Je vám zrejme známe, že existuje veľa pravidiel o tom, čo by ste mali a čo nemali jesť, akonáhle otehotniete, ale čo, ak sa o to ešte len snažíte? Môžu niektoré potraviny zlepšiť vaše šance na počatie dieťaťa? Samozrejme. Či ste práve začala vo svojej snahe o založenie rodinky, alebo sa už snažíte otehotnieť dlhší čas, ponúkneme vám zoznam niekoľkých potravín zvyšujúcich plodnosť, ktoré by ste mali pridať do svojho jedálnička.

Najdôležitejšie zložky potravy pre podporu plodnosti

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Komplexné sacharidy

Jedzte viac komplexných („pomalých“) sacharidov a obmedzte tie ľahko stráviteľné (“rýchle“).

Vaše telo trávi nezdravé sacharidy (ako sušienky, koláče, biely chlieb a bielu ryžu) veľmi rýchlo, čo dramaticky zvýši hladinu vášho krvného cukru. Tá však rovnako rýchlo klesne a pankreas uvoľní hormón inzulín do krvného riečišťa. Tento mechanizmus prispieva k nadmernému zvyšovaniu hmotnosti, spôsobuje únavu a mnoho ďalších ťažkostí.

Zdravé sacharidy (tie, ktoré obsahujú vlákninu, ako je ovocie, zelenina, fazuľa a celozrnné výrobky) sa trávia pomaly a majú menší vplyv na hladinu cukru v krvi a tým aj na činnosť pankreasu. Štúdie naviac preukázali, že vysoké hladiny inzulínu bránia ovulácii.

Nenasýtené tuky

Vyhnite sa všetkým trans-tukom a jedzte viac zdravých nenasýtených tukov.

Trans-tuky sa nachádzajú primárne v potravinách, ako sú sušienky, chipsy, lupienky, chrumky, živočíšne produkty, hranolky a rôzne margaríny. Tie zvyšujú inzulínovú rezistenciu.

Inzulín pomáha presunu glukózy z krvného riečišťa do buniek. Inzulínová resistencia znamená, že je ťažšie presúvať glukózu do týchto buniek, slinivka však vylučuje zvýšené množstvo inzulínu a ako výsledok pozorujeme viac inzulínu v krvi. Jeho vysoká hladina môže spôsobiť mnoho metabolických porúch, ktoré ovplyvňujú ovuláciu.

Bielkoviny

Získajte viac bielkovín z rastlinných zdrojov, ako fazuľa, a menej z červeného mäsa.

V potravinách rastlinného pôvodu (fazuľa, orechy, semienka a tofu) sa nachádzajú aj zdravé tuky, pričom obsahujú relatívne nízke množstvo kalórií a môžu byť vhodné na chudnutie.

Ďalšie diétne tipy

Plnotučné mlieko

Konzumujte jednu alebo dve porcie mlieka denne alebo iné druhy plnotučných mliečnych potravín, ako sú jogurty. Obmedzte tie nízkotučné

Zistilo sa, že čím žena konzumovala viac nízkotučných mliečnych výrobkov, tým sa u nej prejavili väčšie problémy s otehotnením,“ hovorí Walter Willett, MD, profesor výživy a epidemiológie na Harvard School of Public Health.

Multivitamín

Jedzte denne multivitamín, ktorý obsahuje 400 miligramov kyseliny listovej a 40 až 80 miligramov železa.

Pri pravidelnom užívaní multivitamínu je až 40 percent menšia pravdepodobnosť výskytu ovulačnej neplodnosti.

Kofeín

Kávu, čaj alebo alkohol pite len veľmi striedmo a vyhýbajte sa sladkým nápojom.

Podľa štúdie univerzity Harvard, jeden až dva poháriky alkoholu alebo niekoľko šálok kávy prípadne čaju denne má len malý dopad na problémy s ovuláciou.

Fazuľa

Áno, áno, nie sú to len magické strukoviny, ale sú tiež potravinou zvyšujúcou plodnosť. Vedci z Harvard School of Public Health pozorovali takmer 19 000 žien, ktoré sa aktívne snažili otehotnieť. Ženy, ktoré jedli veľa rastlinných bielkovín boli podstatne menej náchylné na neplodnosť, preto sa nezdráhajte pridať trošku fazuľky alebo cíceru do vášho šalátu, alebo si pripravte vegetariánske chili. Nemáte rada fazuľu? Vyskúšajte šošovicu, tofu, cícer a orechy.

Listová zelenina

Špenát, rímsky šalát, rukola, brokolica a ďalšie majú vysoký obsah kyseliny listovej a vitamínu B. Niekoľko štúdií naviac preukázalo, že listová zelenina môže zlepšiť ovuláciu. Podeľte sa o svoj špenát aj s vaším partnerom. Muži, ktorí prijímajú vyššie dávky kyseliny listovej majú zdravšie spermie. Vedci z University of California, Berkeley School of Public Health naviac zistili, že muži, ktorí jedia viacej vitamínov, majú nižšiu pravdepodobnosť na výskyt abnormálnych spermií.

Tekvicové semienka

Sú bohaté na železo. Jedna štúdia zistila, že ženy, ktoré trvalo a pravidelne dopĺňali železo, boli o 40 percent menej náchylné na problémy s otehotnením, než tie, ktoré nemali železa nedostatok.

Bude Vás zaujímať: