítame 12-16 dní od očakávanej nasledujúcej menštruácie.

Väčšina žien ovuluje niekde medzi 11. dňom až 21. dňom cyklu, počítajúc od prvého dňa menštruácie.

Práve tento jav je to, čo často nazývame „plodným obdobím“ alebo „plodnými dňami“ ženského cyklu. Toto obdobie je pre nás veľmi dôležité, pretože práve pohlavným stykom počas týchto dní môžeme výrazne zvýšiť naše šance na úspešné oplodnenie a otehotnenie.

Ovulácia ale nenastáva vždy v ten istý deň vášho cyklu. Môže nastať v rôznych časoch počas cyklu, dokonca v rôzne dni počas každého mesiaca. Je preto dôležité dôkladne sledovať váš cyklus. Hoci všetko vyzerá málinko komplikované, nič sa nebojte. Našťastie existuje množstvo dostupných nástrojov na zaznamenanie plodnosti, ktoré vám pomôžu s presnosťou určiť vrchol vašich plodných dní.

Ovulačný cyklus vo 2 častiach

Prvá časť menštruácie sa nazýva folikulárna fáza. Táto fáza začína prvým dňom vašej poslednej menštruácie a pokračuje až po ovuláciu.

Prvá polovica cyklu sa môže výrazne líšiť do ženy k žene a trvá niekde v rozmedzí 7 až 40 dní.

Druhá časť cyklu sa volá luteálna fáza a trvá od prvého dňa ovulácie až po začiatok ďalšej menštruácie.

Luteálna fáza je oveľa presnejšia než folikulárna a zvyčajne prebieha len 12-16 dní od začiatku ovulácie, čo v konečnom dôsledku znamená, že práve deň vašej ovulácie určuje, aký dlhý bude váš menštruačný cyklus.

Ovplyvňujúce faktory

Toto tiež znamená, že vonkajšie faktory ako stres, choroba a zmena každodennej rutiny môžu narušiť vašu ovuláciu, čo neskôr vyústi do zmeny času príchodu ďalšej menštruácie.

Takže staré známe „stres ovplyvňuje tvoju menštruáciu“ je len čiastočnou pravdou. Stres môže mať dopad na vašu ovuláciu, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na posune v čase, kedy príde vaša ďalšia menštruácia. Napriek tomu, stres v čase očakávanej menštruácie ju nespomalí ani nezastaví. Čas menštruácie bol totižto určený dávno pred tým, a to približne o 12 až 16 dní skôr.

Sledovanie ovulácie a plodnosti

Vďaka ovulácii môžete teda sledovať vašu plodnosť. Toto pozorovanie zahŕňa pozorovanie zmien v cervikálnom hliene použitím bazálneho termometra.

Cervikálny hlien sa zmení na vlhkú klzkú substanciu, ktorá pripomína vaječný bielok. Táto zmena prebieha tesne pred ovuláciu a zmizne po tom, ako sa ovulácia ukončí. Bazálny termometer nám naviac pomáha zistiť, kedy sa naša telesná teplota zvyšuje, čo signalizuje, že ovulácia sa práve začala.

Iným spôsobom, ako sledovať ovuláciu, je cez ovulačné testy alebo nástroje na meranie plodnosti. Tieto si môžete výhodne a pohodlne zakúpiť online.

Sledovanie ovulácie pomáha ženám získať lepší obraz o tom, ako funguje ich telo a kedy počas mesačného cyklu je najmenšia a najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia.

Ak sa u vás ovulácia už prejavila, nie je nič, čo by ste mohli robiť na zvýšenie svojich šancí otehotnieť. Ďalším krokom je sledovať, či u seba nespozorujete niektorý z prvých príznakov tehotenstva. Môžete si taktiež prejsť a vytlačiť váš ovulačný kalendár, a tak sa naučiť lepšie porozumieť svojmu menštruačnému cyklu a ovulácii.

[sc name=“reklama“]

Od menštruačného k ovulačnému cyklu

Pri začiatku menštruačného cyklu je hladina hormónu estrogénu vo vašom tele nízka. Váš hypotalamus (ktorý je zodpovedný za udržiavanie správnej hormonálnej hladiny) potom vysiela signál do hypofýzy a tá uvoľňuje folikuly stimulujúci hormón (FSH). Tento hormón je vo vaječníkoch zodpovedný za vytvorenie niekoľkých folikulov (mieškov). Jeden z folikulov je vždy dominantný, a práve v tomto folikule dozrieva vajíčko, pričom sa aktivita ostatných folikulov zastaví. Z tohto dôvodu zvyčajne dozrie vo vaječníku vždy len 1 vajíčko.

Spomínané folikuly naviac vylučujú hormón estrogén. Vysoké hladiny estrogénu sú signálom pre hypotalamus a hypofýzu, že dozreté vajíčko je pripravené.

Celý proces tvorby vajíčka končí vylúčením luteinizačného hormónu. Uvoľnenie tohto hormónu spôsobí prechod vajíčka cez stenu vaječníka. Čas prechodu sa pohybuje okolo 24-36 hodín. Teraz už vajíčko môže pokračovať po svojej ceste vajcovodom smerom k oplodneniu.

Nástroje a test na predpovedanie ovulácie pracujú práve na princípe zachytenia luteinizačného hormónu.

Príprava na otehotnenie

Folikul, z ktorého bolo vajíčko vypustené sa nazýva corpus luteum, a ten zabezpečí taktiež vylúčenie progesterónu, vďaka ktorému zhrubne výstelka maternice a pripraví sa na prijatie vajíčka.

Corpus luteum bude produkovať progesterón približne 12-16 dní (tzv. luteálna fáza vášho cyklu). Ak dôjde počas tohto proesu k oplodneniu vajíčka, corpus luteum pokračuje v produkcii progesterónu potrebného na rozvinutie tehotenstva, až pokým ho nevystrieda placenta.

Dobrou správou je, že prvé príznaky tehotenstva môžete pozorovať už týždeň po oplodnení. Rovnako je to aj s tehotenskými testami. Môžete s nimi začať už okolo 7-10 dňa po dátume vašej ovulácie. Je však dobré použiť tehotenský test vhodný na zistenie tehotenstva v najskoršom štádiu.

Vylúčenie neoplodneného vajíčka

Ak oplodnenie z nejakého dôvodu neprebehne, vajíčko sa rozpustí po 24 hodinách. V tomto čase vaše hormonálne hladiny klesnú a výstelka maternice sa vráti do svojho pôvodného stavu približne 12-16 dní od ovulácie.

Toto nazývame menštruáciou alebo menštruačným cyklom, čo nás privádza späť k 1 dňu vášho cyklu a celý proces pokračuje odznova.

Prečo by ste mali sledovať čas ovulácie?

Čas vašej ovulácie je jedným z najdôležitejších faktov, ktoré potrebujete vedieť o vašom tele. Mala by ste mu porozumieť, pretože práve tento faktor je kľúčový pre otehotnenie alebo zabránenie nechceného tehotenstva.

Priebeh všetkých zmien vo vašom tele môže byť občas mätúci a svojím spôsobom dych berúci, ak sa mu snažíte porozumieť.

Na to, aby ste maximalizovala presnosť určenia toho, kedy prebieha vaša ovulácia, lekári odporúčajú použitie ovulačných nástrojov, testov alebo monitorovania plodnosti. Môže sa vám naskytnúť mnoho otázok ohľadne ovulácie. Podrobné informácie o nej nájdete buď na našom webe, alebo sa môžete poradiť s vaším lekárom alebo pôrodným asistentom, spýtať sa na jeho názor, prípadne požiadať o radu v konkrétnych prípadoch.

Dobrá informovanosť o tom, aké deje prebiehajú vo vašom tele, vám pomôže cítiť sa, že máte väčšiu kontrolu nad vaším zdravím. Ak potrebujete asistenciu v sledovaní vašej ovulácie, môžete si prostredníctvom internetu objednať ovulačné nástroje a testy, ktoré vám k tomu dopomôžu.