Je úplne normálne, že keď sa raz začnete pokúšať o dieťatko, čas sa spomalí. Hodiny sú zrazu ako týždne. Je pochopiteľné, že by ste najradšej ihneď utekali do lekárne a nakúpili si kopu tehotenských testov. Niektoré veci by ste ale nemali uponáhľať a pred tým, než do tej lekárne pobežíte, si prečítajte náš podrobný článok, kde sa dozviete všetko potrebné o tehotenských testoch.

Ako tehotenské testy fungujú? 

V podstate všetky tehotenské testy, na ktoré v lekárni narazíte, fungujú na rovnakom princípe: zznamenávaním prítomnosť tehotenských hormónov vo vašom moči.

Chemický pásik na paličke testu zaznamená prítomnosť hormónu HCG, teda ľudského choriového gonadotropínu. Tento hormón telo ženy začína produkovať po tom, čo sa embryo usadí v maternici.

Niektoré testy môžu byť trochu odlišné a to tým, že môžu byť schopné zaznamenať prítomnosť aj iného hormónu ako HCG. Tento hormón má skratku H-HCG. Dôvod prečo tieto testy existujú je taký, že tento hormón začína byť produkovaný krátky čas po oplodnení a teda sa nachádza v tele ženy skôr ako HCG, takže dokáže odhaliť tehotenstvo ešte skôr.

Kedy najskôr si možno spraviť tehotenský test?

Existujú reklamy, ktoré vám veselo budú tvrdiť, že ich konkrétny test vám vie povedať či ste tehotná už 5 či 6 dní pred tým, než je bežný dátum vašej menštruácie. Avšak ak patríte medzi väčšinu tehotných žien, takto skoro sa pozitívneho výsledku testu nedočkáte.

Okrem toho, takto skoro môže vaše telo tehotenské hormóny vylučovať aj v prípade, že ešte nie ste tehotná. Je to síce ojedinelý jav, ale môže Vám dať falošnú nádej, aj ak v skutočnosti tehotná nie ste.

[sc name=“reklama“]

Kedy je teda správny čas na tehotenský test? 

Najlepšie (aby ste zbytočne nemíňala peniaze na niekoľko tehotenských testov) je počkať aspoň na prvý deň, kedy Vám neprišla menštruácia. A čo sa najpresnešieho výsledku týka, musíte počakť ešte jeden týždeň po tom.

Súvisiace články:

Návod, ako si spraviť tehotenský test

ako citat vysledky tehotenskeho testu

Možno si teraz myslíte, že nie je nič jednoduchšie a teda, že tento odstavec je zbytočný. Avšak z našich skúseností vyplýva, že ženy robia niekedy pri tomto úkone chyby, niekedy i veľmi malé, ktoré ale výrazne môžu ovplyvniť výsledok testu, preto sa chceme ubezpečiť, že všetko urobíte správne.

 • Tehotenský test si robte ráno, počas prvého močenia.  Vtedy totiž vylučujete najväčšiu koncentráciu hormónu HCG.
 • Tehotenský test podržíte v prúde moču a „ocikáte“ ho.
 • Tehotenský test položíte na pár minút na poličku, alebo iný rovný povrch, prípadne ak návod tvrdí inak, necháte ho napr. v nádobe s močom. O tom, čo je lepšie pre Váš konkrétny tehotenský test, ktorý držíte v ruke, sa dočítate v jeho príbalovom letáku.
 • Nečakajte nervózne na výsledok. Choďte radšej na tých pár minút niečo robiť, aby ste si od možných výsledkov testu odpútali myseľ.
 • Skontrolujte dátum spotreby tehotenského testu, pretože prekročená expirácia môže zásadne ovplyvniť spoľahlivosť tehotenských testov.

Čo ak výde prvý test pozitívne a druhý negatívne?

Je pomerne zvyčajné a pochopiteľné, že aj po tom, ako žene vyjde pozitívny tehotenský test, urobí si jeden či viac ďalších, pokojne aj po pár dňoch, aby ste sa ubezpečila o výsledku.

Nie je na tom nič neobvyklé, keďže práve strach z potratu vedie množstvo žien k takémuto konaniu.

V prípade, že ste sa ocitla v situácii, kedy vám prvý test vyšiel pozitívny a druhý negatívny, odporúčame čo najrýchlejšie navštíviť vášho gynekológa, pretože to zväčša nebýva dobré znamenie. Neľakajte sa však dopredu a počkajte, čo Vám povie Váš gynekológ.

Súvisiace články:

Čo ak je výsledok testu nejasný?

Čo môžete očakávať, ak vidíte dve paličky či plusový znak, ale sú veľmi nejasné a akoby vyblednuté?

Nuž, zrejme vás potešíme, pretože i to už väčšinou značí tehotenstvo. Už z princípu fungovania testu je jasné, že ak tu ide o detegovanie určitého hormónu v moči, málokedy sa stane, že by to bol falošný alarm a žiadny taký hormón by v moči nebol i napriek pozitívnemu testu.

Len pre istotu by ste si mali ale test ešte raz o pár dní na to zopakovať a uvidíte, či spomínané čiarky či znaky na teste zosilnejú.

[sc name=“reklama“]

Čo ak je výsledok testu pozitívny?

Vaša odpoveď hneď po prečítaní predchádzajúcej vety je asi „No predsa tešiť sa!“ a my súhlasíme.

Okrem toho by ste však určite nemali zabudnúť na niekoľko ďalších vecí:

 • Ako prvé by ste si vypočítať kedy zhruba budete rodiť (tehotenstvo trvá 36 týždňov) na čo môžete použiť našu tehotenskú kalkulačku.
 •  Zavolajte svojej gynekologičke, alebo gynekológovi. Zistite si, či je potrebné aby vám bola odobratá krv pre potvrdenie tehotenstva a jednak si dohodnite prvú predpôrodnú návštevu.
 • Začnite brať tehotenské vitamíny, určite vám lekár či lekárnik s výberom radi poradia.
 • No a samozrejme, začnite vymýšľať spôsob, akým túto veľkú novinu oznámite rodine a hlavne hrdému oteckovi!

Čo ak je výsledok testu negatívny?

Prípadný negatívny výsledok tehotenského testu môže mať niekoľko dôvodov.

 • V prípade, že máte negatívny test a zároveň meškajúcu menštruáciu, počkajte niekoľko dní a test si urobte znova. Mohlo sa stať, že ste už tehotná, no Vaše telo ešte neprodukovalo dostatok hormónu HCG na to, aby ho test zaznamenal.
 • Možno máte ovuláciu v skutočnosti neskôr, ako ste si myslela.
 • Možno naozaj nie ste tehotná.

Čo ak naozaj nie ste tehotná?

V prípade, že nakoniec svoju menštruáciu dostanete znamená to, že tehotná nie ste. Nevešajte hlavu a skúšajte otehotnieť aj naďalej a prečítajte si naše rady, ako otehotnieť prirodzeným spôsobom, kde nájdete všetky dôležité informácie, ktoré Vám pomôžu otehotnieť.

Aké sú Vaše skúsenosti s tehotenskými testami? Podeľte sa o ne v diskusii pod článkom a pomôžte ostatným čitateľkám!

Bude Vás zaujíať: