Príprava na tehotenstvo

priprava-na-tehotenstvo

Najväčšiu rolu v tom, či sa vám podarí počať dieťa, zohráva genetika a stav vašich reprodukčných orgánov. Sú ale ďalšie aspekty a správna príprava na tehotenstvo je preto nesmierne dôležitá. O niektorých sa hovorí viac a o niektorých menej. My vám v tomto článku prinesieme pre istotu všetky.

Nemožno to brať tak, že aj sa budete držať týchto rád, tak určite otehotniete. Avšak, dosť si zvýšite šancu na prirodzené počatie, keďže vás celkový zdravotný stav sa týmito opatreniami zlepší.

8 tipov, ako sa pripraviť na tehotenstvo

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Ak máte nadváhu, schudnite

Veľa výskumov už dokázalo, že pokiaľ je žena obézna či má nadváhu počas tehotenstva, môže to spôsobiť problémy pri pôrode, ba dokonca aj so samotným zdravím dieťaťa. Preto sa čím skôr prestaňte vyhovárať, začnite sa zdravo stravovať a urobte si cvičebný plán.

Možno sa pýtate, kedy je niečo takého na mieste. Ideálne je začať chudnúť hneď, ako sa rozhodnete skúsiť počať dieťa, keďže zdravé ubúdanie na váhe si vyžaduje veľa času. Najmenej by to však malo byť rok pred tým, ako sa začnete snažiť počať.

Vyhnite sa niektorým rybám

Ak sa snažíte otehotnieť, mali by ste sa vyhnúť niektorým druhom rýb, a to konkrétne rybám s vysokým obsahom ortuti. Ide teda napríklad o mečiarov, kráľovské makrely a štíhlice. Mali by ste to urobiť preto, aby ste svoje telo zbavili možných toxínov, pretože nahromadená ortuť vo vašom tela môže potenciálne ohroziť vaše nenarodené dieťa.

Prestaňte s fajčením

Nielen, že je nevyhnutné aby ste prestali fajčiť vy ako potenciálna matka, ale aj váš partner. Nové štúdie totiž dokazujú, že deti, ktoré boli vystavené fajčeniu v maternici (či už od matky alebo aj z pasívneho fajčenia), majú väčšiu šancu, že budú mať kŕče ako novorodenci, že budú hyperaktívne ako batoľatá a ako deti budú viac náchylné na hyperkynetickú poruchu (tzn. poruchu pozornosti) a agresívne správanie. Taktiež, fajčenie počas tehotenstva zdvojnásobuje šancu mimomaternicového tehotenstva a toho, že vaše dieťa bude vážiť pri narodení veľmi málo.

Čo sa týka toho, kedy je vhodný čas na to, aby ste prestali fajčiť: už včera bolo neskoro. Všetci dobre vieme, že to neprináša žiadne pozitíva. Môže vám vám iba ublížiť. A teraz už viete, aké dopady to môže mať na vaše dieťa. Každopádne, mali by ste skončiť minimálne 8-10 mesiacov pred tým, ako sa začnete snažiť o počatie.

Choďte na kompletné zdravotné vyšetrenie

Esenciálnou časťou procesu počatia je dať sa poriadne pred tým všetkým skontrolovať. Nikdy neviete, či nemáte nejakú doposiaľ nezistenú poruchu alebo chorobu, ktorá môže zabraňovať počatiu, alebo, čo by bolo ešte horšie, ublížiť plodu. Ako prvé by ste mali so svojim lekárom prebrať vašu kompletnú zdravotnú históriu. Teda, aké choroby, zlomeniny, úrazy či operácie ste prekonali, aby si vedel urobiť lepší obraz o vašom celkovom zdraví. Následne si s lekárom zostavte plán, na základe ktorého sa popasujete s tými bežnými chronickými chorobami, ktorými trpí väčšina populácie, ako vysoký krvný tlak či cukrovka. Je potrebné aby ste tieto problémy vyriešili dávno predtým, ako sa začnete pokúšať o dieťa, aby ste plodu potom neublížili.

Taktiež sa nechajte testovať na sexuálne prenosné choroby. Možno is myslíte, že je to zbytočné, že predsa kde by ste niečo také chytili. ale verte, že jeden nikdy nevie a v dnešnej dobe už existuje naozaj veľa spôsobov, akými človek môže takúto chorobu chytiť. Vôbec o tom nemusíte ani len tušiť.

Taktiež si nechajte skontrolovať, či vám nechýbajú nejaké dôležité živiny a či vám dobre funguje štítna žľaza. Dajte si poriadne skontrolovať stav vašej imunity, keďže dieťa cez vaše telo môže nechcene prijať mnoho baktérií. Tiež si nechajte otestovať svoju krv na možné zárodky infekcie. Ak to bude potrebné, hneď si dohodnite termín očkovania, keďže pri niektorých musíte potom čakať niekoľko mesiacov s počatím dieťaťa, aby ste zabránili možným poruchám plodu.

Taktiež, ak váš lekár zistí, že budete musieť brať nejaké lieky, uistite sa, že tieto lieky sú vhodné aj cez tehotenstvo, a teda že nemôžu plodu nijak ublížiť. Túto návštevu lekára by ste mali absolvovať zhruba sedem mesiacov pred plánovaným počatím. To je ideálny čas na to, aby ste vyliečili možné problémy či choroby a zároveň aj na to, aby ste sa dali zaočkovať.

Choďte ku zubárovi

Možno o tom ani netušíte, ale rozklad zubov či infekcia ďasien môže vážne ohroziť plod, takže je veľmi potrebné, aby ste sa uistili, že sú vaše zuby a ďasná v poriadku. Ak nie sú, mali by ste to čo najskôr napraviť. Toto opatrenie je vhodné vykonať cca 5 mesiacov pred plánovaným počatím, aby ste sa stihli postarať o problémy, ktoré sa zistia pri vyšetrení u vášho zubára.

Vysaďte antikoncepciu

Treba si uvedomiť, že telo potrebuje istý čas na regeneráciu a na vyplavenie toho množstva hormónov po tom, čo vysadíte antikoncepciu. No a koniec koncov by bolo vhodné obnoviť váš prirodzený menštruačný cyklus bez jeho riadenia antikoncepciou, aby ste sa s ním trochu pred počatím zžili. Taktiež, ak vysadíte antikoncepciu v predstihu, pomôže to vašej maternici zhrubnúť a tým pádom zvýšiť šance, že sa embryo vo vašej maternici uchytí.

Vhodný čas na vysadenie antikoncepcie je 3 mesiace pred plánovaným počatím.

Začnite brať prenatálne vitamíny

Je pomerne nápomocné keď začnete brať prenatálne vitamíny s obsahom kyseliny listovej (minimálne 400 mikrogramov denne). Dostatok kyseliny listovej totiž znižuje riziko porúch neurálnej trubice. Taktiež, užívanie multivitamínu, ktorý obsahuje vitamín B6 (čo by teda vaše vitamíny mali obsahovať) pred a počas prvých týždňov tehotenstva môže pomôcť znížiť intenzitu ranných nevoľností.

Ešte k tomu, zinok v prenatálnych vitamínoch môže pomôcť zlepšiť plodnosť. Tieto vitamíny by ste mali začať užívať zhruba dva mesiace pred plánovaním počatím, avšak lepšie by bolo i skôr. To spôsobí, že keď otehotniete, už vaše telo bude mať všetky potrebné vitamíny na správnu výživu vášho plodu.

Vyhýbajte sa alkoholu

Možno si poviete, že alkohol v malých množstvách predsa nemôže spôsobiť žiadne problémy, ale opak je pravdou. Už jeden pohár vína pri večeri vie spôsobiť problémy. Pitie alkoholu počas tehotenstva zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia plodu v ranných štádiách tehotenstva a taktiež môže spôsobiť pôrodné komplikácie. Aj preto sa začnite oblúkom vyhýbať alkoholu hneď, ako sa rozhodnete pokúšať o otehotnenie.